maritbet girişmaritbet
GİGDER’den Türk pasaportuna değer kazandıracak yatırım programı önerisi!

GİGDER’den Türk pasaportuna değer kazandıracak yatırım programı önerisi!

Vatandaşlık veya oturum almak isteyenlerin ülkeleri dışında aldığı gayrimenkul tutarı 2021 itibariyle 400 milyar doları aştı. 

GİGDER Başkan Yardımcısı Bayram Tekçe, “400 milyar dolarlık pazarın çok az bir kısmı vatandaşlık talebi ile oluşuyor. Asıl talep oturum ve çalışma gibi vize türleri almak ile oluşuyor. Biz de ‘Altın’ ve ‘Gümüş’ vizelerimizle bu pazarda hakim rol oynayabiliriz.” dedi.

Vatandaşlık veya oturum almak isteyenlerin ülkeleri dışında aldığı gayrimenkul tutarı 2021 itibariyle 400 milyar doları aştı. Özellikle gelişmiş ülkeler bu pastadaki paylarını artırmak için agresif politikalarını sürdürürken, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkan Yardımcısı Bayram Tekçe, “Dünya pazarında asıl talep vatandaşlıktan ziyade, ikamet vizesi almak üzerine yoğunlaşıyor. GİGDER olarak önerimiz mevcut vatandaşlık programını destekleyen Gümüş ve Altın Vize ikamet programlarıdır. Bunlar, asıl amacı vatandaşlık almak olmayan, ancak sağlık, eğitim, emeklilik veya uzaktan çalışmak için dijital göçmen olarak Türkiye'ye gelip, yerleşik yaşama geçmek isteyenlere çözüm sunan bir ikamet programlarıdır. Alternatif bir ikamet programı olmadığı için çözümü vatandaşlık almakta gören yatırımcı kitlelerine de ulaşıp, vatandaşlık talebini de azaltmayı öngörüyoruz.” dedi.

Bu sene Türkiye’nin yabancılara yaklaşık 75 bin konut satarak 10 milyar dolar doğrudan yatırım kazanacağını hatırlatan Tekçe, “GİGDER olarak yılda 20 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğumuz 2025 yılına dünyada ilk 5’e girme vizyonu ile hazırlanıyoruz. Bu yolda atmamız gereken en kritik adım ise dünyada pandemiyle tetiklenen yatırımcı göçü hareketini iyi analiz ederek bu alandaki politikaları doğru kurgulamak. Bu doğrultuda, GİGDER Araştırma ve Yayınlar Komitesi olarak yatırım ekosistemini besleyen bir dizi saha araştırmasını sektöre kazandırdık. Yabancı yatırımcıların eğilimlerini ve İngiltere gayrimenkul pazarını analiz ettiğimiz ilk 2 kitabımızın ardından ‘Dünyada Göç ve Yatırımcı İlişkisi’ adını taşıyan 3’üncü kitabımızı kısa bir süre önce yayınladık. Marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global’in katkılarıyla hazırladığımız bu yeni kitapta, dünyadaki yatırımcı göçü trendlerini incelemekle kalmadık, İspanya’dan Yunanistan’a, İngiltere’den ABD’ye Türkiye’nin dünyadaki en önemli rakiplerinin ‘yatırım yoluyla vatandaşlık’ (CBI) ve ‘yatırım yoluyla ikamet’ (RBI) politikalarını da masaya yatırdık.” dedi. 

YÜKSEK VARLIKLI BİREYLER DE DÜNYANIN ODAĞINDA!

Günümüzde yatırım yoluyla vatandaşlık (CBI) ve yatırım yoluyla ikamet (RBI) ile ülkeler, ekonomik rekabette bir bir yeni teşvikler açıklarken, 100’ü aşkın ülke Yüksek Varlıklı Bireyleri (HNWI) bu programlarla çekmeye çalışıyor. Yüksek Varlıklı Bireyler’in 9 milyona yakınının Çin’de yaşadığını, Hindistan, Rusya, Brezilya ve Meksika’da da 2 milyona yakın kişinin bu kapsamda sayıldığına dikkat çeken Tekçe, “Dijital göçmenlere ve bu yüksek varlıklı bireylere yatırım amaçlı ürünlerimizi çeşitlendirerek ve kurumsallaşarak ulaşmak oldukça önemli.” dedi.

GİGDER BAŞKANI AKBAL: DİJİTAL GÖÇMENLERİ KAPMAK İSTEYEN ÜLKE SAYISI 3 AYDA YÜZDE 50 ARTTI! TÜRKİYE GERİ KALMAMALI

Dünyada sayıları pandemi ile birlikte bir anda 40 milyonu aşan ‘dijital göçebeler’ için ülkeler ‘kapma’ yarışına başladı. 3 ay önce 27 seviyesinde olan dijital göçmenler için vergi ve oturum teşviği açıklayan ülke sayısı son verilere göre 49’a ulaştı. Bu konuya özel dikkat çeken GİGDER Başkanı Faruk Akbal, bu yarışta Türkiye’nin de geride kalmamasını istiyor: “Her türlü doğrudan yatırım adına bu kitleyi çekmek değerli. Nitekim dijital göçebeler yılda ortalama 119 bin 400 dolar kazanıyor. Dijital göçebelerin yüzde 80'i 3 ila 9 ay arasında bir yerde kalıyorlar ve yüzde 61’i evli. Bu kitleyi çekersek sadece harcama yapmalarını sağlamayız aynı zamanda cennet vatanımızda başta gayrimenkul olmak üzere pek çok alanda yatırım yapmalarını da sağlarız. Doğrudan yatırıma bu açıdan da bakmak faydalı olacaktır.” dedi.

Türkiye’ye eğitim, emeklilik, iklim, sağlık, tatil, ticaret, üretim ve çalışma fırsatları için yasal yollarla gelenlere daha değerli pazarlama yapılması gerektiğini de vurgulayan Başkan Akbal, “Burada hem ‘düzenli’ göçmenlerle ‘düzensiz’ göçmenlerinin ayırdını iyi anlatmalıyız. Nitekim ülkemize yasal olmayan yollarla giren 8 milyon düzensiz göçmen ile 40 bin düzenli göçmen (nitelikli yatırımcı) sadece ‘yabancı’ olmaları sebebiyle aynı kefede tutuluyor. Yatırımcı ofislerinin kurulması bu anlamda oldukça değerli. Keza etkili tanıtım, dijitalleşme ile hızlı gayrimenkul alımı bu açıdan önemli. Hakeza güven ve hukuki hakların temini lisanslama ve sertifikasyonla garanti altına alınabilir.” dedi.
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

GİGDER’den Türk pasaportuna değer kazandıracak yatırım programı önerisi!
  • 05.12.2022 14:59

GİGDER’den Türk pasaportuna değer kazandıracak yatırım programı önerisi!

Vatandaşlık veya oturum almak isteyenlerin ülkeleri dışında aldığı gayrimenkul t ...

GİGDER'e göre İstanbul'da yabancıya konut satışı yüzde 9!
  • 20.08.2022 09:49

GİGDER'e göre İstanbul'da yabancıya konut satışı yüzde 9!

Dünyada her geçen sene büyüyen yabancıya konut satış pazarı Avrupa’da zirveye ul ...

Türk vatandaşlığı için gayrimenkul değeri 400 bin dolara çıkıyor!
  • 13.04.2022 14:30

Türk vatandaşlığı için gayrimenkul değeri 400 bin dolara çıkıyor!

Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınması gereken gayrimenkulün değeri 250 ...

GİGDER, acentelerin lisanslanması için düğmeye bastı
  • 22.02.2022 11:01

GİGDER, acentelerin lisanslanması için düğmeye bastı

Yabancıya satış yapan acentelerin lisanslandırılarak nitelikli olanların ayrıştı ...

Yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar!
  • 10.02.2022 10:50

Yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar!

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili doğru bilinen ...

GİGDER'den Türk Vatandaşlığı Kanunu değişikliği açıklaması!
  • 07.01.2022 16:58

GİGDER'den Türk Vatandaşlığı Kanunu değişikliği açıklaması!

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, ‘Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İli ...