Çimento ve seramik sektörlerinde 2020 yılının şampiyonları açıklandı

Çimento ve seramik sektörlerinde 2020 yılının şampiyonları açıklandı

"En Fazla İhracat Yapan Firmalar", "En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma" ve "İhracatını En Fazla Artıran Firma" kategorilerinde 11 alt sektörde 71 ödül sahiplerini buldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "İhracatçılarımız, 2020 yılında adeta tarih yazdılar. Gerçekleştirilen performansın değeri, belki de on yıllar sonrasında bile hatırlanacak. Özellikle yılın ikinci yarısından sonra, rüzgarı arkamıza iyiden iyiye aldık." ifadelerini kullandı.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği'nden (ÇCSİB) yapılan açıklamaya göre, "ÇCSİB 3. İhracatın Şampiyonları" ödül töreni Ticaret Bakan Yardımcısı R. Tuna Turagay, TİM Başkanı İsmail Gülle, ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ve sektör paydaşlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında "En Fazla İhracat Yapan Firmalar", "En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma" ve "İhracatını En Fazla Artıran Firma" kategorilerinde 11 alt sektörde 71 ödül sahiplerini buldu.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, 2020'nin Türk ihracatının istikrar ve dirayetini gösteren bir yıl olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ödül alacak ihracatçılarımız, 2020 yılında adeta tarih yazdılar. Gerçekleştirilen performansın değeri, belki de on yıllar sonrasında bile hatırlanacak. Özellikle yılın ikinci yarısından sonra, rüzgarı arkamıza iyiden iyiye aldık. Bu rüzgar bize, 2021'i ihracatın yılı yapma cesaretini verdi. Tüm bu başarıların neticesinde son 12 ayda ihracatımızda 215 milyar doları aşmayı başardık.

Aylık ihracatta 20 milyar doları aşmak, artık yavaş yavaş alıştığımız bir başarı. İhracatımıza, bu milli zenginliğimize değer kattığımız için oldukça gururluyuz. Çünkü biliyoruz ki, Yarının Türkiye'si ancak ve ancak üretimle, ihracatla yükselecek."

"Üç sektörün son 10 yılda ülkeye kazandırdığı net cari fazla 25 milyar dolara yakın"

ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz de Birlik bünyesinde faaliyet gösteren sektörlerin sürdürülebilir üretim, tedarik ve lojistik güçleriyle salgın döneminde Türkiye'yi dünyanın en başarılı ülkelerinden biri haline getirdiğini belirterek, ihracatçı firmalara teşekkür etti.

2020 yılında yüzde 8 büyüme ile 4 milyar dolarlık ihracata ulaştıklarını, bu yıl hedefi büyüttüklerini ifade eden Çenesiz, şu bilgileri verdi:

"Salgının ilk yılında yakaladığımız başarı, daha büyük hedefler belirlememizin önünü açtı. Bu yılın ilk 10 ayı itibarıyla 4 milyar dolar ihracata ulaşmış bulunuyoruz. Son iki ayda büyümemize büyüme katarak, 5 milyar doları yakalamayı hedefliyoruz. Diğer taraftan çimento, cam ve seramik sektörlerimizin ürettiği yerli katma değer, Türkiye ortalamasının üç katına yükseldi. Bu yıl sonu itibarıyla 3,3 milyar dolarlık yerli katma değer oluşturacağımızı öngörüyoruz.

Böylece son 10 yılda ülkemize sunduğumuz net döviz 25 milyar dolara yaklaşacak. Giderek güçlenen ve daha fazla önem verilen tasarım kültürümüz, yüksek kapasiteli modern tesislerimiz, ürün zenginliğimiz, her koşula uyum sağlayabilen esnek yapımız ve köklü geçmişimizle hep birlikte ihracatımızı büyütmeye devam edeceğiz."

Erdem Çenesiz, ÇCSİB'nin en az ihracatı artırmak kadar önem verdiği bir diğer konunun da toplumun refahına katkı sunmak olduğunu aktardı.

Üç sektördeki üreticilerin 100 bin kişinin üzerinde istihdam sağladığını ifade eden Çenesiz, "Salgının başından bu yana kalıcı bir istihdam kaybı yaşanmadı. Üyelerimizin yeni yatırımlara ve istihdama odaklanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bununla birlikte sektörlerimizin bir diğer önemli özelliği de yalnızca bir şehre veya bölgeye değil ülkemizin tamamına katkı sunmalarıdır. Bizim ihracat yolculuğumuz Anadolu’nun dört bir yanından başlayıp yedi kıtaya ulaşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Çimento konut maliyetini yüzde 4.5 etkiliyor!
  • 15.04.2022 10:13

Çimento konut maliyetini yüzde 4.5 etkiliyor!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre inşaat maliyet endeksi, oca ...

Çimentonun konut maliyetine etkisi ne kadar?
  • 12.03.2022 14:34

Çimentonun konut maliyetine etkisi ne kadar?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman ve Dr. Aslı Ak ...

Çimento ve seramik sektörlerinde 2020 yılının şampiyonları açıklandı
  • 26.11.2021 12:00

Çimento ve seramik sektörlerinde 2020 yılının şampiyonları açıklandı

"En Fazla İhracat Yapan Firmalar", "En Yüksek İhraç Birim Fiyatına Sahip Firma" ...

65 metre yüksekliğindeki silo saniyeler içinde enkaza döndü
  • 08.04.2021 17:25

65 metre yüksekliğindeki silo saniyeler içinde enkaza döndü

Türkiye'de çok sayıda altyapı projesinde patlatma uzmanı olarak görev yapan, Ira ...

Şeffaf bölmelerle mekanlarınızı ayrıştırın!
  • 19.06.2021 16:39

Şeffaf bölmelerle mekanlarınızı ayrıştırın!

Şeffaf kapı ve duvar sistemleri mekanları ayrıştırırken bütünlük hissini koruyor ...

Tavan ve çatı pencereleri ile gün ışığını evinize alın!
  • 02.04.2021 14:44

Tavan ve çatı pencereleri ile gün ışığını evinize alın!

Tavan ve çatılarda uygulanan pencereler hem gün ışığını evinize alıyor, hem de e ...