Zorlu Center’da aile olmayana ev yok

Zorlu Center’da aile olmayana ev yok

Bu projede ev almak için “Zorlu” bir süreçten geçiliyor. Randevusuz tanıtım yok, aile olmayana da ev... Satıcılar önce sizin kim olduğunuzu sıkıca sorguluyor ikna olursa ikram eşliğinde tanıtım filmini izletiyor

Kaynak: ESRA ÖZSÜMER / Milliyet


Son günlerde emlak piyasasının en merak edilen yerlerinin başında geliyor Zincirlikuyu'daki Zorlu Center. Herkes birbirine yapının detaylarını ya da yaşadığı fiyat maceralarını anlatıyor. Fiyatlar henüz “resmi olarak” belli değil ama “dedikodusu” çok. Tabii konuşulanlar oldukça “yüksek”...  
 

O yüzden Zorlu Center'a müşteri gibi gidip orada gördüklerimizi, hem de konuştuklarımızı yazmaya karar verdik. Üst gelir grubundan 400 ailenin sahip olacağı rezidans dairelerden birinin talip adayı olarak kapısını çaldığım satış ofisi biraz gizlenmiş gibi. Karayolları binasının arkasından yükselen kule vinçleri takip ederek, biraz da tahmin yeteneğimi kullanarak buluyorum ofisi. 

Şantiyenin kapısından satış ofisine kadar olan mesafe 30 metreden fazla değil. Ancak bu mesafe içinde iki ayrı güvenlik kulübesi var. Buradaki görevliler, önce ismimi içeriye bildiriyor, sonra bana eşlik ederek yol gösteriyor. Satış ofisinde, birkaç görüşme odasına açılan geniş salonun tam ortasında Zorlu Center'ın maketi tüm heybetiyle duruyor.
Ofise girer girmez müşterileriyle bekletmeden ilgilenmeye başlayan görevli, randevu usulüyle çalıştıklarını belirtiyor. Randevusuz hiçbir şekilde görüşmediklerini. Ama o kadar ısrarcıyız ki “pes” ediyorlar. Siz yine de “randevusuz gitmeyin” bizim kadar şanslı olamayabilirsiniz.

Satışlar başlamadı ama...
Son derece nazik bir hanım olan satış görevlisinin giyimi, ofis duvarının dışında devam eden hummalı inşaat çalışmalarını unutturacak kadar özenli ve şık. Satış görevlisi ilk olarak henüz daire satışlarının başlamadığını, bu yüzden daire tiplerinin ve fiyatlarının belirlenmediğini, mimari çalışmaların devam ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Ama biz projemizi merak edenler için 13 dakikalık bir film hazırladık.” Broşür yok, film var yani...
 
Burada aslında soruları sizden çok satış görevlisi soruyor. “Nerede oturuyorsunuz?”, “Ne iş yapıyorsunuz?”, “Kaç kişilik ailesiniz?” gibi bir dizi soruyu arka arkaya sıralıyor. Burada hedef, kaliteli bir kitleyi bir araya getirmek. Ama bu kitlede dikkat edilen bir diğer yön “aile” olması. Yani bekârlara ya da evli olup bekâr hayatı yaşamak isteyenlere bu projede yer yok gibi...
 
İkram eşliğinde film
Tam bu sırada görüşme odasına giren servis görevlisi, “Ne arzu edersiniz?” diye soruyor. Sıcak ve soğuk tüm içeceklerin bulunduğu ikramlar arasından suyu tercih ediyorum. Beş yıldızlı otellerin garsonlarını aratmayan kıyafeti ve becerisine sahip olan servis görevlisi hanım, son derece şık bir bardakta hızla sunuyor suyu.

Ardından filmi izlemeye başlıyoruz. Satış görevlisi filmdeki görüntülerden yararlanarak projeyi ana hatlarıyla anlatmaya başlıyor. Projenin 4 bloktan oluştuğunu, bunlardan üçünün rezidans, birinin otel olacağını, blokların altında bulunan bölümde ise teraslı evlerin bulunacağını söylüyor. Sonra eldeki bilgilerin imkân verdiği kadarıyla teras evler ve rezidans bloklarının detaylarına geçiliyor.
Filmde detayları konutlardan daha fazla ortaya konan ortak alanlar ve su konsepti üzerine kurulan peyzaj mimarisi ise gerçekten etkileyici unsurlara sahip.

