STFA ve Yapı Merkezi, Katar Doha Metro ihalesini kazandı

STFA ve Yapı Merkezi, Katar Doha Metro ihalesini kazandı

Türkiye’nin önde gelen iki şirketi Yapı Merkezi ve STFA, Katar Doha Metrosu kapsamında en büyük hat olan “Gold Line” ihalesini kazandı

23 Nisan 2014 tarihinde Katar'da yapılan imza töreni ile, STFA ve Yapı Merkezi Türk müteahhitlerinin şu ana kadar yurtdışında aldığı en büyük bedelli ihaleye imza atmış oldular. 2022 yılında Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Körfez ülkesi Katar'da inşaat projeleri hız kesmeden devam ediyor. Metro, yeraltı istasyonları, demiryolu, stadyumlar, AVM'ler, oteller, otoyolu, köprüler, batırma tünel, rezervuarlar gibi yatırımlar için Türkiye ve dünyadan pek çok şirket Katar'daki işlere talip oldu. Bunların en önemlilerinden birisi olan Doha Metrosu ihalesi için yaklaşık 700 firma metro projesine ilgi göstermiş, bunlardan 290 firmanın oluşturduğu 70 ortak girişim yeterlilik dosyası sunmuştu. İşveren Ortak Girişim saysını önce 32'ye, daha sonra da 18'e düşürerek yapılacak ihalelere ortak girişimleri davet etti. 4 ana hattan oluşan Doha Metrosu'nun, 4.4 milyar dolar tutarındaki Gold Line paketi, STFA ve Yapı Merkezi tarafından imzalandı.

STFA ve Yapı Merkezi dünya devlerine karşı yarıştı

Doha Metrosunun ihalesi tamamlanan 5 paketi ile ilgili ön yeterlilik 2011 yılının nisan ayında başlamıştı. Yaklaşık bir yıl süren yeterlilik aşaması Mayıs 2012'de tamamlanarak ihale sürecine geçildi. Toplamda 52 firmanın oluşturduğu 18 Ortak girişiminin her birine, 5 adet paketten sadece ikisine teklif verme hakkı tanınmıştı. Yapı Merkezi ve STFA'nın  teklif verdiği Gold Line ihalesi yaklaşık 2 yıl sürdü. En son aşamaya gelindiğinde STFA ve YM'nin içinde buluduğu ortak girişim, Impregilo (İtalya)-SK (Kore) Ortak Girişimi, Hochtief (Almanya) - CCC (Yunanistan/Filistin) Ortak Girşimi ve BAM (Hollanda)-Sixco (Belçika)- Midmac (Katar) OG'sine karşı yarıştı. Projenin son aşamasında Hochtief'in liderliğini yaptığı Ortak Girişim ile baş başa kalan STFA ve Yapı Merkezi işin sonunda imzayı atan taraf oldu. İşin süresi 54 ay olup, Ağustos 2018 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Aynı anda 6 adet Tünel Delme Makinesi (Köstebek) ile çalışacaklar

Türk müteahhitlik sektöründeki 75 yıllık tecrübesini 36 yıldır Körfez ülkelerine prestijli projelerle taşıyan STFA ve yine yarım asırlık tecrübesiyle Afrika ve Körfez ülkelerinde başarılı işlere imza atan Yapı Merkezi'nin birlikte imzalamış olduğu Gold Line Paketi ile ilgili temel unsurlar aşağıdaki gibidir;

Gold Line Hattı; Yeni Doha Havalanından başlayarak şehri doğudan batıya doğru geçmetedir.

Proje kapsamında 32km uzunluğunda ve 7,15m kazı çapında tünel bulunmaktadır.

Hat boyunca yaklaşık 128,000 adet tünel segment kullanılacaktır.

Tünellerin yapımında, aynı anda 6 adet Tünel Delme Makinası (Köstebek / TBM) kullanılacaktır.

