maritbet girişmaritbet
"Satış rakamları daha yukarılara taşınacak"

"Satış rakamları daha yukarılara taşınacak"

İnşaat patronları, TÜİK şubat ayı konut satış rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜİK, şubat ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 78 bin 450 olurken, ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 azalış göstererek 8 bin 890 olarak açıklandı. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 oldu.

Özyurtlar Holding, Bahaş Holding, Kar Yapı konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
“Yabancı yatırımcı sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor”

"Yabancıya satış konusunda ocak ayı verilerine bakarak ‘yılın en iyi rakamları geldi' demiştik, ancak şubat verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Daha yıl başından yıl sonu için yeni rekorların sinyalini aldığımızı söyleyebiliriz. Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkeleri Türkiye'ye güveniyor ve pazarı çok yakında takip ediyor. Özellikle oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Bu gruba özellikle gurbetçi vatandaşları dahil olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönem Türkiye'deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşlar, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye'den konut alarak değerlendireceklerini tahmin ediyoruz.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO'su:
“Yabancı yatırımcı gayrimenkul sektörüne güveniyor”

"Şubat ayı verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adete ulaştığını görüyoruz. Bu rakamın her geçen ay bir önceki döneme göre daha da arttığını görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2019'da ilk sırayı bin 440 konut satışı ile İstanbul'un aldığını görüyoruz. İstanbul'u Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izliyor. Demek ki; yabacıların başta İstanbul olmak üzere Türk gayrimenkul sektörüne olan güveni her geçen gün artıyor. Gerek yabancı yatırımcı gerekse gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörün hala vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor. Konut kredi faizlerinin daha da düşmesiyle beraber önümüzdeki dönemde beklemedeki yerli yatırımcının da harekete geçeceğini ve yatırımını gayrimenkule kaydıracağını bekliyoruz.”

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:
“Faizler düşerse yerli yatırımcı birikimini konuta yatıracaktır”

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldiğini görüyoruz. Yabancıya satış her geçen gün daha da artıyor. Burada gurbetçilerin etkisi oldukça fazla, yurtdışında yaşayan ancak Türkiye'den bir ev alma hayali olan gurbetçilerin harekete geçtiği bir dönemdeyiz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artış olduğunu görüyoruz, bu rekor denebilecek bir rakam. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan diğer gurbetçilerimiz Türkiye'de konut sahibi olmak için dövizlerini bozdurarak şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanıyor. Yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz. Burada faiz konusu önemli, faizlerde düşüş devam ederse yerli yatırımcı birikimini konuta yönlendirecektir. Böylece satış rakamları daha yukarılara taşınacaktır.

  • Etiketler:

Yorum Yaz