The BIG 5 Show Dubai, inşaat sektörünü bir araya getirdi

The BIG 5 Show Dubai, inşaat sektörünü bir araya getirdi

Türkiye inşaat sektörü, tüm paydaşları ile birlikte katıldığı en büyük fuar olan The BIG 5 Show Dubai’de de Türk katılımını gerçekleştirdi.

The BIG 5 Show Dubai, Ortadoğu'nun en büyük, dünyanın ise sayılı yapı fuarlarında biri olarak nitelendiriliyor. Bu yıl 39'uncu kez kapılarını açan bu dev organizasyona 2 bin 500 firma katılırken, 65 ülkeden 80 bine yakın ziyaretçiyi konuk etti. Türkiye, 250 firma ile ilk kez İtalya'yı geride bırakarak, fuara rekor katılım gösterdi. Türk firmalar fuarda B2B görüşmeler yaparak ihracatlarını çeşitlendirmelerinin yanı sıra Körfez Bölgesi'nde yapımı devam eden ve toplam maliyeti 2,3 trilyon doları bulan 23 bin projenin kendileri ile ilgili olanlarını yakından inceleme fırsatı buldu

İnşaat sektörü, Türkiye'yi tüm dünyada temsil etmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci müteahhitlik grubunu oluşturan Türkiye inşaat sektörü, tüm paydaşları ile birlikte katıldığı en büyük fuar olan The BIG 5 Show Dubai'de de Türk katılımını en yüksek düzeyde gerçekleştirdi.

250 firma ile Türkiye'nin yurtdışında düzenlediği en büyük milli katılım organizasyonu olma özelliğini de elinde bulunduran The BIG 5 Show Dubai, bu yıl 26-29 Kasım tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde yapıldı. İnşaat piyasasına damgasını vuran The BIG 5 Show Dubai, bu yıl 39'uncu kez dünya inşaat sektörünü bir araya getirdi. The BIG 5 Show Dubai bünyesinde her yıl düzenlenen konferansın bu yılki ana teması ise “Shaping the Future of Construction – Geleceğin Yapı Sektörüne Şekil Vermek” olarak belirlendi ve 2 bin 500 firma katılımıyla gerçekleştirildi.

Tam 65 ülkeden 80 bine yakın ziyaretçinin geldiği The BIG 5 Show Dubai, her yıl olduğu gibi bu yıl da ihracata büyük katkılar sağladı. The BIG 5 Show Dubai sayesinde Türk şirketler, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya gibi bölgelerde iş bağlantılarını artırmak için B2B görüşmeler yapmayı fırsatı da buldu.

Türk inşaat sektörü, fuar sayesinde Dubai ve çevresindeki Körfez Bölgesi'nde (GCC-Gulf Cooperation Council) yapımı halen devam eden ve toplam büyüklüğü 2,3 trilyon dolar olan 23 bin yapı-inşaat projesini yakından inceleme fırsatı buldu. Söz konusu projelerin fuara katılan firmalar açısından önemli bir potansiyel oluşturduğu kaydedildi.

TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN İLGİSİ BÜYÜK

Türkiye'de yurtdışı fuarcılığın yapı taşlarından olan ve yapı, gıda, tarım makineleri, enerji, mermer, otomotiv, moda, tekstil başta olmak üzere 30'u aşkın uluslararası fuara evsahipliği yapan Expotim&Ladin Grubu'nun Türkiye katılımını koordine ettiği fuar, Ortadoğu ve Afrika'ya açılan ihracat kapısı olarak nitelendiriliyor. The BIG 5 Show Dubai'de, yapı malzemeleri sektörünün A'dan Z'ye tüm ürünleri sergileniyor.

Fuara Körfez ülkeleri de büyük önem veriyor. Açılışı Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Seikh Hamdan bin Rashid Al Maktoum tarafından gerçekleştirilen fuar, bölgedeki potansiyeli de dünya inşaat sektörüne tanıtması açısından önemseniyor.

Bölgedeki potansiyele dikkat çeken Abu Dabi Türkiye Büyükelçisi Can Dizdar, “Bölgede çok fazla proje var. Bu potansiyel daha da artabilir. Bölgede faaliyet göstermek için gelen firmalara destek oluyoruz. Fuarda şirketlerimizi ziyaret ederek, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini sorduk” dedi.

“REKOR KATILIM GERÇEKLEŞTİ”

Fuara 250 Türk firmasını getiren Expotim Fuar Organizasyon Genel Müdürü Çağatay Erşahin ise “Türkiye'de iç piyasada zorluklar olması nedeniyle şirketler dışarı açılmaya çalışıyor. Bu yüzden bu yıl katılım rekoru kırıldı. Biz normalde uluslararası katılımda alınan stant yerleri açısından İtalya'nın gerisinde kalıyorduk. Bu yıl 200 firma ile katılan İtalya'yı geçtik. Çin her zaman dikkat çekmeden en fazla katılımı yapıyor. Avrupa katılımı açısından birinciyiz. Türkiye tarihindeki en büyük katılım oldu” dedi.

Bu yıl yeni gelen firma sayısındaki artışa da dikkat çekerek yaklaşık 100'e yakın firmanın fuara ilk defa katıldığını ve bölgeye Türkiye'nin 15 milyar dolarlık ihracatı olduğunu, buraya gönderilen malların Afrika başta olmak üzere bölgeye ve tüm dünyaya dağıldığını da belirten Erşahin, “Örneğin Irak'tan 50 alıcı firma var. Türk ürünlerini burada görüyor, tanıyorlar. Katar, Suudi Arabistan ve Afrika ülkelerinden pek çok alıcının ortak noktası burası” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Muş: "Müteahhitlerimizin yurt dışı iş hacmi yaklaşık 460 milyar dolara çıkmıştır"
  • 26.08.2022 11:18

Bakan Muş: "Müteahhitlerimizin yurt dışı iş hacmi yaklaşık 460 milyar dolara çıkmıştır"

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ankara'da Türkiye Müteahhitler Birliği ev sahipliğind ...

Kepçeye hamak bağlayan işçilerin tehlikeli eğlencesi
  • 25.08.2022 12:14

Kepçeye hamak bağlayan işçilerin tehlikeli eğlencesi

Beylikdüzü'nde bulunan şantiye alanında kepçenin ucuna bağladıkları hamakla hızl ...

Yozgat Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı
  • 19.08.2022 10:57

Yozgat Havalimanı'nda altyapı çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapı ...

İnşaat maliyet endeksi mayısta aylık yüzde 3,97 arttı
  • 13.07.2022 18:10

İnşaat maliyet endeksi mayısta aylık yüzde 3,97 arttı

İnşaat maliyet endeksi mayısta aylık bazda yüzde 3,97, yıllık bazda yüzde 105,73 ...

Fikirtepe'de çalışmalar hızla sürüyor
  • 12.04.2022 17:45

Fikirtepe'de çalışmalar hızla sürüyor

Kentsel dönüşümün devlet eliyle yürütülmesine karar verilen Fikirtepe'de hızlı ş ...

Ergin Külünk Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'ni anlatıyor!
  • 25.02.2022 11:30

Ergin Külünk Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'ni anlatıyor!

Levent Camii Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ...