Ankara metrosu yeni baştan

Ankara metrosu yeni baştan

Yapım işi Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen 44 kilometrelik Ankara Metrosunun, elektromekanik sisteminin yapımı törenle başlatılacak. Törene ' i Ulaştırma Bakanı Soluk ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek katılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yapım işini Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği 44 kilometrelik Ankara Metrosu'nun, elektro-mekanik sisteminin yapımı törenle başlatılacak. Törene Ulaştırma Bakanı Habib Soluk ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkam Melih Gökçek katılacak.
Geçtiğimiz haftalarda Ulaştırma Bakanlığı'na 4 protokol ile devredilen Ankara Metrosu'nda, 44 kilometrelik hattın elektro-mekanik sisteminin yapımı için çalışmalar hızlandı. Devredilen 3 metro hattının elektro-mekanik işleri yarın törenle başlatılacak. Törene Ulaştırma Bakam Soluk ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkam Gökçek katılacak.
 

Sistemi aynı firma yapacak

Ankara trafiğini rahatlatacak, kenti modern ulaşım konforuna kavuşturacak olan Kızılay-Çayyolu (1 ve 2), Tandoğan-Keçiören ve Batıkent-Sincan metro hatlarının devir teslim töreni geçtiğimiz haftalarda Devlet Bakam Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Soluk ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in katılımı Ue ODTÜ metro istasyonunda yapılmıştı.
 

Törende, Ulaştırma Bakanlığı adına Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydandan inşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı adma da EGO Genel Müdürlüğü arasmda protol imzalanmıştı. Protokol gereği metronun elektro-mekanik işlerinin daha önce ihaleyi alan şirket tarafından devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Ankara Metrosu'nun elektro-mekanik işleri de yine törenle devredilecek. Daha önce şirketle yapılan sözleşmede idare ismi olarak adı geçen EGO'nun DLH olarak değiştirilmesini ve sözleşmenin yenilenmesini kapsayan tören, yann saat 11.00'de Batıkent-Sincan Metro hattındaki Fatih Metro istasyonunda gerçekleştirilecek. Sözleşme devri ile metroların elektro-mekanik sisteminin yapımı başlatılmış olacak.
 

Sözleşme neyi kapsıyor?
"Mevcut Kızılay-Batıkent hattındaki (ileride genişletilecek alanla birlikte deponun tamamı) elektro-mekanik işlerin yenilenmesi, Batıkent-Sincan OSB metro hattındaki elektromekanik işlerin yapımı, Kızılay-Çayyolu 2 hattında sinyalizasyon sisteminin yapılması, Tandoğan-Keçiören hattında sinyalizasyon sisteminin yapılması, Macunköy'deki depo ve kontrol merkezinin sistem gereklerine göre yenilenmesi ve/veya tadil edilmesi, mevcut 108 aracın sinyalizasyon, anons, telsiz vb. sistemlerinin yeni sistemlere göre yenilenmesi, ileride almayacak 324 aracın sinyalizasyon için araç üstü ekipmanlarının temini, montajı ve devreye alınması."

  • Etiketler:

Yorum Yaz