Eskiden almak şimdi ise satmak isteyende patlama yaşanıyor!

Eskiden almak şimdi ise satmak isteyende patlama yaşanıyor!

İstanbul emlak piyasasında son aylarda yaprak kıpırdamıyor. 300 bin yeni konut müşteri bekliyor. Evini satan ise küçük yerlere kaçıyor

EKONOMİK krizle birlikte düşüşe geçen emlak piyasasında son aylarda yaprak kıpırdamaz oldu. 4 yıl öncesine kadar vatandaş emlakçıların kapısını aşındırıp satılık konut ararken şimdi ise tam tersi oldu. Vatandaş konutunu satabilmek için kapı kapı dolaşıyor. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkam Sabri Ateş sadece İstanbul'da yaklaşık 300 bin yeni konutun müşteri beklediğini belirtip, "Eskiden vatandaş tasarruf, kira geliri için konut veya dükkan alırdı.
Ancak fazla konut yapıldığı ve gelir ücretler gerilediği için vatandaş artık konutu tasarruf aracı olarak görmüyor. Kiralar ise düşük ücretli konutlar yüzünden oldukça düştü" dedi.
 

CAZİBESİNİ KAYBETTİ

İstanbul'un artık dar gelirli için cazibesini kaybettiğini belirten Ateş, "İşsiz kalan emekli olanların çoğu İstanbul'dan küçük yerlere gidiyor.
Bu ise konut fazlalığını ortaya çıkarıyor. Bugün her apartmanda satılık yazısı var Gazeteler ise satılık, kiralık konut ilanlarıyla dolu. Böyle giderse satılık konut patlaması yaşanacak. Eskiden bir komisyoncuya 5-6 kişi konut almaya giderken bugün tam tersi oldu" diye konuştu. Çok cazip fiyatlarla konut satışları yapıldığım belirten Ateş, "Şu anda konut almanın tam zamanı.
Fiyatlar bundan daha aşağıya düşmez. Parası olan konuta yatırsın" diye tavsiyede bulundu.
Vatandaşların artık eski değil yeni konutlara ilgi duyduğunu belirten Ateş, "Konut alacak kişi sağlamlık raporu arıyor. Ucuzda olsa tabut gibi konutlara artık ilgi göstermiyor" diye konuştu.
 

470 BİN KONUT

Bu arada Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ tarafından 8 yılda 470 bin 547 konut yapıldığını söyledi, TOKİ tarafından üretilen konutların 390 bin 162'sinin sosyal konut niteliğinde olduğu tespit edildi.
Sosyal konutların 191 bin 286'sı dar ve orta gelir grubuna, 128 bin 361'i alt gelir grubu ve yoksullara yönelik, 53 bin 159'u gecekondu dönüşüm, 13 bin 311'i afet konutu, 4 bin 51'i tarımköy uygulamaları kapsamında yapıldı.
 

DÜŞÜK KİRALI EV

Ateş İstanbul'da konutta en çok ilgi gören yerlerinin başında Silivri'nin geldiğini belirtip, "Bu ilçeye cezaevi yapıldı. Yakında havalimanı da yapılacak. Bu 2 proje ilçeye ilgiyi artırdı" dedi.
Ateş satılık konut gibi kiralık konuta da artık fazla ilgi olmadığını belirtip, "Ekonomik kriz döneminden soma düşük kiralı konutlara ilgi arttı. Eskiden kiracı konut arardı, şimdi ise ev sahibi kiracı arıyor' diye konuştu.

Kaynak: Güneş

  • Etiketler:

Yorum Yaz