Suyabatmaz Demirel Mimarlık MIPIM'de ödül aldı

Suyabatmaz Demirel Mimarlık MIPIM'de ödül aldı

Suyabatmaz Demirel Mimarlık, Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı Projesi ile “MIPIM AR Future Projects Awards 2014”te “Perakende ve Rekreasyon Projeleri” kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu

Suyabatmaz Demirel Mimarlık ödülünü Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM buluşması sırasında 12 Mart 2014'de JW Marriott otelinde gerçekleştirilen gala yemeğinde aldı. Suyabatmaz Demirel Mimarlık, prestijli mimarlık dergisi Architectural Review (AR) ile dünyanın en kapsamlı gayrimenkul zirvesi MIPIM tarafından bu yıl 13. kez organize edilen MIPIM AR Future Projects Awards'da Türkiye'ye ödül getiren tek mimarlık ofisi oldu. Kentsel projeler, rejenerasyon ve master plan, yüksek yapılar, karma yapılar, ofisler, konutlar, perakende ve rekreasyon, eski/yeni, retrofit, spor yapıları ve sürdürülebirliklik olmak üzere on iki ayrı kategorinin en iyilerini belirleyen uluslararası ödül programında henüz inşaatı tamamlanmamış veya proje safhasında kalmış projeler değerlendirilmeye alınıyor. Architectural Review Dergisi Yayın Direktörü Paul Finch'in başkanlık ettiği jüri heyeti yaptığı değerlendirmeyle, tüm dünyadan başvuran yüzlerce proje arasından farklı, işverenin beklentilerini karşılan, toplumsal yaşama katkı sağlayan, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinci ile tasarlanmış güncel ve iyi mimarlık örneklerini ödüllendiriyor. 
Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı Projesi
“Perakende ve Rekreasyon Projeleri” kategorisinde ödüle layık görülen Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı, Sultangazi bölgesinde belediyeye ait, yoğun konut dokusuyla çevrili ve eğimli bir alanda konumlanıyor. Çevresine yapacağı etki ve getireceği yeni işlevi nedeniyle bulunduğu alanda kritik bir rol oynayacak olan proje, pazar yeri olarak da düzenlenebilecek bir otopark alanı ve bu alanla entegre olması beklenen yaklaşık 1000 m2'lik sosyal-idari binadan oluşuyor. Erişilebilirliği maksimuma çıkarmak ve sokakla aktif bir ilişki kuran mekanlar sağlamak temel prensibiyle tasarlanan proje, bünyesindeki eğitim, sağlık, idari ve servis alanlarıyla bölge halkının sosyal ihtiyaçlarına karşılık vermeyi hedefliyor.  
ödül gecesi
Suyabatmaz Demirel Mimarlık ödülünü Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM buluşması sırasında 12 Mart 2014'de JW Marriott otelinde gerçekleştirilen gala yemeğinde aldı.  Yarışmaya katılan projeler ise bütün dünyadan 23.000'den fazla katılımcının bir araya geleceği MIPIM Fuarı'nda sergilenecek ve 30.000 MIPIM üyesine gönderilmek üzere hazırlanan yarışma kataloğunda yer alacak.

Suyabatmaz - Demirel Mimarlık'ın Büyükşehir Belediyesi onayıyla Sultangazi Belediyesi için tasarladığı Sultangazi Kat Otoparkı ve Hizmet Tesisleri projesinin ayrıştırıcı yanı Sultangazi gibi düşük gelir grubunun yaşadığı bir bölgede yerel yönetimin ulusal ve uluslararası ölçekte başarıları olan bir mimarlık ofisiyle işbirliği içinde bölge halkının otopark, sağlık merkezi, sosyal merkez gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir projeye yatırım yapmasıdır. Sultangazi gibi sosyal ihtiyaçları yüksek bir bölgede böyle bir projenin oradaki yaşama katkı sağlaması söz konusu jürinin ödül verirken en önemli kriterlerinden birini teşkil ediyor.  

Özellikle yerel seçimler öncesinde örnek olması açısından uluslararası başarılara imza atan mimarlarımızla yerel yönetimlerin işbirliğinde gerçekleşen projelerin kıymetini vurgulamak açısından etkili olacaktır. 

