Konutta yüzde 10 zam konuşuluyor

Konutta yüzde 10 zam konuşuluyor

Konutta seçimin ardından bazı şirketler, "Maliyet artışlarını fiyatlara yansıtacağız" diyerek %10 ila 20 zam planlıyor

Seçim sonrası konut sektöründe zam beklentisi yaşanıyor. Özellikle inşaat malzemelerindeki fiyat arasının proje maliyetlerine yansıması beklenirken, sektörde konuşulan zam oranlan ise yüzde 10 ile 20 arasında.
Bazı şirketler hemen seçim sonrasında zammı gündemine alırken, bazı şirketler ise yaz tatilinin sona ermesini bekliyor. Zammı gündemine alan şirketlerden biri de Bulut İnşaat. Şirket Esenyurt'ta inşa ettiği Evviva Gümüş City projesine yüzde 10 zam yapmayı planlıyor.

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, "İndirimli kampanyamızın ardından yüzde 10'luk bir iyileştirme söz konusu. Çünkü demir ve beton zammı gibi bazı inşaat mamullerinin zamlanmasını bugüne kadar yansıtmadık" dedi. Sektörde seçim sonrasına bırakılan bazı zamların olduğunu bildiklerini dile getiren Bulut, "Elektrik, akaryakıt, ruhsat harçları gibi zamların oluşması mecburen sektöre yansıtılmak zorunda kalınacaktır" yorumunu yaptı. Zam planlayan firmalardan biri de Esin Yapı. Esin Yapı, Zincirlikuyu'daki Istanbloom projesine yüzde 10'luk bir artış planlıyor.


Ucuz projeler yüzde 20 oranında zam görebilir

Özyurtlar İnşaat da yüzde 20 oranında fiyat artışı planlıyor. Şirket bu fiyat arası metrekaresi 1000-1500 TL olan projelerde yapmayı düşünüyor. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, sektörde seçim sonrası benzin, doğalgaz ve elektriğe zam beklenirken konutun zamlanmamasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Metrekaresi 2 bin TL'nin üzerinde olan projelerde ise zaten satış sıkınası olduğu için zam olacağını tahmin etmiyoruz" diye konuştu.

 Adanus projesiyle gayrimenkul sektöründe yer alan Çukurova Gayrimenkul de inşaat malzemelerine gelen zamların konut fiyatlarına da yansıyacağını açıkladı.


Fiyat açısından konutta yeni dönem başlıyor

Teknik YapıBaşkan Yardımcısı Umut Durbakayım ise seçimlerin geride kalmasının ardından yaz tatili ve ramazandan sonra konut satışlarında yeni bir dönem başlayacağım belirtti. Durbakayım, "Bu dönemde sansa sunulacak projelerdeki metrekare fiyatları beklentinin üzerinde yüzde 10 gibi artış gösterebilir. Yılın ilk yansında satışa sunulan projelerdeki fiyatlarda da en az yüzde 10 artış olma ihtimali çok yüksek" dedi. Sektör temsilcileri bu yıl seçimler ve okulların kapanma tarihini, ayrıca yaz tatili ile ramazanın bir araya gelmesini sektör için bir şans olarak yorumluyor. Böylece iki durgun sezonun yazda çakışması sonbaharın oldukça hareketli başlayacağının bir işareti olarak görülüyor.


Seçimden sonra maliyetlerde aşırı artış olmaz

Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik ise sadece bazı inşaat kalemlerinde talebin artmasıyla asın fiyat harekeden olduğunu belirtirken, bunun da zamanla aşılacağına inandıklarını dile getirdi. Seçim sonrasında inşaat maliyetlerinde aşırı bir araş olacağını beklemediklerini aktaran Çelik, "Konut alıcısına tavsiyemiz; söylentilere bakmadan, beklentilerine ve bütçesine uygun, nitelikli firmaların hayata geçirdikleri yaşam alanlarını tercih etmeleri" dedi.


Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel de projelerinin zaman içinde ve inşaatı ilerledikçe doğal olarak değer kazanmaya devam edeceğini belirtirken, seçim sonrasındaki dönemin yaz aylarına denk gelmesinden dolayı, hareketliliğin doğal seyrinde devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise seçim sonrasında zam yapıp yapmama konusunda henüz bir karar almadıklarını kaydetti.


Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu da seçim sonrası ile ilgili özel bir zam planlan olmadığını söyledi. Seha Yapı Genel Müdürü Hüdaverdi Dursun hali hazırda Konya ve Ankara'da satışı devam eden projelerinde konut fiyatlarında bir zam öngörmediklerini söylerken, sektörde ise bu yönde bir beklenti olduğunu kaydetti. Extensa İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Gökçe projelerinin büyük oranda satışları tamamlandığı için yaz döneminde yeni bir fiyatlama düşünmediklerini belirtirken, Garage İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Bülent Bahadır da bu dönemde proje satış fiyatlarında bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını söyledi.

 

GAYRİMENKUL ZİRVEYE ÇIKIYOR YAZ TATİLİ DE YAVAŞLATMAYACAK

 İnanlar İnşaat Yönelim Kurulu Başkanı Serdar İnan, artan maliyetlerin ister istemez konut satış fiyatlarına yansıyacağını belirtti. Artık İstanbul'un dünya markası bir şehir olma arifesinde olduğunu, bu nedenle konut alımı için hızlı davranmak gerektiğini dile getiren İnan, "Yakın zamanda artık bu rakamların artmaya başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi. Bugün gayrimenkul sektörünün zirveye çıkışta olduğunu da aktaran İnan, "Secim sürecinde biraz yavaşlayan emlak sektörü tekrar artış trendine girecektir. Secimin sonrası gelecek yaz rehaveti bile bu yükselişi durdurmayacak" dedi.

 Kaynak: Leyla İLHAN / Dünya

  • Etiketler:

Yorum Yaz