Konut kredisi faizleri için gözler Merkez Bankası'nda!

Konut kredisi faizleri için gözler Merkez Bankası'nda!

Merkez Bankası’nın Eylül ayı politika faizlerinde indirim beklentileri artarken konut kredisi faiz oranlarında bir indirim atağı beklenmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) %24 seviyesinde olan para politikası faizlerinde Temmuz ayında 425 puan indirim uygulayarak %19.75'e düşürdü. Bankanın 10 aylık %24 seviyesinde faiz uygulamasının ardından temmuz ayında ayında yaptığı indirim kredi faizlerinin gerilemesinde önemli etken oldu. 

Enflasyonda beklentinin altında yaşanan artış, son haftalarda Türk Lirası'nda görülen pozitif ayrışma ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirim sinyalleri sonrasında araştırma şirketleri ve kurumlar TCMB'nin Eylül toplantısında 200 ile 300 puan arasında indirim uygulamasına kesin gözüyle bakıyordu. 

Dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD'nin füze alımları için Türkiye'ye yaptırımları incelediğini açıklaması ile piyasalarda yaşanan olumlu hava kısmen bozuldu. Haziran ayında Rusya'dan alınan S-400 füzeleri sonrasında uzlaşma yaşanmasa da ABD'nin konuya sessiz kalması uzlaşma ihtimallerini arttırarak TL'nin güçlenmesinde etkili olmuştu. 

Dün akşam saatlerinde yaşanan açıklama sonrasında dolar kuru 5,76 ve euro 6,35'e yükselerek gün içi en yüksek seviyeyi gördü. Günlük bazda TL, dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrıştı. 

ABD'nin yaptırım riski ile yükselişe geçen kur TCMB'nin politika faizleri açısından da risk teşkil ediyor. Ekonomistlerin tahminleri olası yaptırımların yaşanması durumunda Merkez Bankası'nın tekrar sıkı para politikasına yönelerek kuru dengelemek isteyeceği yönünde. Başka bir yaklaşımda ise Merkez Bankası'nın politika faizlerinde indirim uygulaması ve yaptırımların yaşanması halinde dolar kurunun hızla yükselebileceği şeklinde. 

TCMB'nin Temmuz politika toplantısında yaptığı indirim sonrası hızla düşüş trendine giren konut kredisi faizlerinin durumu hem döviz kuruna hem de repo faizlerine bağlı olarak şekil alacak. Söz konusu risklerin yaşanmaması ve Merkez Bankası'nın yaptırımların bertaraf edildiği bir ortamda faiz indirimi uygulaması halinde konut kredisi faizlerindeki düşüşün hem kamu bankaları hem de özel bankalar bazında daha da hızlanması bekleniyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre politika faizleri öncesinde konut kredisi faiz oranları ortalaması 10 Eylül itibariyle %1.63 seviyesinde yer alıyor. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının %0.99 faiz oranı olurken özel bankalarda en uygun faiz oranı ise %1.2 olarak uygulanıyor. 

10 Eylül itibariyle 200.000 TL konut kredisi için en uygun konut kredisi faizi ile 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin masraflar harç toplam geri ödemesi 342.600 TL' ye denk geliyor. Söz konusu kredinin aylık taksit tutarları ise 2.850 TL oluyor. 

  • Etiketler:

Yorum Yaz