"Stoklar ve ikinci el ev piyasası hareketlenecek"

"Stoklar ve ikinci el ev piyasası hareketlenecek"

Mustafa Hakan Özelmacıklı, bankaların faiz indirimi kararını değerlendirdi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, bankaların faiz indirimi kararı ile ilgili, "Aylık faiz oranlarının yüzde 1'in altına çekilmesi hem stoklardaki hem de ikinci elde gayrimenkul piyasasını hareketlendirecek" dedi.

"Konut satışları Ağustos ayı itibarı ile yükselişe geçecek"

Gelen bu indirim ile tüketicilerin yaklaşık 100 bin TL'lik kredi geri ödemesinde 42 bin TL'lik bir avantaj elde edeceklerini belirten Özelmacıklı, "Özellikle vadenin 120 ayın yanı sıra 180 aya da yayılabilecek olması da çok önemli bir avantaj oluşturacak. Uzun zamandır düşüş eğiliminde olan konut satışları Ağustos ayı itibarı ile yükselişe geçecek. Eğer mevcut kredileri kapsayacak düzenlemede de söz konusu olursa piyasalar ve inşaat sektörü tekrar bir ivme kazanacaktır" ifadelerini kullandı.

"Doların düşmesi döviz mevduatlarının tekrar piyasalara aktarılmasını da sağlayacaktır"

Fiyatların son bir yılda yatay bir seyir izlediğini ve yatırım aracı olarak bir süredir geri planda kaldığını da dile getiren Özelmacıklı, "Enflasyondaki düşüş beklentilerinin yanı sıra doların ateşinin sönmesi döviz mevduatlarının tekrar piyasalara aktarılmasını da sağlayacaktır" diye konuştu.

  • Etiketler:

Yorum Yaz