İnşaat malzemelerinde Türk malı yerini sağlamlaştırdı

İnşaat malzemelerinde Türk malı yerini sağlamlaştırdı

Dünyanın önemli ihracatçılarından Türkiye, ‘yeni normal’de de global tedarikte rakiplerinin önüne geçmek için atakta.

İnşaat malzemeleri tedarikinde dünyanın sayılı ülkeleri arasına giren Türkiye, yurt içinde alt ve üst yapı projelerindeki artan oranda yerli ürün kullanımıyla büyümeye devam ediyor. İnşaat malzeme üreticilerinin yoğun çalışmaları ile ithalat oranı her geçen gün biraz daha azalan Türkiye'de firmaların Ar-Ge çalışmalarını artırarak katma değerli üründe de ithalatın sonlandırılması amaçlanıyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, Türk inşaat malzemesinde kalite, güvenilirlik ve rekabet gücünün arttığını, ‘yeni normal' dönemde de dünyada Türkiye'nin öne çıkmaya devam edeceğini vurguladı. Küçükoğlu, “Biz inşaat malzemeleri sanayicileri olarak, küresel salgın sürecinde rekabetin arttığı küresel pazarda Türkiye markasına duyulan güveni daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayrimenkul geliştiricilerle olan görüşmelerinde yerli ve milli malzeme kullanımının önemini sık sık gündeme getiriyor. Yurt dışında ise, özellikle Kovid-19 sürecinin etkisiyle, ülkeler tedarikte daha yakın ve güçlü üreticilere yöneliyor. Bu açıdan kısa uçuş mesafeleri ile 1.5 milyardan fazla insanın yaşadığı bölgelere ulaşılabilen Türkiye'ye ilgi oldukça yoğun.

‘Kapasite 3 misli'

Türkiye inşaat malzemeleri sanayisinin, kendi alanında Türkiye'ye yapılan ithalatın 3 misli ihracat yapabilme kapasitesine sahip olduğuna vurgu yapan Tayfun Küçükoğlu, “İthal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız; Ar-Ge faaliyetlerimizin daha da geliştirilmesi, ithal ürün kullanımının daha sınırlı bir alanda kalmasının sağlanması ve aynı zamanda ihracatımızın gelişimine de katkı verilmesidir” dedi.

Küçükoğlu, ithalatı azaltma sürecinde kamu ve özel sektörün yerli yapı malzemesi kullanımında örnek hamleler yapmasını çok önemsediklerini belirtti. Yapı malzemeleri üretimi, toplam sanayi içinde yüzde 10, imalat sanayi içinde ise yüzde 12 - 13'ten fazla bir paya sahip.

İtalyan seramiği, Çin bataryası bitti

İnşaat sektöründe uzun yıllar önce İtalyan seramikleri, ithal bataryalar ve Çin'den Polonya'dan gelen ürünlerin kullanıldığını hatırlatan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, şimdi yurt dışında da Türk malzemelerinin tercih edildiğini kaydetti.

Durbakayım, “Aslında global pek çok markayı Türk firmaların aldığını da biliyoruz. Bizler de uzun zamandır, dünya kalitesini belirleyen yerli malzemelerimizi kullanıyoruz. Bizler zaten ihraç eder duruma geldik. Tüketicide bir ‘yabancı marka' algısı var. Yabancı marka talep ediyor. Ancak o markaların pek çoğunu Türkler aldı, ya da Türkiye'de üretilip yurt dışına gönderiliyor. Artık tüketici algısını da değiştirdiğimizi görüyoruz” dedi.

Milliyet

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Emlak Konut GYO 2021 cirosunu açıkladı, yeni rekor geldi!
  • 17.01.2022 12:02

Emlak Konut GYO 2021 cirosunu açıkladı, yeni rekor geldi!

Emlak Konut GYO, 2021 yılında 6 bin 28 bağımsız birim satışından 17,1 milyar TL ...

Emlak Konut'un ‘Gelin, birlikte inşa edelim’ çağrısına 200 başvuru geldi
  • 10.01.2022 10:37

Emlak Konut'un ‘Gelin, birlikte inşa edelim’ çağrısına 200 başvuru geldi

Emlak Konut GYO’nun küçük ve orta ölçekli yatırımcıları harekete geçirmek için y ...

Binalar karbon salımının yüzde 40’ından sorumlu!
  • 08.01.2022 14:07

Binalar karbon salımının yüzde 40’ından sorumlu!

Dalmaçyalı, 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla, tüm dünyayı etkis ...

İnşaat malzemesi ihracatında büyüme 2022'de de sürecek
  • 07.01.2022 13:40

İnşaat malzemesi ihracatında büyüme 2022'de de sürecek

Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “2021’de 30 milyar dolara ulaşmasını bek ...

Fikirtepe'nin dönüşümünde Emlak Konut'tan bir imza daha!
  • 06.01.2022 09:49

Fikirtepe'nin dönüşümünde Emlak Konut'tan bir imza daha!

Emlak Konut GYO, Fikirtepe'nin kentsel dönüşümü kapsamında 3470 ada 1 parsel işi ...

Düşler Vadisi Riva şantiyesi havadan görüntülendi!
  • 05.01.2022 16:26

Düşler Vadisi Riva şantiyesi havadan görüntülendi!

İlk etabında teslimlerin başladığı Düşler Vadisi Riva projesi şantiyesinde çalış ...