İnşaat Müteahhitleri Birliği iş bırakma eylemine son verdi!

İnşaat Müteahhitleri Birliği iş bırakma eylemine son verdi!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, hükümetle birlikte gelinen noktayı olumlu değerlendirdiklerini belirtti.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, hükümetin ve Başbakan Ömer Kalyoncu'nun, sektördeki sorunlara çözüm bulunması için ortaya koyacağı çabaların daha olumlu bir ortamda sürmesine olanak sağlamak amacıyla, işlerde sürdürdükleri iş bırakma eylemine son verdiğini açıkladı.

Birlik, hükümetle birlikte gelinen noktayı “olumlu” değerlendirdiğini, ancak kararların hayata geçirilmesine kadar “ihalelere katılmama kararlarının” devam edeceğini bildirdi.

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, bugün yaptığı yazılı açıklamada, birlik yönetim kurulunun ürettiği kararları açıkladı.

Gürcafer, Kıbrıs Türk ekonomisinin ciddi bir darboğazdan geçtiği bu günlerde inşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunlara çözüm arayışlarının devam ettiğini kaydetti.

Cafer Gürcafer, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nin bu konuda hükümetle birlikte çalışma kararlılığına karşı özellikle “çağ dışı” kaldığını iddia ettiği devlet yapısından kaynaklanan nedenlerden dolayı başlattıkları “iş durdurma ve boykot” eyleminden sonra yaptıkları çalışmalar neticesinde dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında sektörü ilgilendiren bazı konularda olumlu kararlar alındığını dile getirdi.

Başbakan Ömer Kalyoncu'nun, müteahhitlerin dövizden kaynaklanan sorunlarının giderilmesi ve ihalelerde dövize endeksli malzeme için avans benzeri bir uygulama için çalışmaların devam ettiğini açıkladığını ifade eden Gürcafer, Başbakan'ın, devletin ödemelerinde ciddi bir sorun olduğu bilinci içinde olmasının yanı sıra bu konuda takvimlendirilmiş çerçevede çözüme yönelik çalışmaların yapılıyor olmasını olumlu değerlendirdiklerini kaydetti.

Gürcafer şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, hükümeti ve Sayın Başbakan'ın sorunlara çözüm bulması çabalarının daha olumlu bir ortamda sürmesine olanak sağlamak amacıyla devam etmekte olan işlerdeki iş bırakma eylemi kaldırmaya karar vermiş ve bu çerçevede iş durdurma eylemine son vermiştir. Bunun yanı sıra gelinen noktayı olumlu değerlendiriyor olmamıza rağmen, alınan kararların hayata geçirilmesine değin ihalelere katılmama kararımızın devam etmesi hususunda da karar üretilmiştir.

Gündem Kıbrıs

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Yeni Havalimanı açıklaması!
  • 18.09.2018 15:27

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Yeni Havalimanı açıklaması!

Ulaştırma Bakanlığı, Yeni Havalimanı'nda çalışan işçilerin iş bırakma eylemleri ...

İnşaat Müteahhitleri Birliği iş bırakma eylemine son verdi!
  • 19.09.2015 10:27

İnşaat Müteahhitleri Birliği iş bırakma eylemine son verdi!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, hükümetle birlikte gelinen noktayı olu ...

Otomotiv işçilerinden iş bırakma eylemi!
  • 21.05.2015 12:16

Otomotiv işçilerinden iş bırakma eylemi!

Bursa'da, OYAK Renault ve TOFAŞ ile iki yan sanayi kuruluşunda üretimi durduran ...