Ofisler full çekiyor kirada artış bekleniyor

Ofisler full çekiyor kirada artış bekleniyor

İstanbul'da A sınıfı ofislerde yer bulunamıyor. Merkezi alanlardaki doluluk oranları kriz öncesi seviyeye döndü

İstanbul'da A sınıfı ofislerde yer bulunamıyor. Merkezi alanlardaki doluluk oranları kriz öncesi seviyeye döndü. Jones Lang LaSalle'nin yılın ilk çeyreğine ilişkin yaptığı araştırmaya göre merkezi yerlerdeki ofislerde boşluk oranları yüzde 2.8. Bu oran kriz öncesinde bile yüzde 3'tü.

Büyüme planlan devrede Sermaye Piyasaları Yardımcı Direktörü İdil Hamzadi, ekonominin krizin etkilerinden sıyrılmasıyla ofislerin yeniden dolduğunu, yeni şirketler kadar şirketlerin büyüme planlarını da hayata geçirmesinden dolayı kiralamaların arttığını söyledi.

Ümraniye değer kazanıyor

Hamzadi "Levent, Maslak, Zincirlikuyu, Şişli'de boş yer yok. Yeni merkezler oluşuyor. Merter, Bomonti, Kağıthane gibi yerlere ilk defa kaliteli ve ciddi ofis projeleri yapılıyor" dedi. Hamzadi son bir yılda kiralarda değişiklik olmadığını, yılın kalan kısmında artış beklenmesi gerektiğini de vurguladı. Yeni yapılan ofislere rağmen talebin daha yüksek olduğunu belirten Hamzadi "Ofis sahipleri de talebi görünce fiyatı yukarı çekiyor. Son yılların gelişen ofis bölgesi Ümraniye'de son 6 ayda kiralar yüzde 25 artışla 20 dolara çıktı" dedi.


2013'de dengelenir

Ofis pazarının 2013 yılında dengeleneceğini belirten Hamzadi, yeni ofislerin pazara girmesiyle kiracıların 2014 yılından itibaren pazarı yönlendirebileceğini öngördü. Yılın ilk çeyreğinde ofis arzı üçe katlandı, 62 bin metrekare oldu. Bu dönemde Merter'de 30 bin metrekarelik alanı olan Garden Office yapıldı. Asya Yakasıfnda pazara giren en önemli A sınıfı ofis binası ise Ümraniye Akkom Plaza 2 oldu.


En yüksek kiralar Gayrettepe-Levent hattında

 

Bölge

Metrekare fiyatı (dolar)

Altunizade

14

Ümraniye

18.5

Kozyatağı

17.7

Kavacık

17.9

Havaalanı

11.1

Maslak

22.2

Taksim

26.5

Etiler

21.5

Levent

34.4

Gayrettepe

36.7

Kaynak: Selma Şenol / Bugün

  • Etiketler:

Yorum Yaz