Film Zorlu Center'ın dışından görüntülerle başlıyor. Satış görevlisi bu sırada kompleksin ‘komşularından' bahsediyor ne kadar merkezi bir konumda olduğunu anlatıyor. Projenin blokları tüm haşmetiyle ekrana yansırken görevli anlatmaya devam ediyor:
 
“Üç blok rezidans, bir blok otel olacak. Bu dört bloğun altında altı katlı bir bölüm bulunacak. Bu bölümde de teraslı evler yer alacak. Bu evlerin bazılarında teraslar, bazılarında bahçeler var. Teraslı evlerin bir bölümü projenin dış manzarasına bakıyor, bir kısmı da alışveriş merkezi olarak kullanılacak orta avluya...”
Görevlinin sözünü ettiği avlu, filmde cıvıl cıvıl bir kent meydanı havasında. Dört bloğun çevrelediği avluda ağaçlar bile düşünülmüş.
 
Aklım teras evlerde kaldı
Filmde teraslı evlerin ortak alanları gösteriliyor. Boğaz manzaralı teras ve bahçelerde ortak havuzlar var. Evlerden bu alanlara gidilen yollar bile bir tasarımın ürünü. Filmi izlerken, yeşillendirilen yollarda yürüdüğümü hatta yol kenarındaki bankta oturduğumu hissediyorum.
Kamera tekrar binanın içine dönüyor. Uzun koridordaki onlarca kapıdan biri açılıyor ve dairenin içindeyiz. Ferah salonun yere kadar olan penceresi Boğaziçi'ni kucaklıyor. Kamera bizi oldukça modern döşenmiş salonda gezdiriyor. Üç boyutlu animasyon haliyle bile büyük bir konfor sunacağı anlaşılan kulelerdeki rezidanslar çok güzel ama açıkçası teras evler bana daha cazip görünüyor.
 
Waldorf'la görüşüyorlar
Zorlu Center sakinlerinin çok kaliteli bir rezidans hizmeti alacağı, proje içindeki otelin imkanlarından yararlanacağı da ısrarla vurgulanıyor. Tam bu noktada Zorlu Grubu'nın projedeki otelin işletmesi için pek çok otel zinciri ile görüştüğü, Hilton'un lüks otel zinciri olan Waldorf Astoria ile anlaşma aşamasına yaklaştığı bilgisi veriliyor.
Film ve anlatılanlar, rüya gibi yaşam vaat eden Zorlu Center'da Türkiye'nin en üst gelir seviyesine sahip aileleri için özel bir yaşam alanı oluşturulmaya çalışıldığını açıkça ortaya koyuyor.

Görüşmenin sonunda bu özel yaşama talip olanların isimleri, telefonları, mail adresleri, meslekleri, hatta şirketlerinin adları özenle kaydediliyor. Görevli ön kayıt almadıklarını söylese de oluşturulan listeden Zorlu Center'ın daire satışlarında ön kayıtların fiilen başladığı da ortaya çıkıyor. 
 
700 metrekarelik daireler
Şimdilik satış ofisine gidenlere verilen bilgi bundan ibaret ama proje son derece kapsamlı. Toplam 400 rezidans dairenin yapılacağı projede evlerin büyüklüklerinin 150 metrekare ile 700 metrekare arasında olacağı biliniyor. Konut fiyatları hakkındaki tahminler ise metrekare fiyatlarının 10 bin doların üzerinde olacağı yönünde.
 
Komplekste ayrıca 2 bin 300 kişilik konser salonu, 750 kişilik tiyatro salonu, 72 bin metrekare yeşil alan, helikopter pisti, cafeler, restoranlar, 200'e yakın mağaza olacak. Alışveriş merkezi, bulvar, boğaz ve metro katı olmak üzere üç kattan oluşacak olan Zorlu Center'da 1500 kişi kapasiteli, sekiz salonlu bir sinema bulunacak. Zorlu Grubu AVM'yi Eylül 2011, kültür merkezini Ekim 2011, ofis, otel ve rezidansları ise Haziran 2012'de tamamlamayı planlıyor.
 

İletişim bilgileri  

Web: www.zorlu.com.tr

E-Posta  :  info@zorlugayrimenkul.com.tr
Tel : 444 9496 (ZGYM)

 

  • Etiketler:

Yorum Yaz