Kooperatifler kar amaçlı hareket etmez!

Kooperatifler kar amaçlı hareket etmez!

Tamer Heper imar planlarının çelişmesinin birinci hata. Şuyulandırma işleminin kesinlik kazanması beklenmeden inşaata başlanmasınında ikinci hata olduğunu belirtti

 

Bir kooperatife ortak olmuştum, birkaç parsel birden alarak üzerine inşaat yapacaktı. Bazı parselleri aldı bazılarını alamadı ama yine de bu parsellere inşaat yaptı. İmar planı ise karışık. Anakentin farklı, mahalli belediyelerinki farklı. Satış yapmayan parsellerin malikleri açtığı davayı kazandı, şuyulandırma iptal oldu. Belediyeden sonuç alamadım, kooperatif ise şuyulandırma karan iptal olan daireleri satmış. Şimdi ne olur? • N.Ü. 
 
Doğrusunu isterseniz bu işte neler olduğunu anlamak zor. İşin içine kimler karışmamış ki? Bir kere imar planlarının çelişmesi birinci hata. Şuyulandırma işleminin kesinlik kazanması beklenmeden inşaata başlanması ikinci hata. Siz bir kooperatiften söz ediyorsunuz sonra da kooperatifin daire sattığından söz ediyorsunuz. Kooperatif ticari bir kuruluş değildir. Daire satarak para kazanmaz. Ancak ortaklarının yararına inşaat yapar ve mesken ya da işyerlerini ortaklarına dağıtır. Sizinkiler ise daire satıyorlar yani belki karşınızda kooperatif bile yok. Şimdi bunlardan hangisini düzelteceksiniz. Sizden önce arsasına inşaat yapılanların hukuki müdahalesi muhtemelen gelecek ve yine muhtemel ki mahkemeden bu yerlerin tapu kaydı üzerine tedbir konulmasını isteyecekler. Bu halde ne satışı mümkün olacak ne de kooperatif var ise ortaklarına tahsis. Yani işiniz uzun. Ama önce kiminle muhatap olduğunuza bakın. Karşınızda bir kooperatif mi var yoksa kötü niyetli birileri mi? 
 
Artık çok geç 
 
Babam vefat etti. İki bankadan kredi almış. Biri hayat sigortası yapmış, diğeri yapmamış. Hayat sigortası yapan parayı sigortadan çekmiş. Diğeri sigorta olmadığı için tahsil edememiş şimdi bizden istiyor. Buna hakkı var mı? Hayat sigortası yapılması mecburi değil mi? • M.U.
 
Önce sigorta konusu. Hayır kredi almak için hayat sigortası yapılması mecburi değil. Ancak bazı bankalar sanki mecburiymiş gibi kredi verirken hemen hayat sigortası yapar ve sigorta primini kredi bedelinden keser. Müşteriye mecburi olduğunu söylemez ama kredi belgeleri arasına sigorta belgelerini de sokup imzalatır. Bu işi aradan çıkarır. Ancak bu mecburi olduğu anlamına gelmez. İstemeyen sigorta yaptırmaz. Peki sizin durumunuz ne? Babanızın borcu, aynı zamanda mirasçılarının borcu. Mirasçılar arasında kimler varsa bu borçtan müteselsil olarak sorumlu. Siz tek mirasçı iseniz tek başınıza sorumlusunuz. Dolayısı ile bunu ödeyeceksiniz. Babanızın bir yıl önce öldüğünü söylüyorsunuz. Yani mirası reddetme süreniz geçmiş. Şayet babanızın ölümünden sonraki üç ay içinde mirası reddetseydiniz bu borçtan da kurtulurdunuz ama artık çok geç. Bu parayı mirasçılar ödeyecek. 
 
Tamer Heper/Posta

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Nurdağı'ndaki geçici barınma merkezinin inşaatı gün gün kayıt altına alındı
  • 15.03.2023 13:46

Nurdağı'ndaki geçici barınma merkezinin inşaatı gün gün kayıt altına alındı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği Gaziantep'in Nurdağı ...

Avrupa İmar Kalkınma Bankası'ndan Ülker Bisküvi'ye kredi
  • 14.03.2023 10:03

Avrupa İmar Kalkınma Bankası'ndan Ülker Bisküvi'ye kredi

Ülker Bisküvi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'yla (EBRD) Nisan 2023'te vadesi d ...

Adıyaman'da işçiler depremzedeler için prefabrik mesaisinde
  • 10.03.2023 10:28

Adıyaman'da işçiler depremzedeler için prefabrik mesaisinde

Adıyaman'da depremzedeler için yapılan prefabriklerin ay sonunda tamamlanması iç ...

Afet Yeniden İmar Fonu kuruluyor
  • 10.03.2023 09:45

Afet Yeniden İmar Fonu kuruluyor

Afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için ge ...

Bakan Kurum: “İki ay içerisinde 11 ilde 309 bin konutun yapım sürecini başlatacağız"
  • 08.03.2023 15:04

Bakan Kurum: “İki ay içerisinde 11 ilde 309 bin konutun yapım sürecini başlatacağız"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya Afet Koo ...

Nurdağı ve İslahiye'de ilk etapta yapılacak 855 konut için ilk kazma vuruldu
  • 24.02.2023 17:22

Nurdağı ve İslahiye'de ilk etapta yapılacak 855 konut için ilk kazma vuruldu

TOKİ eliyle Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ilk etapta yapılacak 85 ...