13 yeraltı istasyonunun mimarisi en yüksek standartlar ile yapılacak olup, tamamen en son elektro mekanik teknolojisi ile donatılacaktır.

Sadece istasyonların yapımı sırasında 2.5 milyon m3 kazı yapılacaktır.

Proje kapsamında 120 yıl dayanımlı toplam 1 milyon m3 beton kullanılacaktır.

Projenin yapım süresi 54 ay olup, August 2018 yılında tamamlanması hedeflenmiştir.

Doha Metrosu paketleri arasında en büyük hacime sahip olan Gold Line paketi yapım sözleşmesinde,  STFA ve Yapı Merkezi Ortak Girişim içinde %40'lık payla en büyük hisseye sahiptir.

2022 Dünya Kupası'na  hazırlık olacak

Doha Metrosu, kent merkezleri, önemli ticari alanları ve stadyumlar arasındaki bağlantıları sağlayacaktır. Şehrin yoğun yerleşim bölgelerini düşünerek Doha'nın merkezinde olan metro hatları tamamen yeraltında olacak şekilde planlanmıştır. Bunun dışında şehrin dışındaki yerlere ulaşım, yer üstü demiryolu/metro hatları ile yapılması planlanmaktadır ve bunların ihalesi henüz yapılmamıştır.

DOHA Metrosu 4 ana hattan oluşuyor

Metro; Kırmızı, Altın, Yeşil ve Mavi olmak üzere, dört hattan oluşacak ve 37 adet istasyona sahip olacaktır. Şu ana kadar sadece Altın, Yeşil ve Kırmızı hatların ihalesi tamamlanmış olup toplam 127 km ve 38 adet istasyon'dan oluşmaktadır.

Kırmızı hat, Yeni Hamad Uluslararası Havalimanı'nı merkezi Doha'daki West Bay bölgesine bağlayacak. Kırmızı Hat (Sahil Hattı), kuzeydeki Lusail City'den başlayıp, WestBay, Msheireb bölgesinden geçerek Yeni Hamad Uluslararası Havalimanı'na varacaktır.

Yeşil Hat (Eğitim Hattı), Mshreieb'den başlayıp Al Rayyan Yolu'na paralel olarak Education City'de sona erecektir.

Mavi Hat henüz (Kent Hattı):planlama aşamasındadır.

Türk firmalarının  kontratına imza attığı Gold Line (Altın Hat) ise; doğu-batı doğrultusunda işleyecek ve yeni Hamad Uluslararası Havalimanı'nın kuzeyinden kent merkezindeki ana istasyon olan Msheireb'den geçerek, Al Saad ve Al Waab Caddeleri'nden, Güney Al Rayyan ve yeni Doha Hayvanat Bahçesi'ne uzanacak ve oradan da Muaither istasyonuna kadar yer altında inşa edilecektir.

Katar Demiryolları, proje kapsamındaki iki özel istasyonu da ayrıca Büyük İstasyonlar paketi adı altında ihaleye açarak ilk aşamada ihalesini yaptığı 5 paket kapsamında ihalesini tamamlamıştır.

Projenin işvereni Katar Demiryolları Şirketi

Projenin işvereni, Katar Demiryolları Şirketi (QRail) 2011 yılında Katar demiryolu sanayisinin gelişimini  sağlamak amacıyla kurulmuş ve Katar Bütünleşik Demiryolu Programı'nın genel geliştiricisi olarak görevlendirilmiştir. Qrail, ülkenin FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacağı yıl olan 2022'ye kadar çeşitli demiryolu projelerini tamamlayacak ve ulaşım altyapısını dünya standartlarında temin etmiş olacaktır.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

STFA ve Yapı Merkezi, Katar Doha Metro ihalesini kazandı
  • 06.05.2014 12:45

STFA ve Yapı Merkezi, Katar Doha Metro ihalesini kazandı

Türkiye’nin önde gelen iki şirketi Yapı Merkezi ve STFA, Katar Doha Metrosu kaps ...