Ali Ağaoğlu iddialar için ne dedi?

Ali Ağaoğlu iddialar için ne dedi?

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu hakkındaki rüşvet iddialarıyla ilgili şunlarfı söyledi

 

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vakıfbank'tan usulsüz kredi aldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Haberin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ali Ağğaoğlu, Bu iddialar gerçekle alakası olmayan iddialardır ve dava açacağız” dedi.

Ağaoğlu konuyla ilgili olarak banka hesaplarının da incelenmesini istediğini belirterek,

''O zaman bankada benim ve şirketlerimin hesabı yoktu. Ben binlerce bankacıya daire sattım. Vakıfbank eski Genel Müdürü Bilal Karaman benden dairesini 2003 yılında aldığında bankada görevli dahi değildi” dedi.

 

Vakıfbank da açıklama yaptı

Olayda adı geçen Vakıfbank da basın açıklamasıyla iddialara cevap verdi. İşte bankanın açıklaması:

“18.07.2011 tarihli Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan “Ağaoğlu rüşveti verdi, oldu” başlıklı manşet haberinde bankamızla ilgili iddialar karşısında açıklama yapılması gereği doğmuştur. Haberin genelinde şahıslara yönelik iddialar yer alırken, bankamızın adının usulsüz kredilendirmelerle ilişkilendirilmesini kınıyoruz.

Bankamız bugüne kadar hiçbir dönemde, uygun olmayan hiçbir proje veya yatırımcıya usulsüz bir şekilde kredi açmamıştır. VakıfBank için proje kredilerinde önemli olan; risk-teminat dengesi, kredinin verimliliği ve geri ödeme koşullarıdır. Bu kriterler dışında herhangi bir koşul söz konusu değildir. Haberde iddia edildiği gibi bahsi geçen kredinin kısa bir sürede kullandırılması söz konusu değildir. Bankamız, söz konusu proje ile başından beri ilgilenmiş ve krediye değer bulmuştur.  Anılan proje, TOKİ iştiraki olan Emlak GYO projesi olup, “Hasılat Paylaşımı” esasları çerçevesinde ve Emlak GYO kontrolünde yürütülecektir. Tüm nakit akışı Emlak GYO tarafından kontrol edilecektir. Dolayısıyla Ayazağa proje kredisi, esas itibariyle proje değerliliğine, risk-teminat dengesine ve kredinin verimliliğine bakılarak tahsis edilmiş bir kredidir.

Firma seçiminde, Emlak GYO'nun ihale şartnamesi çerçevesinde, ihaleyi kazanmış firmalar değerlendirmeye alınmıştır. Bankamızın kredilendirme süreçleri, tamamıyla bankacılık usul, mevzuat ve teamülleri çerçevesinde, kurumsal bir vizyonla ve Yönetim Kurulu'nun karaları doğrultusunda yürütülmekte olup, kişisel tercihlerin ve tasarrufların karar sürecinde etkili olması söz konusu değildir.

Söz konusu haberde yer alan iddiaları şiddetle kınıyor ve bankamızın görüşleri alınmadan haber yapılmasını, yasal dayanaktan yoksun suçlamalarla bankamızın adının karalanmasını habercilik ilkeleri açısından etik bulmadığımızı belirtiyor, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak koşuluyla kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz. Saygılarımızla,”

Yeni Şafak gazetesinin bugünkü manşetinde Ali Ağaoğlu'nun Vakıfbank eski yöneticilerine rüşvet olarak daire verdiği iddia edilmişti.

  • Etiketler:

Yorum Yaz