Arnavutköy'deki Darülaceze için çalışmalar başlıyor

Arnavutköy'deki Darülaceze için çalışmalar başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl önce talimatını verdiği yeni Darülaceze için ilk kazma bu yaz sonu vurulacak.

Yeni Darülaceze için düzenlenen yarışmayı kazanan ve projeyi bilabedel hayata geçireceklerini ifade eden AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, İstanbul'un Arnavutköy ilçesindeki dev kompleksin dünyada bir benzerinin olmadığını söyledi.

123 yıldır, 30 bini çocuk, 100 bin kimsesizi ağırlayan 550 kişi kapasiteli Darülaceze'ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ek bir kampüs yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 yıl önce verdiği talimat üzerine başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Arnavutköy'e bağlı Yassıören Köyü'nde 160 bin metrekare alana yapılması planlanan yeni kompleks için açılan mimarlık yarışmasını kazanan AE Mimarlık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, projeye yaz sonu start verileceğini söyledi. Konsepti ve projeyi hediye ederek, mimari açıdan ödeme talep etmediklerini söyleyen Erkurtoğlu, “Darülaceze, bizi heyecanlandıran bir proje oldu. 160 bin metrekarelik bir alan üzerine cumhurbaşkanımızın da sürekli belirttiği yatay mimariyi hayata geçirmemiz için önemli bir fırsattı bu. Projemizde, akıllı şehir konseptini uygulayacağız. Yani sıfır karbon salınımını sağlayacağız ve yağmur sularını arıtarak avlu içindeki kanallara aktaracağız. Projemizde, yatağından kalkamayan yaşlıların yeşili görmeleri ve hayata bağlı kalmaları için camları yerden tavana kadar uzattık. Yeşil alanların ağırlık kazandığı, bütün birimlerin birbiriyle koordinasyonunun kolayca sağladığımız projemizde ‘3Y' diye tanımlanan, ‘yavaş, yatay, yaşanabilir' şehir konseptini hayata geçireceğiz" dedi.

Dünyada örneği yok

250 milyon TL maliyetle hayata geçecek ve 1500 kişinin ağırlanacağı yeni Darülaceze'de; rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli, psikiyatrik tanılı, yoğun bakım- ile yatağa yağlı hastalar için birimler, amfi tiyatro, 1000 kişilik konferans salonu ve konaklama tesisleri, sosyal hizmet şehri bulunacak. Planlama alanında, bakıma muhtaç çocuklara yatılı olarak hizmet verecek “Çocuk Sevgi Evi”, “Çocuk Destek Merkezi”, “Yetiştirme Yurdu”, ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan yaşlılara huzurevi, engelli bireylere yönelik “Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri”, gündüzlü olarak hizmet veren "Sosyal Hizmet Merkezleri" için alanlar ayrılması planlanıyor. Darülaceze projesinde çalışanlar için de 1+1 ve 2+1 konutlar yer alacak. Proje bir gönüllünün bağışladığı arsa üzerine inşa edilecek. Projenin teslim tarihi ise 2020 yılı olacak.

Bahçesi, gölü ve kahvesi de olacak

Dünyada bu projenin bir örneği olmadığını söyleyen Erkurtoğlu, 500 kişilik bir cami yapacaklarını ve gayrimüslim vatandaşlar için de ayrı bir yer inşa edeceklerini vurguladı. Tüm birimlerin zemin oturumunun 160 dönümlük arazisinin yüzde 20'sini kapsadığını belirten Erkurtoğlu, “Projenin yüzde 80'ini yeşil alan ve rekreasyon olarak ayırdık. Öyle bir plan yaptık ki binalar arasında sular dolaşacak. Botanik bahçesi olacak. Aynı zamanda bir gölet olacak ve göletin hemen başında bir köy kahvesi olacak. Bunun diğer binalardan farkı ise Selçuklu mimarisine göre değil de nostalji yaşanması açısından daha derme çatma yapacağız” dedi. Selçuklu mimarisi örnek alınarak modernize edilen projede, binalar 3 ve 4 katlı olup sadece otel bloğu 7 katlı olarak tasarlanmıştır. Kuş evlerinin dahi düşünüldüğü yeni Darülaceze'de, güneş ve rüzgar enerjisinden, yağmur sularından faydalanılacaktır. Şehir içerisinde elektrikli araçlar dışında başka araçlara izin verilmeyecektir. Böylece karbon salınımının minimum seviyede tutulması hedeflenmiştir.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kentsel dönüşümle Kadıköy'ü katlediyoruz!
  • 04.05.2015 10:13

Kentsel dönüşümle Kadıköy'ü katlediyoruz!

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümün, başta Fi ...

Ünlü mimardan sektörle ilgili bomba açıklamalar!
  • 19.09.2014 15:46

Ünlü mimardan sektörle ilgili bomba açıklamalar!

AE Mimarlık Kurucusu Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşüm nasıl yapılması gerektiği ...

Ahmet Erkutoğlu, İstanbul'daki mimari yapıyı değerlendirdi
  • 04.04.2014 16:10

Ahmet Erkutoğlu, İstanbul'daki mimari yapıyı değerlendirdi

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkutoğlu, sektörü ve İstanbul'daki mim ...

İnegöl AVM'de LCW Modest mağazası açıldı
  • 10.03.2021 16:19

İnegöl AVM'de LCW Modest mağazası açıldı

Alışverişi sosyal yaşamın merkezine taşıyan İnegöl AVM, LCW Modest markasını bün ...

Royal Country Evleri Kocaeli Başiskele'de yükseliyor
  • 28.09.2020 16:34

Royal Country Evleri Kocaeli Başiskele'de yükseliyor

Torunoğlu A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Royal Country Evleri 6 blok ve 102 da ...

Arnavutköy'deki Darülaceze için çalışmalar başlıyor
  • 12.05.2018 16:25

Arnavutköy'deki Darülaceze için çalışmalar başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl önce talimatını verdiği yeni Darülac ...