ARKIMEET’ten Mısırlı ünlü mimar Shahira Fahmy geçti

ARKIMEET’ten Mısırlı ünlü mimar Shahira Fahmy geçti

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı’nın desteklediği ARKIMEET konferanslarının 25’incisi, Mısırlı ünlü mimar Shahira Fahmy’nin katılımıyla 13 Nisan 2010 Salı günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşti

 

2003 yılından bu yana, Arkitera Mimarlık Merkezi'nin dünya çapında ünlü mimarları Türkiye'ye davet ederek mimarlıkla ilgili mesleki görüşlerini ve projelerini İstanbullu meslektaşlarına aktardığı ARKIMEET konferansları, 2010 yılı itibarıyla BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı'nın da desteğiyle yeni bir ivme kazanıyor. Bugüne kadar 25'ten fazla mimarın konuşmacı olarak katıldığı ARKIMEET konferanslarına Türkiye'ye coğrafi yakınlığı olsa da mimari üretim ortamına dair bilgilerin çok sınırlı olduğu ülkeler özellikle davet ediliyor. Bu sayede küresel mimarlık medyasındaki egemen isimlerin yerine, yakın coğrafyalardaki nitelikli ve ilginç mimari üretim süreçlerinin İstanbul'a taşınması hedefleniyor.
 
2010 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesi planlanan ARKIMEET konferanslarından ilk ikisine Hırvat mimarlık ofisi 3LHD'nin kurucu ortaklarından Sasa Begovic ve İran'ın en bilinen mimarlık ofislerinden Rai Studio Mimarlık Ofisi'nin kurucu ortaklarından Pouya Khazaeli Parsa konuşmacı olarak katılmıştı. BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı'nın desteklediği bu serinin üçüncü konferansı ise Mısır'ın en bilinen mimarlık ofislerinden biri olan Shahira H. Fahmy Architects (SFA) mimarlık ofisinin kurucusu Shahira Fahmy'nin katılımıyla gerçekleşti.
 
Fahmy, doğduğu, eğitim gördüğü ve mesleki pratiğini sürdürdüğü Kahire'den bahsederek konuşmasına başladı ve Mısır mimarisi hakkında bilgi verdi. Fahmy, Mısır ve Kahire paralelinde ofislerinin gelişimini de dinleyicilerle paylaştı: “2002 yılında yaptığım ilk çalışmam inşa edilmedi. 2004 yılında Mısır'ın önemli mimari simgelerinden biri haline gelen Kahire Amerikan Üniversitesi'nin yeni kampüs projesi sırasında birçok mimarla çalışma imkanı buldum.
 
Bu çalışma sayesinde tanınırlığımız arttı ve bunun da enerjisiyle ürün tasarımı işine girdik. Milano'daki ilk Mısırlı tasarımcılar olarak birçok yayında yer aldık. Bu tanınırlık sayesinde birçok özel iş aldık ve yavaş yavaş toplumsal yapılara yöneldik. Kariyerimizin her noktasında ticarileşmeden görünür olmayı ve kimliğimizi korumayı hedefledik. Kahire'deki birçok mimari ofis sadece üretim amaçlı çalışmalar yapıyor, tasarım ofislerinin sayısı ise yirmiyi geçmez. Ama artık iletişimin de gelişmesiyle Kahire gelecek vadeder hale geldi. Son yıllarda Mısır'ın da kültürel anlamda ivme kazandığını gözlemliyorum ve bu ivmenin gelişmesini istiyorum.”
 
Fahmy'nin kendi çalışmalarından bazı örnekler de sunduğu konferansın ardından katılımcılar merak ettikleri soruları Fahmy'ye yöneltme fırsatı buldurlar. Bahçeşehir Üniversitesi'nin de katkılarıyla düzenlenen konferans, öğrenciler ve akademisyenler başta olmak üzere katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşti.
 
30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenecek BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı'na kadar en az dört ARKIMEET konferansı daha düzenlenecek ve bu konferanlarda tanınmış mimarlar, küresel mimarlık dünyası için daha az bilinen ama bir o kadar da heyecan verici mimarlık pratiklerini Türkiye'deki meslektaşları ile paylaşacak. ARKIMEET konferansları ile ilgili detaylı bilgi ve program www.arkimeet.org, BUILdIST ile ilgili detaylı bilgi ise www.buildist.com.tr adresinden edinilebilir.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz