Kredili konut satışları yüzde 525 oranında arttı

Kredili konut satışları yüzde 525 oranında arttı

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesiyle kredi kullanılarak yapılan konut satışları Ekim ayında yüzde 525 yükseldi.

Merkez Bankası'nın Temmuz ayında başlattığı para politikası faiz indirimleri sonrasında azalan maliyetler karşısında hızla düşmeye başlayan kredi faiz oranları Merkez Bankası'nın toplamda 1000 puan indirim uygulaması ile iyice hızlandı. 

Ekim ayında yüzde 1'in altında uygulanan faiz oranları karşısında konut kredisi kullanılarak yapılan satışlar ay içinde 50.000'i geçti. Söz konusu rakam geçen senenin Ekim ayında ortalama yüzde 2.5 seviyelerinde yer alan konut kredisi faizlerinin etkisi ile 8.000 seviyesinde gerçekleşmişti. 

Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında  azalarak 142 bin 810 oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 525,1 oranında artış gösterdi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 35,3'e yükseldi. Bu oran geçen senenin aynı ayında yüzde 5,5 yer alıyordu. 

Kredili konut satışlarda İstanbul 8 408 konut satışı ve yüzde 16,7 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Bankaların konut kredisi faiz oranları güncel olarak Kasım ayının üçüncü haftasında tabela ortalamasında yüzde 1.41 olarak yer alıyor. En düşük konut kredisi faiz oranı ise Ekim ayına oranla 4 puan düşüşle yüzde 0.95'e kadar geriledi. Kredi faiz oranlarının düşmeye devam etmesi ile kredili konut satış payının ilerleyen aylarda daha da artması planlanıyor. 

Konut kredisi hesaplama 

Kredipazari.com'un araştırmalarına göre bankaların güncel konut kredisi faizleri üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık taksit yaklaşık 2.200 TL'ye toplam geri ödeme ise 131.600 TL'ye karşılık geliyor. 

Tercih ikinci el konutta

Sıfır konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 artarak 74 bin 815 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 51,1 oldu. İkinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 artış göstererek 71 bin 721 oldu. Uzmanlarca ikinci el konut talebin artmasında sıfır konut fiyatlarının yüksek olmasının neden olduğu belirtiliyor. 

Konut fiyatları artıyor

Merkez Bankası tarafından son açıklanan verilere göre konut fiyat endeksleri Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında arttı. Konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre ise nominal olarak yüzde 6,32 oranında yükseldi. 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre sıfır konut fiyatlarında Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.21, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.52 oranında nominal artış gerçekleşmiştir.

  • Etiketler:

Yorum Yaz