Konut kredisi oranları faiz indiriminden etkilenecek mi?

Konut kredisi oranları faiz indiriminden etkilenecek mi?

Merkez Bankası, politika faiz indirimlerine devam ediyor. Peki politika faizlerindeki indirim konut kredisi yansıyacak mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)  2019 Temmuz ayında başladığı faiz indirimlerine ara vermeyerek 2020 Şubat toplantısında da devam etti. Merkez Bankası para politikası faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e indirdi. 

Son yedi ayda gerçekleştirilen faiz indirimi toplamda 1325 puana ulaştı. Politika faizlerindeki sıkı duruş devam ederken alınacak her türlü yeni haberin kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği de vurgulandı. 

Kurul açıklamasında korona virüsünün oluşturduğu olumsuzlukların altı çizilerek kredi büyümesi ve enflasyon oranlarının yılın devamındaki faiz politikasında etkili olacağı vurgulandı. Uzmanlar, enflasyon oranlarının beklendiği gibi yılın ikinci yarısında tek haneye düşmesi ve kredilerinde beklentiye paralel büyümenin devam etmesi halinde bile Merkez Bankasın faiz indirimi için çok fazla bir alanı kalmadığını ve bundan sonra yapılacak indirimlerin çok daha küçük olmasını beklediklerini bildirdiler.  

Peki enflasyon ve kredi büyümesi üzerinde büyük etkiye sahip olan bireysel krediler nasıl seyredecek? 


Kredi faizleri düşecek mi?

Geçtiğimiz aylarda repo faizlerinde yaşanan düşüşler sonrasında likidite erişimi kolaylaşıp maliyetleri ve riskleri düşen bankalar kamu bankalarının öncülüğündeki desteklemelerle kredi faiz oranlarını hızla düşürdü. Düşen faiz oranları sonrasında krediye talebin artması hem kredi büyümesini arttırarak hem de enflasyon üzerinde düşürücü rol oynayarak politika faiz indirimlerini destekledi. 

Önden yüklemeli şekilde uygulanan politika faiz indirimleri kredi büyümesi ve enflasyonla desteklenerek geçtiğimiz aylarda daha da düştü. Fakat bu süreç son sınırlarına geldi. Merkez Bankası tahminlere göre son büyük faiz indirimi yaptı. 

Repo faizlerindeki 50 puanlık indirimin ardından hafta başında kamu bankalarının da ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi türlerinde yaptığı indirimlerle beraber özel bankalarında indirime yönelmesi kredi faizlerinin bir miktar daha düşmesi bekleniyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre güncel olarak bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması 20 Şubat itibariyle %1.26 seviyesinde yer alıyor. Konutta uygulanan en uygun faiz oranı da sıfır daireler için %0.79, ikinci el daireler için ise %0.89 olarak sunuluyor. 

Bankalardan aylık %0.79 faiz oranı ile konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 400.000 TL'lik kredinin 10 yıl vadede toplam geri ödemesi 620.000 TL' ye, taksit tutarları ise yaklaşık 5.200 TL' ye karşılık geliyor. 

  • Etiketler:

Yorum Yaz