"KDV indirimi yeni projelerin geliştirilmesinde ve satışında destek olacak"

"KDV indirimi yeni projelerin geliştirilmesinde ve satışında destek olacak"

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gayrimenkul sektöründe yapılan KDV indirimini değerlendirdi.

Gayrimenkulde KDV indirimini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Bu uygulama yeni projelerin gerek geliştirilmesinde, gerekse satışında bir miktar destek olacaktır ancak Türkiye’de kira ve konut üretimini teşvik edici başka hamlelere de ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

1 Nisan 2022 ‘ye kadar alınan tüm ruhsatlarda eski KDV oranlarının geçerli olacağının altını çizen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Yeni yasanın geçerliliği 1 Nisan 2022 tarihinden sonra alınacak ruhsatlara bağlı yapılan işlemleri etkiliyor. Bu tarihten sonra ruhsat alınan Kentsel dönüşüm alanlarındaki projelerde 150 m2’ye kadar olan konutlarda KDV %1, sonraki her metrekare için %18 olarak düzenlenmiş durumda. Eğer projeniz kentsel dönüşüm kapsamında değilse 150 m2’ye kadar %8 daha sonraki her metrekare için %18 KDV’ye tabi olacak.  Konut, arsa ve arazilerde eğer afet riski kapsamı dışında ise KDV %8 olarak hayatımıza giriyor. Bu açıdan yeni projelerin gerek geliştirilmesinde,  gerekse satışında bir miktar destek olacak. Ancak bu rakamın tümü son kullanıcıya yansımayacaktır.” dedi.

Üreticinin büyük belirsizlik ve fiyat artışı korkusu nedeni ile çok temkinli olduğunu da vurgulayan Yazıcı, “Eski yıllara göre yeni proje üretimi çok azaldı. Riskler çok büyüdü artık “önce sat sonra yap” gibi bir modele geçilebilir. Aksi durumda proje geliştirme cesareti bulabilen geliştirici sayısı eski yıllardaki gibi olmayacaktır. Türkiye maalesef bir barınma krizine doğru gidiyor. Kira ve konut üretimini teşvik edici başka hamlelere de ihtiyaç var. KDV’deki indirimle birlikte daha adil bir düzene geçiyoruz. 150 m2’ye kadar olan konutlar tek tip KDV var %8. Eğer Afet riski altındaki kanun kapsamında yenilenmiyorsa o kapsamda yenilenenlerde KDV %1. 150 m2 üstü ise “150’yi aşan kısım için”  %18 olarak KDV uygulanıyor. Örnek olarak; eski sistemde 155 m2’lik bir evin tüm bedeli üzerinden  %18 KDV uygulanıyordu. Yeni mevzuata göre ruhsat alınıp yapılınca sadece 5 m2’si için %18 KDV ödenecek, kalan kısmı için %8 KDV ödenecek. 

Ancak bu rakam sadece yeni ruhsatlarda geçerli olacağı için daha önümüzde uzun yıllar konutta KDV karmaşası devam edecek gibi duruyor. Ancak eski karışık sisteme göre daha net, adil bir sistem ve sektörün bir miktar önünü açılacak öngörüsündeyim.“ şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Arsa ve araziler için uygulanacak KDV indirimi için de bilgilere veren Yazıcı, şöyle konuştu:

“Arsa ve arazilerde KDV %8 olarak alınacak.  Dolayısıyla maliyette de %10’luk bir düşüş görülecek. Ancak her arsa sahibi şirket değil. Bu yüzden şahıs mülkiyetinden el değiştirenlerde bu etki görülmeyecek. Ancak kurumsal proje geliştirenler açısından maliyet düşürücü güzel bir gelişim.  Özellikle gayrimenkul yatırım ortaklıkları için farklı yönlerden avantaj olacaktır.”
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İmarlı arsalarda bir yıllık değer artışı yüzde 78 oldu!
  • 06.08.2022 11:57

İmarlı arsalarda bir yıllık değer artışı yüzde 78 oldu!

Yükselen konut fiyatları ve pandemi karşısında arsa yatırımına olan talep artışı ...

Yalova’da konut fiyatları 2 kat arttı, arsa ve arazi fiyatları ise düştü
  • 27.07.2022 09:32

Yalova’da konut fiyatları 2 kat arttı, arsa ve arazi fiyatları ise düştü

Pandemiyle birlikte müstakil ev satışlarında ve değerlerinde hissedilir derece a ...

Türkiye’de artık küçük daire tipleri tercih edilmeye başlandı
  • 01.07.2022 16:31

Türkiye’de artık küçük daire tipleri tercih edilmeye başlandı

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Ahmet Durmuş, Türkiye nüfusu ...

Son 5 yılda en yüksek getiriyi gayrimenkul yatırımı sağladı
  • 23.06.2022 16:31

Son 5 yılda en yüksek getiriyi gayrimenkul yatırımı sağladı

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Anıl Ünlü, gayrimenkul yatırımının 2011 – 2015 ...

İstanbul’da değerlenen ilçeler Kadıköy, Şile, Başakşehir ve Maltepe!
  • 20.06.2022 11:22

İstanbul’da değerlenen ilçeler Kadıköy, Şile, Başakşehir ve Maltepe!

Covid-19 salgını, işlevsel ve ekonomik kaygılardan ziyade sağlıklı yaşam üzerine ...

"Türkiye’de konut sorunu 'arsa' ile çözülebilir"
  • 18.06.2022 11:09

"Türkiye’de konut sorunu 'arsa' ile çözülebilir"

Gün geçtikçe artan fiyatlar ve alım gücü ile fiyatların paralel gelişmemesi Türk ...