MODEKO 21'inci kez kapılarını açtı

MODEKO 21'inci kez kapılarını açtı

MODEKO- Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı 21'inci kez kapılarını açtı

 

İzmir'de Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEKO- Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı 21'inci kez kapılarını açtı. Türkiye'nin dört bir yanındaki mobilya sektörü temsilcilerini buluşturan ve pazar günü sona erecek fuarda, katılım oranının yüksekliği krizden çıkış umutlarını artırdı.

Toplam 178 firmanın katıldığı MODEKO Fuarı'nın açılışı için düzenlenen törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediye Başkanı CHP'li Sıtkı Kürüm, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Tevfik Özdemir ve mobilya sektörü temsilcileri katıldı.
 
MARKALAŞMAYA ÖNEM VERİLMELİ
Törende bir konuşma yapan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, fuarın kendi alanında Türkiye'nin en kapsamlı fuarı olduğunu belirterek 300 bin kişinin istihdam edildiği sektöre destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Mobilya sektörünün de markalaşmayla birlikte dünyanın lider ülkeleri ile rekabet edebileceğinin altını çizen Mutlu, “Model kopyalayan değil, model geliştiren firmaların çoğalması gerekir” diye konuştu. Mobilyanın lüks tüketim malzemesi olmadığını ancak yüzde 18'lik yüksek bir vergi oranının olduğuna dikkat çeken Mutlu, bu oranın da indirilmesini istedi.
 
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş da, mobilya sektörünün iç piyasaya 7.5 milyar dolarlık, dış pazarlara ise 1.5 milyar dolarlık satış yaptığını hatırlatarak 9 milyar dolarlık potansiyelin iyi kullanılması gerektiğini söyledi. Fuarın daha iyi seviyelere gelebilmesi için İZTO'daki ilgili meslek komitelerinden destek alınmasının da olumlu olacağını aktaran Demirtaş, mobilyacıların uygun altyapıya sahip bir ortamda üretim yapabilmeleri için Mobilyacılar Organize Sanayi Bölgesi'nin biran önce kurulması gerektiğini kaydetti.
 
2010 İHRACAT HEDEFİ BELLİ
EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ise, Türkiye'nin 170 ülkeye mobilya ihracatı yaptığını, 2010 yılındaki hedefinin ise 2.5 milyar dolarlık bir ihracat olduğunu dile getirerek sektörün ileri taşınması için tasarıma önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, fuarcılığı geliştirmenin kentteki tüm kurumların ana görevi olduğunu söyleyerek “Ülkemiz dünyaya buradan açıldı ve yine buradan açılmaya devam edecek. Moral bozukluğuna gerek yok. Pozitif şeyler konuşarak, birbirimize güç vererek hep birlikte çalışmak ve üretmek zorundayız” dedi.
İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, Türkiye'nin en büyük zenginliğinin insan kaynağı olduğunu anlatarak, özellikle genç nesile iş imkanı yaratmak için mobilya sektörü gibi sektörlerin çok önemli olduğunu vurguladı.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz