MİNT Çağlayan, EDGE sertifikasına başvuru yaptı

MİNT Çağlayan, EDGE sertifikasına başvuru yaptı

MİNT Çağlayan, Türkiye’de Dünya Bankası kuruluşu olan IFC tarafından geliştirilen EDGE sertifikasına başvurmaya hak kazanan ilk proje oldu.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi çevresel sorunların giderek artığı bugünlerde sürdürülebilir bina konsepti günümüzün kaçınılmaz bir ihtiyacı haline geldi. Yapılan araştırmalar, enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30'u binalardan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Enerji, su ve hammadde kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak hayata geçirilen MİNT Çağlayan,  yakaladığı tasarruf rakamlarıyla Türkiye'de Dünya Bankası kuruluşu olan IFC tarafından geliştirilen  EDGE sertifikasına başvurmaya hak kazanan ilk proje olma başarısını gösterdi. MİNT Çağlayan tasarım aşamasından itibaren enerji, su ve hammadde kaynaklarını en verimli kullanacak şekilde planlandı. Bu süreçte özellikle tasarımda en iyi uygulamalar tercih edilerek malzeme ve sistem seçimleri verimlilik ve konfor kriterleri düşünerek yapıldı. Bu kapsamda yapılan uygulamalar sonucunda, MİNT Çağlayan'da EDGE,Enerji kategorisinde yüzde 25, Su Kategorisinde yüzde 25, Malzeme Kategorisinde ise yüzde 40'ın üzerinde iyileştirme sağlanması hedefleniyor.

 
Enerji verimliliği ve çevre duyarlılığıyla Türkiye'de ilk
 
Tüm projelerini Boğaz – Haliç aksında gerçekleştiren MİNT, MİNT Çağlayan'ı yatırım potansiyelinin yüksek olduğu Çağlayan'da hayata geçiriyor. 2018 Eylül ayında teslim edilecek Proje, konut için başvurduğu EDGE Sertifikası ile sektörde örnek teşkil ediyor. MİNT, hayata geçirdiği projelerde enerji verimliliğinin üst düzeyde kullanıldığı ve çevreye duyarlı tasarımlarla gelecek nesiller için temiz, doğaya saygılı, enerji kaynakları en verimli şekilde kullanan yaşam alanları oluşturuyor. Binalarda uyguladığı enerji verimliliği çalışmalarıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayan MİNT, aynı zamanda ev sahiplerine kaliteli bir yaşam olanağı sunuyor. İç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi ve sağlığa zararlı olmayan malzeme seçimleri gibi insan sağlığını direkt etkileyen unsurlar göz önüne alınarak hayata geçirilen MİNT Çağlayan'da bina sakinlerinin sağlığına ve konforuna büyük önem veriliyor.
 
Enerji tasarrufu yaşam felsefemiz
 
MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu; “Yurt dışında meydana gelen kasırgalar ve iklim felaketleri doğanın bize seslenişi ve biz bu sesleri geleceğimiz için dinlemek zorundayız. Yaşadığımız dünyada enerjimiz ve doğal kaynaklarımız sınırlı ve bu sınırlı kaynakları en doğru şekilde kullanarak doğanın kendisini yenilemesine izin vermeliyiz. Bir yatırımcı olarak yatırımlarımızın önceliğinde enerji tasarrufunu her zaman ilk plana koyuyoruz ve projelerimizin tasarım aşamasında binanın yıllar sonra harcayacağı enerji, su ve hammaddeyi hesaplıyoruz. Bu bizim iş ve yaşam felsefemiz. Dünyamıza, enerjimize ve hammaddemize hepimiz sahip çıkarak gelecek nesillere daha güzel yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız.” dedi.  
 
Enerjisini güneşten alıyor
 
MİNT Çağlayan'da; gün ışığından en üst düzeyde faydalanmak, ısıtma ve soğutma için harcanacak enerjinin optimum seviyede kalması için pencerelerde yüksek performanslı camlar seçildi.
Aydınlatma sistemindeki ampüller yüksek aydınlatma verimliliğine sahip LED'ler kullanılırken, çatıda uygulanacak güneş kollektörleri ile bina ortak kullanım alanlarının elektirik üretimine destek verilerek enerji verimliliği sağlanacak.Projede ayrıca elektirikli araçları teşvik etmek için özel şarj üniteleri olacak.
 
Teknoloji ve farklı stratejilerle elde edilen enerji, su ve hammadde tasarrufu
 
MİNT Çağlayan, EDGE kriterlerine uyum sağlayarak, inşaatın çevreye verdiği olumsuz etkileri en aza indirecek. Projede kullanılan farklı stratejiler ve teknolojiler sayesinde standart binalara göre yüksek oranlarda enerji, su ve hammadde tasarrufu sağlayacak. Ayrıca binanın inşaatında kullanılan bazı malzemelerin çevresel standartlara en uygun olanları tercih ediliyor. İnşaat süreçlerinde atıkların geri kazanımı, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi konulara azami önem gösteriliyor. Binanın tasarım sürecinden başlayarak son kullanıcıya teslimine kadar tüm süreçlerinde sürdürülebilirlik kurallarına uyulmasına dikkat ediliyor.
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Mint, yepyeni bir aşkla şehri tazelemeye geliyor!
  • 14.02.2017 16:52

Mint, yepyeni bir aşkla şehri tazelemeye geliyor!

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ile Akil Gayrimenkul ortaklığında kurulan ...

MİNT Çağlayan’da tapu teslimleri başladı
  • 03.09.2018 13:11

MİNT Çağlayan’da tapu teslimleri başladı

MİNT, MİNT Çağlayan projesinin tapularını sözleşme tarihinden önce teslim etmeni ...

MİNT Çağlayan, EDGE sertifikasına başvuru yaptı
  • 03.10.2017 09:46

MİNT Çağlayan, EDGE sertifikasına başvuru yaptı

MİNT Çağlayan, Türkiye’de Dünya Bankası kuruluşu olan IFC tarafından geliştirile ...

MİNT Çağlayan'ın yüzde 50'si 20 günde satıldı
  • 07.03.2017 10:21

MİNT Çağlayan'ın yüzde 50'si 20 günde satıldı

Yeni nesil yaşam alanları ve konseptler geliştirmek üzere yola çıkan MİNT markas ...