İnşaatta asıl hareket seçim sonrası

İnşaatta asıl hareket seçim sonrası

İç piyasanın ateşi, inşaat sektörü dizginlenerek söndürülmeye çalışılıyor. Ancak sadece inşaatçılar değil, çimentodan boyaya, hazır betondan armatüre birçok alt sektör de seçim sonrası için hızlı büyüme planları yapıyor...

MERKEZ Bankası, bu yılın ocak ve mart aylarında bankaların munzam karşılıklarını artırarak, iç piyasada Özellikle konut ve otomotiv satışlarının ateşini düşürme istediğini ortaya koydu. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) da konut kredisi tutarlarını evin bedelinin yüzde 75'iyle sınırlayarak, tüketicinin elini taşın altına daha çok koymasını sağlamaya çalıştı.
Bu iki uygulamanın konut talebini yavaşlatması bekleniyor. Henüz konut kredilerinde ciddi bir yavaşlama yok. Ancak bankacılık ve inşaat sektörü ile tüketici mesajı almış durumda: "Frene bas, hızını azalt!" Bu mesaj alındı ama gerçekten işler böyle mi yürüyor?
İnşaat sektörünü sürükleyen müteahhitlerle konuşulduğunda olumsuz bir beklenti yok. Bilakis hem yeni projelere başlıyorlar hem de gelecekten umutlular.
Oysa gerek altyapı gerekse üst yapı projeleriyle inşaat, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri. Boyadan çimentoya, hazır betondan vitrifiyeye onlarca sektörü sürüklüyor.
Para dergisi olarak bu hafta inşaatın alt sektörlerinin nabzını tuttuk. Gördük ki birçok sektör tam gaz yol alıyor, özellikle seçim sonrasına yönelik beklentiler daha olumlu. Orta ölçekli müteahhitler seçime kadarki dönemi "bekle-gör" havasında geçiriyor. Ancak sektör geneli seçim sonrası vites artırmaya hazırlanıyor.
 

ÇİMENTOCULAR HALİNDEN MEMNUN

Türkiye, yıllık 52 milyon tonla Avrupa'nın en büyük çimento üreticisi konumunda. İnşaattaki rüzgar çimentoya da yansıyor. Geçen yıl inşaat sektöründeki bereketlilikten nasibini alan sektörün iç satışları, 2009*a göre yüzde 19.34 artışla 47 milyon 470 bin ton olmuştu. Bu yılın şubat ayında da hız kesilmedi ve iç satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.49 arttı.
TÇMB (Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği) henüz mart-nisan rakamlarını açıklamadı. Ancak piyasadaki genel beklenti, mart-nisan aylarında da satış artışının sürdüğü yönünde. TÇMB Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, inşaatın hızını kesmek için alman dolaylı tedbirlerin çimento sektörüne biraz gecikmeli yansıyacağını düşünüyor, özellikle mayıs ve haziran aylarında bir miktar düşüş bekleyen Tezmen, "Konut satışlarının hız kesmesi sektörümüze süratle etki yapmaz. Yeni inşaatların azalması bize birkaç aç gecikmeli yansıyabilir. Ancak gündemdeki yeni altyapı ve üst yapı projeleri nedeniyle seçim sonrasında sektörün satışlarını artırarak yoluna devam edeceğini bekliyorum" diyor.
Canan Rezidans'ın yatırımcısı Necati Akyazıcı, inşaat sektöründeki ikinci projesine seçim sonrası başlamayı planlıyor. Canan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Akyazıcı, gayrimenkulün önümüzdeki 30 yılın sektörü olacağına inanıyor. Türkiye'deki eski konut stokunun da yenileneceğini göz önüne alan Akyazıcı, yine de sektörün sürdürülebilirliği açısından Merkez Bankası'nın aldığı tedbirleri olumlu buluyor: "Satışlardaki frenlenme çok az oldu. Çünkü tüketici açısından konut kredilerinde önemli bir maliyet artışı olmadı. Konut kredisi faizleri yüzde Fin altında olması sektörü dinamik tutuyor."
 

FABRİKA İNŞAATLARI BEKLEMEDE

İnşaat sektöründeki projelerde, artık ısıtma-soğutma (radyatör, kombi, klima) sistemleri daha yoğun kullanılıyor. İç pazarın yıllık büyüklüğü 3 milyar TL'yi buldu.
Özellikle müteahhitler, yaptıkları projelere ısıtma sistemlerini kendileri kurduruyor.
Sanko Holding şirketlerinden Airfel'in CEO'su Hasan önder, sektöründe geçen yıl sağlanan yüksek büyümenin bu yıl da devam edeceğine inanıyor.
Konut kredilerini azaltmak için alınan tedbirlerin henüz sektöre olumsuz bir yansıması olmadığını düşünen Önder, soğutma sistemlerindeki olası bir sıkıntının ancak 1-2 yıl içinde kendini gösterebileceğini tahmin ediyor.
Erdem Sanayi, hem konut yapan müteahhitlere hem de çelik konstrüksiyon fabrika kurmak isteyenlere demir-çelik ürünleri veriyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Erdemir, konut tarafında satışların durmadığını, müteahhitlerin durumlarından memnun olduğunu belirtiyor. Müteahhitleri yeni konut projelerine başlamak için istekli gören Erdemir, çelik konstrüksiyonla fabrika yapacak şirketlerinse biraz çekingen davrandığına dikkat çekiyor: "Fabrika yatırımları seçim sonrasına ertelenmiş durumda. Daha çok temmuzağustos aylarında yatırım yapacaklarını bizimle paylaşıyorlar."


YÜKSEK SEZONA GİRİLİYOR

Adell Armatür Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Topçu da yılın ilk dört ayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla geçtiğini söylüyor. Adell Armatür, İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde 250 kişinin çalıştığı fabrikasında ar

Yeni projeler, hazır betoncuları sevindirdi
Geçen yıl 80 milyon metreküp hazır beton kullanımıyla Avrupa birincisi olan Türkiye'nin, bu yıl da tüketimde yüzde 10 artış yakalaması bekleniyor. Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Nuh Beton Genel Müdürü Ayhan Güleryüz, kendi şirketlerindeki bütçe hedeflerini yılın ilk dört ayında yüzde 10 civarında geçtiklerini söylüyor. Ancak Güleryüz, son 15 gündür piyasalarda bir belirsizlik havası olduğuna dikkat çekiyor. Bunu seçim psikolojisine bağlayan Güleryüz, yılın ikinci yarısıyla ilgili ise çok umutlu konuşuyor: "Marmara Bölgesi'nde 15 milyon metreküp hazır beton kullanılabilecek iş potansiyeli var. Bu işlerin de dört ay içinde realize edilmesini bekliyoruz.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı iki şehir ve Kanal İstanbul projesi hariç. Bu yıl işlerimizde azalma beklemiyoruz."

Piyasalar "bekle-gör" taktiği izliyor
Boya ve vernik tüketiminin yüzde 55'ini inşaat sektörü karşılıyor. Geçen yıl ülkemizde 750 bin ton inşaat boyası ve verniği tüketildi. Üretiminin yüzde 80'ini inşaata yönelik yapan Merbolin Boya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Baytaş, sektör adına seçim sonrasından umutlu. Geçen dönemde de sadece mart ayının beklentilerin altında gerçekleştiğini belirten Baytaş, "Satışlarımız martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40 düştü.
Bu düşüş, konut kredileriyle ilgili alınan tedbirlerin ilk şokuydu.
Nisanda satışlar daha iyi gitti. Ancak piyasalar "bekle-gör" taktiği izliyor. Birçok müteahhit yeni projesini başlatmak için seçim sonrasını bekliyor" diyor. Kenan Baytaş, bankalar munzam karşılık artışlarını henüz konut kredilerine tam olarak yansıtmadığı için satışların olumsuz etkilenmediğini düşünüyor.

Kaynak: Rahime Baş Uçar / PARA

  • Etiketler:

Yorum Yaz