Sektör temsilcileri TÜİK'in konut satış rakamlarını değerlendirdi

Sektör temsilcileri TÜİK'in konut satış rakamlarını değerlendirdi

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), eylül ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi.

Türkiye genelinde konut satışları; 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde28,8 oranında artarak 140 bin 298 oldu. Rakamları ‘sevindirici' ve ‘rekor' olarak niteleyen inşaat patronları sonuçları değerlendirdi:

İŞTE SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN TÜİK RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ:

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
"Bu sonuç sürpriz olmadı"

TÜİK, eylül ayı konut satış rakamlarına baktığımızda Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 olduğunu görüyoruz. Bu, beklediğimiz bir sonuç... Taksitlerin 2019 yılına ertelenmesini esas alan ve eylül ayı itibariyle başlatılan 'konutta üçüncü seferberlik kampanyası'nın da etkisiyle satışların önümüzdeki dönemde daha fazla artış göstereceğini öngörüyoruz. Konut, her zaman daha fazla getirisi olan güvenli bir limandır. Bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, konutun güvenli liman olduğu bilinciyle yatırımını sürdürüyor. Bu nedenle bu ivmenin önümüzdeki aylarda da büyüyerek devam etmesini bekliyoruz. 

Ertuğrul Yavuz Pala / Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:
 “Devlet desteğinin devam etmesi önemli”

Rakamlar sevindirici. TÜİK rakamları bize ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün, bu yıl sonuna kadar büyümesini sürdüreceğini gösteriyor. Özellikle büyük şehirlerde konut sektörünün canlılığını koruduğunu, yatırımların hız kesmediğini istatistiksel verilerde de görüyoruz. Yaz aylarında mevsimsel nedenlerden ötürü yaşanan satıştaki düşüş, eylül ayında okulların da başlamasıyla yükselişe geçti. Ekim ve kasım aylarında da konut satışları artan bir grafik gösterecektir. En güvenilir ve ciddi prim getirisine sahip olan gayrimenkul, yine en iyi yatırım aracı olacak. Öte yandan; yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.

Şenol Üçüncü/ Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:
"Rakamlar istikrarın göstergesi, biz de tüm iş kollarındaki yatırımlarımızı sürdüreceğiz"

Okulların açılması ve tatil döneminin sona ermesiyle birlikte hareketlenen piyasalar, konut sektörüne de canlılık getirdi. Konut satışındaki yukarı yönlü bu ivmenin önümüzdeki aylarda daha da hız kazanacağını söyleyebiliriz. Biz de Türkiye'ye olan güvenimizin göstergesi olarak çalışmalarımızı hiç ara vermeden sürdürüyor ve yeni yatırımları hayata geçiriyoruz. İnşaat sektörünün gelişmesi, konut satışlarının artması ekonomimizin büyümesi anlamına gelir. Sektörün durumunu değerlendirmek ve anlamak için aylık dalgalanmalar yerine genele bakmak gerekiyor. Rakamların ortaya koyduğu tablo ise bize daha uzunca bir süre gayrimenkul sektörünün revaçta olacağını gösteriyor. Biz de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm iş kollarımızda yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
"Satış rakamları da, yabancı ilgisi de sevindirici"

Eylül ayında konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 'lik artışla 140 bin 298 adede yükselmiş olması, sektörün kendini bulduğunun göstergesi. Geçtiğimiz aylarda yaşanan geçici durgunluğun aşıldığını görmek bizlere moral veriyor. 2017'nin sektör açısından başarıyla tamamlanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Konut yatırımının güvenli bir yatırım aracı olmasının yanında, devletin sektöre verdiği desteğin de bu sonuçların ortayla çıkmasındaki etkisi çok büyük. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,2 oranında artarak 2 bin 236'ya yükselmesi sektöre yabancı ilgisinin de sürdüğünü gösteriyor. Bu desteğin devam etmesi halinde yerli ve yabancı yatırımcı açısından, sektörün artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

Mehmet Celal Koçer / Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
"2018'e hızlı bir giriş yapacağımızı söylemek hayal değil"

Rakamlar bize 2018'e hızlı bir giriş yapacağımızı söylüyor, bu hayal değil. Satışlardaki hareketliğe paralel olarak imzamızı taşıyan yatırımlarımızla sektörümüze tüm gücümüzü ortaya koyan bir yaklaşım sunuyoruz. Rakamlardaki artış, projelerimize yönelik taleplere de artış olarak yansıyor. Sektör bu moral ve motivasyonla yeni proje üretme noktasında daha hızlı adımlar sergileyecek ve satışlarını artıracağını düşünüyoruz.

