Konut kredilerinde büyük patlama!

Konut kredilerinde büyük patlama!

Konut kredileri kasımda 54 milyar TL düzeyine ulaştı ve genel krediler içindeki payı da arttı. Buna göre konut kredilerinin genel krediler içindeki payı 2004’te yüzde 20’nin altındayken, hızlı bir çıkışla yüzde 50 düzeyine yaklaştı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) yayınladığı aylık inşaat sektörü raporunda, konut kredilerine dikkat çekildi.

Raporda, konut kredilerinin 2004'tekine benzer bir patlamayı Mayıs 2009'dan beri gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, “Konut kredileri kasımda 54 milyar TL düzeyine ulaştı ve genel krediler içindeki payı da arttı. Buna göre konut kredilerinin genel krediler içindeki payı 2004'te yüzde 20'nin altındayken, hızlı bir çıkışla yüzde 50 düzeyine yaklaştı” denildi. Raporda, vade yapısındaki seçiciliğe de vurgu yapılarak, faizlerin dipte olduğu görüşünün etkili olması nedeniyle kısa vadeli kredi kullanımlarında düşüş yaşandığına, 5-10 yıllık kredi kullanımının arttığına, tüketicinin mevcut kredi faizlerini uzun vade için kullanmak istemediğine işaret edildi.
 
Kaynak: GAZETE HABERTURK
  • Etiketler:

Yorum Yaz