Sağmalcılar Cezaevi arazisine dönüşüm blokları!

Sağmalcılar Cezaevi arazisine dönüşüm blokları!

Bayrampaşa cezaevinin bulunduğu bölgedeki kentsel dönüşüm bölge sakinleri kiraya çıkmadan etap etap gerçekleştirilecek.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, sokak kültürünü yaşatacaklarını ve TEM otoyolunun üstünü kapatarak Bayrampaşa'ya ilk meydanını kazandıracaklarını bellirtti.

Bayrampaşa cezaevi ya da eski ismiyle Sağmalcılar Cezaevi, 1968 ve 2008 yılları arasında yüzlerce mahkûmun tutuklu kaldığı, Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden birisiydi. Adalet Bakanlığı'nın çağdaş standartlara uymayan cezaevlerinin kapısına kilit vurması sonrası atıl durumda kalan Bayrampaşa Cezaevi'nin bulunduğu alanda yeni bir şehir yükselecek. Eski cezaevinin hafriyat çalışmalarının tamamlandığını belirten Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, toplamda 148 bin metrekarelik alanın değerlendirileceği projede meydan, Hastane, okul, cami, konut, dükkân ve otellerin yer alacağını söyledi.

Bayrampaşa'nın cezaeviyle anıldığına dikkat çeken Aydıner, 148 bin metrekarelik bir arazi üzerine yapılacak projeye ilişkin de şu bilgileri verdi; 

“Alanın 42 bin metrekaresini kentsel dönüşümde rezerv alanı olarak kullanacağız. Kalan arazide ise camisi, hastane, okulları ve toplamda 2 bin 300 konutuyla birlikte yeni bir şehir kuracağız. Bayrampaşa'daki İsmetpaşa Mahallesi'ndeki 4 adayı oraya taşıyacağız ve o alanda kentsel dönüşüme başlayacağız. Onun arkasındaki 4 adayı da yeni yapacağımız konutlara taşıyacağız. Vatandaş, bu projeyle kiraya çıkmadan, yeni evlerin inşaatı tamamlanır tamamlanmaz taşınacaklar. Bu dairelerin hiçbiri satılmayacak. Sadece kentsel dönüşümde kullanılacak olan bir alan. Kentsel dönüşümdeki dairelerin oraya taşınmasıyla bir mahallenin değişimle dönüşümünü başlatacağız.”

Oksijen koridoru

Bayrampaşa meydansız ve bulvarsız olarak tasarlandığına dikkat çeken Belediye Başkanı Aydıner, “Bu proje ile Bayrampaşa'ya ilk defa bir meydan kazandırıyoruz. Altıntepsi ve İsmetpaşa mahalleleri arasından geçen TEM otoyolunun üstünü kapatarak 8 bin metrekarelik bir alan elde ediyoruz. Burası vatandaşların oturup sohbet edebilecekleri bir yer olacak. Burada konserler ve etkinlikler düzenlenebilecek. Burayı İBB'ye ait KİPTAŞ, 3 taşeron firmayla birlikte yapıyor. Alandan günde 100 kamyon hafriyat çıkarılıyor. Şu anda kazıklar çakıldı. Özellikle hastane tarafındaki alanda da temel atmaya başlandı. Yakın bir zamanda buranın temel atma törenini de yapacağız. Projeden dolayı vatandaşlar mutlu ve gün sayıyor. 27 ay sonra 2 bin 300 konut bitecek ve anahtarları sahiplerine teslim edeceğiz. Cezaevi alanında yeşil alana çok önem vereceğiz. ve alanda basketbol, voleybol, Tenis sahaları, çocuk parkları olacak. Estetiğe önem verip oksijen koridorunu yok etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hastane, cami ve okul 

Kenstel dönüşüm bölgesine 400 yataklı Bayrampaşa Devlet Hastanesi yaptıklarını dile getiren Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Ayrıca cami ile 2 okulun da yer alacağı alana metro istasyonu getireceğiz. Toplam maliyeti 1 milyar TL'yi buluyor. Eski cezaevinin olduğu alanda ikisi ofis biri otel 3 kule olacak. Aynı zamanda iki katlı olmak üzere 100 dükkânlık bir alışveriş alanı da yapacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Sağmalcılar Cezaevi arazisine dönüşüm blokları!
  • 03.02.2017 08:24

Sağmalcılar Cezaevi arazisine dönüşüm blokları!

Bayrampaşa cezaevinin bulunduğu bölgedeki kentsel dönüşüm bölge sakinleri kiraya ...

Bayrampaşa Cezaevi’nin yerinde inşaat başlıyor!
  • 24.10.2016 10:48

Bayrampaşa Cezaevi’nin yerinde inşaat başlıyor!

Bayrampaşa Cezaevi, 2009 yılın yıkılmış, dönüşümün başlaması bekleniyordu. Sonun ...

Bayrampaşa Cezaevi, kültür alanına dönüşüyor
  • 22.02.2016 13:01

Bayrampaşa Cezaevi, kültür alanına dönüşüyor

İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan Bayrampaşa'nın kötü imajı kentsel dönü ...

Bayrampaşa Cezaevi'nin alanına dev proje!
  • 22.07.2015 15:56

Bayrampaşa Cezaevi'nin alanına dev proje!

Bayrampaşa Belediyesi, eski cezaevi alanında 2 bin 200 konutla birlikte okul, ha ...

İstanbul Bayrampaşa Cezaevi kentsel dönüşüm projesi bölgedeki emlak fiyatlarını uçurdu!
  • 04.09.2012 09:36

İstanbul Bayrampaşa Cezaevi kentsel dönüşüm projesi bölgedeki emlak fiyatlarını uçurdu!

İBB'nin Bayrampaşa Eski Cezaevi alanında dönüşüm için proje ihalesine çıkacağını ...

İBB, Bayrampaşa Cezaevi’nin arsasına konut yaptıracak!
  • 02.08.2012 15:30

İBB, Bayrampaşa Cezaevi’nin arsasına konut yaptıracak!

Adalet Bakanlığından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredildikten sonra kent ...