Bilent Dündar / 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
"Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı"

Yaz mevsimine denk gelen bayramlar, tatil dönemi ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak sakin seyreden gayrimenkul sektörünün eylülde büyük bir sıçrama yaşadığını görüyoruz. Yeni lansman ve kampanyaların art arda geldiği eylül ayında konut satışlarında artışı görüyoruz. 2017 sonunda da hem satışlarda hem ruhsatlarda rekor denecek rakamlar beklemek hayal olmayacaktır. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecektir. Demir ve çimento gibi inşaat maliyetlerini etkileyen fiyat artışları konut fiyatlarına zam olarak yansıyacaktır. O nedenle konut almak isteyenlere bir an önce harekete geçmelerini öneririm. Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı.

Hamit Demir/ Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

TÜİK'in açıkladığı eylül ayı konut satış rakamlarına göre yaşanan yüzde 28.8'lik artış, Türkiye ekonomisinin dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere aldırış etmeden yükselişini sürdürdüğünün bir göstergesini oluşturuyor. Ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak bizler, içerisinde bulunduğumuz kampanya döneminde üzerimize düşen vazifemizi yaparak ekonomimizin var olan canlılığını zirveye taşıma yönünde ilerliyoruz. Bugün açıklanan bu tablo, bu yöndeki başarımızın bir kanıtını oluşturuyor. Sektörümüz, en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ediyor. 

Rakamlar, sektörümüzün yılın 9 ayında hükümetimizin verdiği desteklerle birlikte sürekli büyüdüğünün çok açık göstergesi. Faiz oranlarındaki yüksekliğe rağmen, yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle birlikte hızla artan kampanyalar da sektörümüzde domino etkisi yarattı. Sektörümüzün artan yatırımlarıyla birlikte, ulusal ve uluslararası arenada yapılan etkinlik ve fuarların da katkısıyla Türkiye gayrimenkul ve inşaattaki üstün gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya başladı. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37.4 artarak 70 bini aşmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz kampanya döneminin etkisiyle bu yöndeki yükselişin önümüzdeki yılı da içerisine alarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
“Artış, önümüzdeki aylarda da devam edecek”

Birçok sektöre mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. Rakamlar çok sevindirici. TÜİK rakamlarına baktığımızda ekim ve sonrası aylarda da konut satışlarının artarak devam edeceğini tahmin edebiliyoruz. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve inşaat sektörünün de devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi; gayrimenkul sektörünün de canlılığını uzun süre devam ettirmesini sağlayacaktır. Biz de ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. Biz faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerdeki yatırımlarımıza önümüzdeki dönemlerde de ara vermeden devam edeceğiz.

Özen Kuzu/Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su 

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında  artarak 140 bin 298 oldu.  Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,2 artarak 2 bin 236 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Eylül 2017'de ilk sırayı 797 konut satışı ile İstanbul aldı. Bu gelişmeler ülke ekonomimiz adına oldukça sevindirici. Rakamlardan da görüyoruz ki emlak sektörü ülke ekonomimiz için güvenli bir limandır.  Konut satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artması gayrimenkul sektörünün ne kadar güvenli bir yatırım aracı olduğunun kanıtıdır. Konut satış rakamları ülkemize duyulan güven açısından oldukça önemlidir. Sektör temsilcileri olarak 2017 sonuna kadar konut satış rakamlarının bir önceki yıla göre artacağından oldukça umutluyuz.

Eyüp Akbal/Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda baktığımızda rekor yılı 2016'nın epey üzerinde seyrediyoruz. Bildiğiniz üzere 8 Eylül 2016'da başlayan ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi uygulaması 30 eylül itibariyle sona erdi. Ayrıca, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15 olarak belirlenen oran da ekim ayından itibaren eski haline döndü. Eylül bu teşvikler için son aydı ve yasal düzenlemelerin fiili etkisini TÜİK'in rakamlarında da gördük. Daha büyük resme baktığımızda rekor yılı 2016 toplamında 1 milyon 341 bin ev satışı gerçekleşmişti. Bu yıl ilk 9 ayda 1 milyon 30 bini aşmış durumdayız. Bu rakam geçen yıl ilk 9 aya kıyasla yaklaşık 100 bin fazla konut anlamına geliyor. Yüzde 10'luk bir pozitif ivmeden bahsediyoruz. Bu anlamda bu sene bir rekor sürpriz olmayacak. Keza yabancıya konut satışında geçen yıl ilk 9 ayda 13 bin 210 seviyesindeyken, bu sene ilk 9 ayda rakamın 15 bin 200'ü aştığını görüyoruz. Bu rakamlar bize şunu söylüyor: ‘Bu sene hem yerliye hem yabancıya konut satışında rekor kırarız'”

Nazmi Durbakayım/İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, yılın en durgun döneminde bile artış trendini bozmayan konut satışlarının eylül ayında reel bir sıçrama gösterdiğini söyledi.

