'Binanızın sağlıklı olup olmadığını ölçtürün'

'Binanızın sağlıklı olup olmadığını ölçtürün'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar yaptı.

Özhaseki, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Genel Kurulunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "İstanbul'da deprem olursa felaket olur" açıklamasını hatırlatarak sorduğu soruya Özhaseki, şu yanıtı verdi: 

"Bazen olumsuz şeyler söylemek, insanın üzerinde iyi iz bırakmıyor. Söylerken de üzüntü duyuyorsunuz ve geriden bakan insanlar da söylediklerinizden çok hoşlanmıyorlar ama acı gerçekleri örterek de hayat devam etmez. İsterseniz şöyle söyleyelim, 'İstanbul'da deprem olmayacak, herkes emniyette, evlerimiz çok sağlam, sokaklarımız çok iyi, hiçbir sıkıntı yok. Güllük gülistanlık devam edebilirsiniz.' diyebiliriz. 'Depremdeki o fay hareketliliği, kırıklar, yerli yerinde duruyor' diyebilirsiniz ama bunların hiçbiri doğru olmaz. Biz burada ne kadar konuşursak konuşalım, ne kadar kendimizi emniyette hissedersek hissedelim, alt taraftaki o hareketlenme devam ediyor. Biz gözümüzü yumsak da yummasak da devam ediyor. Bunu bilerek hareket etmemiz ve hazırlıklı olmamız lazım." 

Özhaseki, başta bakanlık olmak üzere, belediyelere ve vatandaşlara düşen görevler olduğuna işaret ederek, vatandaşlara şöyle seslendi:

"Lütfen hali vakti yerinde olan, ölçüm yaptırabilecek olan, binasının sağlıklı olup olmadığını ölçtürebilecek bütün vatandaşlarımız binalarını ölçtürsün. Bir an bile vakit geçirmesinler. Onlarca firma var. Gitsinler birisiyle anlaşsınlar; 'Depreme dayanıklı mı değil mi, ev sağlıklı mı değil mi?' Çünkü o evin içerisinde herkesin en sevdikleri, en kıymetlileri var. Ona göre de yol haritası izlesin vatandaş. Binaları daha sağlıklı bir hale dönüştürmek, her zaman mümkün. Yıkılması icap ediyorsa, tereddütsüz yıkmak lazım, durmamak lazım." 

"Tek başına evlerin dönüşmesi, bazen doğru olmayabilir"

Belediyelerin, özellikle deprem bölgesi olan yerlerdeki belediyelerin, bir an önce mahallelerini kontrol edip kentsel dönüşüm yasalarından istifade ederek, dönüşüm için adım atması gerektiğini belirten Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bunlar ada bazlı olursa, daha geniş alanlar üzerinde bölge bazlı olursa, doğru bir planlama olur. Tek başına evlerin dönüşmesi, bazen doğru olmayabilir. Ada bazlı yapılan dönüşümlerde birçok haktan istifade ettikleri gibi doğru bir planlamayla ileriye doğru da doğru bir iş yapmış olurlar. Birinci derecede görev, belediye başkanı arkadaşlarımıza düşüyor. Sonra bize geldiklerinde, bizimle beraber yürüdüklerinde her türlü imkanlarla biz önlerini açacak şekilde hareket ederiz. Açık ilan ediyorum. Bu işin iktidar partisi yok, muhalefet partisi yok, A partisi, B partisi, C partisi yok. Deprem geldiğinde hiç kimseyi ayırmıyor, insanların partilerine, cinsiyetine, dinine, imanına bakmıyor, alıp götürüyor. Allah korusun."

Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu gerçeklerden yola çıkarak 2012'de başlattığı bir çalışma olduğuna değinerek, şu ana kadar binlerce binanın yıkıldığını, bir kısmının yıkılmak üzere olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını ve bunu hızlandırmak gerektiğini söyledi. 

Bakanlık olarak çıkan yasanın daha hızlı çalışmasını sağlayacak tedbirler aldıklarını ifade eden Özhaseki, Şehircilik Şurasının toplandığını ve kararlar aldığını dile getirdi. 

Özhaseki, şura kararlarının Meclis'te kanun haline dönüştürülüp, dönüşümün daha hızlı hale getirilmesi üzerinde çalıştıklarını belirterek, sözlerini, "Bizim de bunu bir an önce devreye koymamız lazım. Bunları yaparsak depreme hazırlıklı oluruz, emniyetli bir vaziyette evimizde oturabiliriz ve geleceğe güvenle bakabiliriz. Yoksa bizi biraz zor günler bekliyor Allah korusun." diye tamamladı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kahramanmaraş'ta 4,3 büyüklüğünde deprem
  • 20.03.2023 14:29

Kahramanmaraş'ta 4,3 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde, saat 12.57'de 4,3 büyüklüğünde deprem meydan ...

Deprem enerji sektöründe 11,2 milyar liralık hasara yol açtı
  • 20.03.2023 11:58

Deprem enerji sektöründe 11,2 milyar liralık hasara yol açtı

Deprem sonrası 11 ilde TEİAŞ'a ait elektrik iletim tesislerinde 717 milyon lira, ...

Ekvador'da 6,7 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 14'e yükseldi
  • 20.03.2023 09:48

Ekvador'da 6,7 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 14'e yükseldi

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da 6,7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler ...

Bakan Kurum: "32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"
  • 17.03.2023 17:00

Bakan Kurum: "32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya'da Battalgazi ...

Kahramanmaraş'ta 4,1 büyüklüğünde deprem
  • 17.03.2023 09:54

Kahramanmaraş'ta 4,1 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde saat 04.41'de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana ...

Bolu'da 4,8 büyüklüğünde deprem
  • 16.03.2023 14:42

Bolu'da 4,8 büyüklüğünde deprem

Bolu'da saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum ...