Otonomi'de Ankara’nın tüm oto galerileri tek çatı altında toplanacak!

Otonomi'de Ankara’nın tüm oto galerileri tek çatı altında toplanacak!

Başkent Otomotivciler Derneği tarafından Ankara Esenboğa yolunda temelleri atılan ve 750 milyon lira üzerinde bir yatırım değeri taşıyan Otonomi’nin inşaatı Özgüven tarafından gerçekleştiriliyor

İçişleri Bakanlığı'nın 2009 yılında yayınladığı genelge üzerine harekete geçen Başkent Otomotivciler Derneği, Ankara Esenboğa yolu üzerindeki yaklaşık 375 bin metrekarelik arsası üzerine bir otomobil kenti kurmayı kararlaştırdı. 600 kadar otomotivciyi ve yan sektörü tek çatı altında toplayan yapı ile Ankara Bahçelevler, Aydınlıkevler ve Emek'te yoğunlaşan oto galerileri bu merkezde toplanacak. Arazinin yaklaşık 300 bin metrekaresi otomobile ayrılırken yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alanda ilerde duyulacak ihtiyaçlar için rezerv alan olarak elde tutuluyor.

Otonomi ile Ankara'nın yollarını ve sokaklarını adeta kendilerine yeniden hediye edeceklerini belirterek sözlerine başlayan Özgüven'den Yüksek Mimar Uğur Özer Özgüven, çalışmanın öncelikle bir kentsel tasarım projesi olduğunu vurguladı. Projenin çizimi, geliştirilmesi ve yükleniciliğinin kendisi ve İnşaat Mühendisi Ortağı Özgür Onur Özgüven tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Uğur Özgüven, “Biz tekrarı olmayan ve multi disipliner bir yapıyız. 100 kadar mimar, mühendis, kentsel tasarımcı, şehir planlamacı ile birlikte çalışıyoruz. İşlerimizin ağırlık noktasını kentsel tasarım projeleri oluşturuyor. Dev ölçekte planlamalar ile arsanın geleceği son noktayı görüyor ve planlıyoruz. Sosyal tesisten konutlara ve hatta yollardan yeşil alanlara kadar her şeyin nerelerde yer alacağını kararlaştırıyoruz. Bizim şehirlerimiz planlı büyümez. Büyüdükçe planlanır. Bizde planlama ayağında yer alarak geleceğin kentlerini kuruyoruz” dedi.

Otonomi'nin Ankara'nın geleceğini şekillendiren, oto galericileri tek çatı altında toplayan ve orta vadede kentin ekonomisine katkı sağlayan bir yapı olacağına dikkat çeken Özgür Onur Özgüven'de Aralık 2015'te bitecek olan projede 5 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Oto alımında Ankara'nın Türkiye'nin merkezinde yer aldığına dikkat çeken Onur Özgüven, “Otonomi Türkiye'nin her yerinden gelerek otomobil almak isteyen bir kitleye ev sahipliği yapacak. O insanlar tüm ihtiyaçlarını karşılayarak işlerini burada bitirebilecek. Otomobillerini deneyerek açık ve kapalı alanlarda görebilecek. İlerde konut, rezidans ve otel de yapılacak. Havalimanı'na 3 km mesafede. Burası Başkent Otomotivciler Derneği'nin girişimi. Metrekaresini ortalama 2 bin 500 dolar civarındaki fiyatlarla satıyorlar. Biz kentsel tasarımını ve inşaat işlerini yerine getireceğiz. Bu projeye kentsel ölçekte bakmak gerek. İleriki aşamalarda Ankara'ya farklı sektörlerin de giriş yapacağı bir ekonomik yapı kurulacak” dedi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul-Bursa seyahat süresi YHT ile 2 saat 15 dakika olacak"
  • 02.01.2023 16:10

Bakan Karaismailoğlu: "İstanbul-Bursa seyahat süresi YHT ile 2 saat 15 dakika olacak"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adi Karaismailoğlu, Bursa-Emek-YHT-Şehir Hastanesi M ...

Akadia İncek; Ankara'nın En Prestijli ve En Gözde Konut Projesi
  • 18.10.2022 16:20

Akadia İncek; Ankara'nın En Prestijli ve En Gözde Konut Projesi

Ankara'da, İncek Bulvarı'na çok yakın bir konumda hayata geçirilen Akadia İncek, ...

Ankara, Avrupa'da ağustos ayında en ucuz tüketen başkent oldu!
  • 09.09.2022 13:22

Ankara, Avrupa'da ağustos ayında en ucuz tüketen başkent oldu!

Ankara, ağustosta ilk kademe mesken aboneleri için kilovatsaat başına 1,44 lira ...

 Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!
  • 03.02.2022 14:23

Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!

Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen seferlerine yeniden başlayan Turistik Doğ ...

 Özgür Onur Özgüven, DEİK Türkiye – Özbekistan İş Konseyi Başkanı seçildi!
  • 25.01.2022 13:40

Özgür Onur Özgüven, DEİK Türkiye – Özbekistan İş Konseyi Başkanı seçildi!

Özgüven Mimarlık ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Onur Özgüven, DEİK Olağa ...