maritbet girişmaritbet
İZODER, Yalıtkan isimli mizah dergisi çıkarıyor

İZODER, Yalıtkan isimli mizah dergisi çıkarıyor

Yalıtım yaptırdığınızda faturalarınızın % 50 düşeceğini biliyor musunuz?

 

Belki de yalıtım yaptırmak için harekete geçemiyor ya da yalıtımda para harcamayı gereksiz bir masraf olarak görüyorsunuz. Yalıtımsız bir ev, yalıtımlıya göre çok daha fazla enerji, çok daha fazla para harcıyor. Buradan yola çıkarak, Türkiye'de ilk kez bir sektör derneği mizah yoluyla hem tüketiciyi hem de ülke ekonomisini yakından ilgilendiren konuya dikkat çekmeye hazırlanıyor. 

Uzun bir süredir anlatmaya çalıştıkları yalıtım kavramını ‘sıkıcı' bir dilden kurtararak, tüketiciye bu şekilde ulaşmayı hedefleyen Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, ‘Yalıtkan' isimli mizah dergisi ile yalıtım bilinci oluşturacak.
Binalarda yalıtım olmadığı için havaya uçan 10 milyar TL'ye dikkat çekmek üzere bu mizah yayınını çıkarmaya karar verdiklerini söyleyen İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman, “Çünkü ülkemizde 18 milyon konutun yüzde 90'nına yakını yaltımsız. Yalıtımla kışın ısıtma, yazın da soğutma amacıyla harcanan enerjiden ortalama yüzde 50 tasarruf sağlıyoruz. Bu da doğalgaz ve eletrik faturalarını yarı yarıya düşürüyor. Daha da önemlisi ısı yalıtımı yaptırıldığında 3-5 yıl gibi kısa sürede kendini amorti edebiliyor. Türkiye'de bilinç düzeyinin düşük olması nedeniyle, farklı bir iletişim mecrasını kullanarak yalıtımı anlatmak istedik” dedi.

Arıman, ayrıca yalıtım bilincini artırmak, yalıtımın ülke ekonomisine ve bireylere sağladığı faydaları anlatmak üzere Dört Hayati Yalıtım Kampanyası'nı duyurmaya başladıklarını söyledi.

Ücretsiz Dağıtılacak
Arıman'a göre yalıtımı karikatürler ve mizahi bir bakış açışıyla ele almak, mesajın okuyucuya direkt verilmesi açısından önemli. Mizah dergisinin sektörü birleştirmesindeki gücüne de değinen Arıman, her binanın ısınmak ve serinlemek amacıyla tükettiği enerjinin Türkiye ekonomisinin en önemli yüklerinden birini oluşturduğunu da belirtti. Dernek, mizahın gücünü ve yaratıcılığını kullanarak, hem sektöre hem de tüketiciye ulaşmak istiyor. 20 bin tirajlı bu dergide yalıtımla ilgili sorunlar, çözümler ve her türlü konuyu bulmak mümkün. Mizah dergisi 1 yıl boyunca iki ayda bir yayınlanarak, tüm sektöre ve tüketicilere dağıtılacak.

Derginin gençlerde yalıtım bilinci oluşmasında çok önemli bir rol oynayacağını söyleyen Grafi 2000 Ajansının kurucusu ve Koca Kafalar'ın yaratıcısı Varol Yaşaroğlu, yalıtım konusunda yaşanan mizahi olayları dile getirmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Yaşaroğlu, ayrıca sektörel olmasına karşın içerik anlamında oldukça özgür bir dil kullandıklarını da sözlerine ekliyor.

Sektörün Güzin Abla'sı
Yaşaroğlu, ‘İzole İşe Sertan Karışır' adlı köşeyle sektörün Güzin Abla'sı olarak yalıtım sorunlarını esprili bir bakış açısıyla ele aldıklarını belirtiyor. Bu köşede Sertan Usta, tüketicilerden gelen yalıtımla ilgili soruları mizahi bir dil ile yanıtlıyor. ‘Üşütükler' bölümünde bir penguen ile bir kutup ayısının başından geçenler anlatılıyor. Dergide sabit köşelerden biri olarak karşımıza çıkan bu çizgi romanda maceraların ardı arkası kesilmeyecek.

Anti Yalıtkan ve Yönetici Fevri Bey Yalıtıma Karşı!
‘Yaşanmış Hikayeler' bölümünde sektörde yaşanan gerçek olaylar karikatürlerle dile getiriliyor. ‘Ortaya Karışık', ‘Kurtarılmış Bölge' gibi köşeler de var. Yalıtım karşıtı ‘Anti Yalıtkan' bölümü ise derginin eğlenceli ve zevkli bölümlerinden bir diğeri…  Anti Yalıtkan yalıtıma karşı gibi görünen sinirli bir tip. O sanki yalıtıma karşı gibi davranıp aslında bu konuda yapılan yanlışları vurguluyor.

Bir apartmanda yönetici olan Fevri Bey karakterinin yalıtım masraflarından kısarak apartmanı düşürdüğü durum ve uğrattığı zarar dergide yine mizah yolu ile anlatılıyor.  Yönetici Fevri Bey tasarruf yapayım derken göz çıkaran biri. ‘İzole Duvar Yazıları' da dergide gülümseten bölümlerden biri. İşte onlardan birkaçı: ‘Yalıtım girmeyen eve mantar girer!', ‘İnsanı dert, evi nem yıkar!', ‘Mart Kapıdan baktırır, yalıtımı yaptırır!' Dergide ‘Bağımsız Karikatürler' köşesi de mizah severlerin beğenisine sunuluyor.
 

  • Etiketler:

Yorum Yaz