Suyabatmaz Demirel Mimarlık hakkında

Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel ortaklığındaki Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın daha çok konut, ticaret ve ofis fonksiyonlarında yoğunlaşan mimari üretimlerinde, tek ailelik konutlardan yüksek katlı rezidanslara, tek bir dükkan biriminden alışveriş kompleksine dek uzanan geniş bir ölçek dağılımı görülür. Titiz malzeme, renk ve detay seçimi ve uygulaması ile ayrışan ofisin yalın ancak zengin mimari dili, konvansiyonel fonksiyonlar için farklı mekansal kurguları geliştirmelerine imkan verir. Suyabatmaz Demirel, her projeye ayrı bir araştırma alanı ve klişelerin sorgulanabileceği bir fırsat olarak yaklaşmakta ve mimari üretimlerini bu çerçevede geliştirmektedir.

Cityscape Dubai Awards 2010'da Güneşli Konutları ile Geleceğin Konut Yapıları kategorisinde, Ekopark İstanbul ile Geleceğin Rekreasyon Yapılarıkategorisinde ve Güneşli Tower ile Ticari/Karma Yapılar kategorisinde alınan Takdir Ödülleri;  MIPIM AR Future Projects Awards 2010'daGüneşli Tower ile alınan Birincilik Ödülü; Cityscape Dubai Awards 2011'de Bodrum Rezidans projesiyle Geleceğin Konutları kategorisinde alınanTakdir Ödülü; International Property Awards 2011'de Güneşli Tower projesiyle alınan Takdir Ödülü, Tao Tower projesiyle alınan Avrupa'nın En İyi Ofis Yapısı Ödülü, Ekopark İstanbul ile alınan Avrupa'nın En İyi Rekreasyon Yapısı Ödülü, Bodrum Rezidans ile alınan Takdir Ödülü veODTÜ Ögrenci Merkezi Yarışma Projesiyle alınan Takdir Ödülü; MIPIM AR Future Projects Awards 2012'de Retrofit kategorisinde Halat Fabrikası Loftları projesiyle ve Yüksek Yapılar kategorisinde Tao Tower projesiyle alınan Birincilik Ödülleri; 2013 yılında yine MIPIM AR Future Projects Awards'da Ofis kategorisinde TRI-G projesiyle alınan Birincilik Ödülü ve WAF'ta Süryani Ortodoks Kadim Kilisesi projesiyle alınan Takdir Ödülü Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın bugüne kadar almış olduğu ödüllerden bazıları.

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Suyabatmaz Demirel Mimarlık MIPIM'de ödül aldı
  • 27.03.2014 12:11

Suyabatmaz Demirel Mimarlık MIPIM'de ödül aldı

Suyabatmaz Demirel Mimarlık, Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı Projesi ile ...

Mar Yapı’nın TRI G projesine MIPIM 2013 Cannes’dan birincilik ödülü!
  • 15.03.2013 14:06

Mar Yapı’nın TRI G projesine MIPIM 2013 Cannes’dan birincilik ödülü!

Dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarı MİPİM ve Architectural Review D ...

Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın acı günü! Yuda Arslan vefat etti!
  • 13.01.2013 11:51

Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın acı günü! Yuda Arslan vefat etti!

Arif Suyabatmaz ve Hakan Demirel'in mimarlık bürosu Suyabatmaz Demirel Mimarlık, ...

Mimar Arif Suyabatmaz: Her proje yanıtlanması gereken bir vakadır!
  • 11.12.2012 14:14

Mimar Arif Suyabatmaz: Her proje yanıtlanması gereken bir vakadır!

Mimar Arif Suyabatmaz, Türkiye'de bu işi başarıyla gerçekleştiren mimarların baş ...

MIPIM’de iki dalda büyük ödül kazandı!
  • 10.03.2012 11:05

MIPIM’de iki dalda büyük ödül kazandı!

Suyabatmaz Demirel Mimarlık, MIPIM AR Future Projects Awards 2012’de iki ayrı pr ...

Hakan Demirel Avrupa'nın en başarılı mimarı
  • 12.09.2011 11:41

Hakan Demirel Avrupa'nın en başarılı mimarı

Suyabatmaz Demirel Mimarlığın genç ortağı Hakan Demirel, "Europe 40 Under 40" ad ...