maritbet girişmaritbet
"Ortak alanları 'ortak olmadan' kullanmayı öğrenmemiz gerekecek"

"Ortak alanları 'ortak olmadan' kullanmayı öğrenmemiz gerekecek"

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü, Cansel Turgut Yazıcı, hem gayrimenkul sektörünü hem de çalışma alanlarını Covid-19 sonrası için değerlendirdi.

Daha geniş depolama hacimleri aradık

Bütün ev halkı evde olunca herkese evlerin olduğundan daha bir küçük gelmesine neden olduğunu ve bunalttığını belirten Yazıcı, “Daha geniş depolama hacimleri aradık, özellikle uzun süre sokağa çıkma yasağında yiyecek ve içecek stoklamak zorunda kalmak bize kiler hacimleri ihtiyacını gösterdi” dedi.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ev halkının çalışan bir nüfusu varsa herkes kendine çalışma alanı ihtiyacı duydu, büyük küçük bir masa ve teknolojiye ulaşma imkanı bizi rahatlatan konu oldu. Bu dönemde evde çok özendiğim şey oğlumun çalışma masası oldu.

Apartman Görevlilerinin sorumlulukları daha da arttı

Özellikle yaşlı nüfusun yaşadığı binalarda, bina hijyenini düzenli sağlamak, gelen gidenin takip edip temizlik yapmak, yaşlılara göz kulak olmak apartman görevlilerinin yeni görevi oldu. Görevlisi olmayan apartmanlarda bu süreç ekstra bir strese neden oldu, haklı olarak apartman görevlisini paylaşan apartmanlarda hastalık bulaşması korkusu ile tedirginlikleri arttı.

Ortak alanları “ortak olmadan” kullanmayı öğrenmemiz gerekecek

Havuzlar, spor salonları neredeyse iptal. Hiçbirimiz bu alanları kullanamadık ve korkarım ki uzunca bir zaman daha gönül rahatlığı ile bu alanları başkaları ile huzur için paylaşamayacağız. Bahçesinde birazcık oturulabilir yeşili olan binalar diğerlerinden daha kıymetli olacak.  Ortak alanları “ortak olmadan” kullanmayı öğrenmemiz gerekecek. Bu alanlar maske ve mesafe şartları ile hayatımızda yerini alacak.

Dubleks daireler ve balkonlu evler öne çıktı

Bahçeli evler, dubleks daireler ve en önemlisi balkonlu evler öne çıktı. Bundan sonra balkonun konut alımında en önemli kriterlere gireceğini düşünüyoruz. Hava soğukken depolama için kullanılan balkon alanları havalar ısındıkça karantinada nefes aldıran ve mutluluk yaşatan alanlar oldu. Küçük şeylerden mutlu olma dürtüsüne dönebilen bizler bu ufak balkonların nasıl işe yaradığını. Evimden baktığımda sandalyesinin yarısını Fransız balkonuna sığdırabilen yaşlı amcanın nasılda nefes almaya çalıştığını görüp binlerce dolarlık çoğu işlevsiz kalan bu balkonsuz dairelerde oturan insanlar için üzüldüm.

Satış ve pazarlamada teknolojiyi daha fazla kullanır olduk

Teknolojik evler bizim için olmazsa olmaz olmadığını ama teknolojiye ulaşmanın olmasa olmaz olduğunu gördük. Gayrimenkulde akıllı teknoloji biraz bekleyebilir, ama teknolojiye evin her köşesinden aynı kalitede ulaşmak bekleyemez. Satış ve pazarlamada teknolojiyi daha fazla kullanır olduk. 360 derece ev gezmeler, sanal müşteri temsilcileri ile görüşme, sanal satış, kiralama, sanal fuarlar hayatımıza bir daha çıkmamak üzere hızla girdi. Türk halkı her konuya hızla adapte olabilme yeteneğini burada da gösterdi. Birkaç ay içinde bunlar bize normal görülmeye başladı.

Çamaşır kurutma makinası satışları artacak

Evde çamaşır kurutma da bu süreçte başka bir soru olarak görüldü, çamaşır kurutma makinası satışlarının artacağını düşünüyorum.

Tek bir sistemle klimatizasyonun sağlanması dönemi bitti

Aynı anda bütün binanın tek bir sistemle klimatizasyonun sağlanması dönemi bitti. Artık Herkes kendi konut veya ofisini kendi içinde klimatize edecek, çünkü taşınan her havanın risk olduğu maalesef kötü yoldan öğrendik.

Yazın tatile gitme sürecimizi bir süre değiştireceğiz. Yazın otellere alışıncaya kadar,  evler tercih edilecek. Bu da konut yatırımcıları için iyi haber. Evinden sıkılanlar ve finansal imkanı olanlar ciddi olarak ev değiştirmeyi düşünecek, bunun arkasındaki psikoloji daha çok “tebdili mekanda hayır vardır” olacak.

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Türkiye genelinde kiralık konut stoku yüzde 30 eridi"
  • 28.02.2023 13:31

"Türkiye genelinde kiralık konut stoku yüzde 30 eridi"

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye genelinde k ...

Tiny House’lar aklandı, imarsız arazilerin önü açıldı
  • 20.12.2022 15:48

Tiny House’lar aklandı, imarsız arazilerin önü açıldı

Uzun zamandır tartışma konusu olan ve belediyelerce farklı uygulamalar gören Tin ...

"Konut arzı talebi karşılamazsa, kiralar daha da artacak"
  • 10.10.2022 16:04

"Konut arzı talebi karşılamazsa, kiralar daha da artacak"

Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece, Pendik, Ümraniye, Karta ...

"Türkiye’de konut sorunu 'arsa' ile çözülebilir"
  • 18.06.2022 11:09

"Türkiye’de konut sorunu 'arsa' ile çözülebilir"

Gün geçtikçe artan fiyatlar ve alım gücü ile fiyatların paralel gelişmemesi Türk ...

"İstanbul’da takribi 2,5 milyon m2 ofis binası kullanılmayı bekliyor"
  • 01.06.2022 16:02

"İstanbul’da takribi 2,5 milyon m2 ofis binası kullanılmayı bekliyor"

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul Finans Mer ...

Konut satışları mart ayında bir önceki yıla göre %20,6 arttı
  • 19.04.2022 16:13

Konut satışları mart ayında bir önceki yıla göre %20,6 arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2022 yılı Mart ayı ...