Konut satışlarının yaz tatilinin son dönemlerinde, temmuz ve ağustos aylarında bile yükseliş ivmesini devam ettirdiğini dile getiren Durbakayım, "Eylül ayı ise yeni lansmanlar ile bir yıl ertelemeli ve yüzde 0,70-0,80 bandında faiz oranı sunan kampanyaların etkisiyle büyük bir sıçrama gösterdi. Sonuç olarak üçüncü çeyrek sonunda bir milyon sınırı geçildi ve önümüzde dolu dolu üç ay daha var. Kampanyaların ve yeni lansmanların devam edeceği, konut faiz oranlarındaki düşüş beklentisi ile yıl sonunu 1,5 milyon adetlik satışla kapatabiliriz." dedi.

Durbakayım, 15 bin sınırını geçen yabancıya satış rakamının da yılsonunda 20 bin seviyesine çıkmasını beklediklerini kaydederek, mütekabiliyet yasasına bağlı olarak yabancı satışlarda uygulanan vergi muafiyeti ve oturma izninin bu satışlarda önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Altan Elmas/Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, hükümetin vergi teşviklerinin karşılık bulduğunu ve satışları rekor seviyelere getirdiğini söyledi.

Yabancıya konut satışlarının da düzenli bir biçimde arttığını dile getiren Elmas, yılın son 3 ayında da yabancıya satışın artarak süreceğini vurguladı.

Elmas, "Son olarak geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek bina inşaatı maliyet endeksine göre bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında yüzde 4,8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 22,1 artışın olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde üçüncü çeyrek işçilik endeksinde yüzde 2, malzeme endeksinde ise yüzde 5,6 seviyesinde bir artışın olduğunu görüyoruz. Tüm bu maliyet artışlarına rağmen biz konut üreticileri olarak konut fiyatlarına artış yansıtmadık. Konut alıcıları için konut ediniminde en doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu. 

Ercan Uyan/Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı 

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ise eylül rakamlarının kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, henüz rakamları açıklanmasa da ekim ayının çok daha iyi geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıldır yatay seyreden konut fiyatlarının satışlarda önemli etkisinin bulunduğunu dile getiren Uyan, inşaat maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandığını, konutta fiyat yükselişi beklentisinin olduğunu anlattı.

Uyan, "Kurdan ve enflasyondan dolayı inşaat maliyetlerinde çok ciddi artış gerçekleşti. Bu artış halen fiyatlara yansımış değil ama kaçınılmaz olarak gayrimenkul fiyatları artacak. Nitelikli yatırımcılar bu gerçeği görerek zamdan önce yatırımlarını yapıyor. Özellikle ekim ayında bu alımları ciddi oranda hissettik ve hissetmeye devam ediyoruz." dedi.

İnanç Kabadayı/Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da sadece eylülde 70 bin 19 konutun ilk defa satıldığına işaret ederek, "Bu veriler ev sahibi olmak isteyenlerin yeni projelere olan ilgisini bir kez daha göstermiştir." diye konuştu.

Özellikle iç piyasada konut alıcısının ekonomiye ve sektöre güvendiğini dile getiren Kabadayı, yabancıya satışlarda da olumlu tablo görüldüğünü söyledi.

Kabadayı, "Gerek iç piyasada yatırımcı ve oturumcu olarak belirttiğimiz kesim gerekse yabancıların gayrimenkul sektörüne olan talebi artarak devam ediyor. Hep söylediğimiz gibi bu yılı da rekor satışla kapatacağımıza olan inancımız tam." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Aralık 2022'de fiyatı en fazla artan ürün "konut sigortası" oldu!
  • 03.01.2023 10:43

Aralık 2022'de fiyatı en fazla artan ürün "konut sigortası" oldu!

Tüketici fiyatları bazında Aralık 2022'de en fazla fiyat artışı yüzde 79,26 ile ...

İstanbul, hem en fazla göç alan hem de en fazla göç veren il oldu
  • 28.12.2022 11:06

İstanbul, hem en fazla göç alan hem de en fazla göç veren il oldu

Türkiye'de geçen yıl 2 milyon 777 bin 797 kişinin iller arasında göç ettiği beli ...

Hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta oturuyor
  • 27.12.2022 11:12

Hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta oturuyor

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si kendisine ait konutta ikamet ediyor. ...

Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı
  • 19.12.2022 16:28

Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı

Türkiye nüfusu, yıllar içinde sürekli artma eğilimi göstererek 2021 yılında 84 m ...

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si yaşadığı konutun sahibi!
  • 19.12.2022 11:18

Türkiye'de hane halklarının yüzde 60,7'si yaşadığı konutun sahibi!

Türkiye istatistik Kurumu, 2021 yılı Nüfus ve Konut Sayımı verilerini açıkladı. ...