İki banka daha konut kredisi faiz oranını indirdi!

İki banka daha konut kredisi faiz oranını indirdi!

Konut kredisi faizlerindeki düşüş kamu bankalarının da faiz indirimi ile hızlandı. Faiz oranı dün itibariyle %1.5’e kadar düştü.

Bankaların konut kredisi faiz oranların başlayan düşüş son haftalarda hız kazandı. Dün itibariyle Ziraat Bankası ve Garanti BBVA'da faiz oranlarında indirim uyguladı. Kredi faizlerindeki düşüş devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın bundan sonra ekonomi programlarına çok daha güçlü destek vereceğini belirterek "Orada tıkanıklık vardı, bedelini tüm ülke birlikte ödüyorduk. Bundan sonraki süreçte faiz politikamızın hangi türde şekillendiğini de en kısa zamanda göreceksiniz" ifadeleri aktardı. Açıklamanın ardından repo faiz indirimi beklentileri arttı. 

11 Temmuz itibariyle bankaların konut kredisi faiz ortalamaları %1.97'ye geriledi. Ziraat Bankası'nın faiz indiriminin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı %1.5'e geriledi. En yüksek konut kredisi faizi ise %2.58 seviyesinde. 

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank'ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi ürününde ise son açıklanan TÜFE oranlarına bağlı olarak konut kredisi faizleri Temmuz ayında %1.5 olarak uygulanıyor. 


En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık ödemeleri 1.800 TL' ye karşılık geliyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam faiz ödemesi 216.000 oluyor.

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre bugün itibariyle en uygun konut kredisi sunan 10 bankanın faiz oranı şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi 

Ziraat Bankası dün gerçekleştirdiği faiz indiriminin ardından 100.000 TL' ye kadar %1.5, 500.000 TL' ye kadar %1.55, üzeri kullanımlar için ise %1.59 faiz oranı kullandırıyor. 


İNG Konut Kredisi 

İNG sigortalı konut kredisi kampanyası kapsamında 10 yıl vadede %1.54 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.


TEB Konut Kredisi 

TEB Kampanyalı konut kredisi ürünü için faiz oranlarını %1.55 olarak uygularken tabela konut kredisi faizleri için %2.58 oranı sunuyor.


HalkBank Konut Kredisi 

HalkBank hesaplı evim konut kredisi kampanyası kapsamında 100.000 TL' ye kadar konut kredisi kullandırımlarına %1.55 faiz oranı uyguluyor. Banka 500.000 TL' ye kadar kullandırımlarda ise %1.65 konut kredisi faiz oranı sunuyor. 


ICBC Konut Kredisi 

ICBC Bank kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi için 10 yıl vadeye kadar tüm tutarlarda %1.57 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Banka tabela konut kredisi için ise %2.4 faiz oranı uyguluyor. 


VakıfBank Konut Kredisi

VakıfBank Kampanyalı Sarı Panjur Konut Kredisi için 60 ay vadeye kadar %1.55, 61- 120 ay vade aralığında ise %1.59 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.  


Garanti BBVA Konut Kredisi 

Garanti Bankası dün uyguladığı faiz indirimi sonrasında 5 yıl vadeye kadar %1.75, 10 yıl vadeye kadar ise %1.65 faiz oranı sunuyor. 


Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi 

Yapı Kredi Bankası 5 yıl vadeye kadar %1.7, 10 yıl vadeye kadar da %1.75 konut kredisi faiz oranı uyguluyor. 


Kuveyt Türk Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 10 yıl vadeye kadar %1.68 kar payı oranı ile konut finansmanı sağlıyor. 


Akbank Konut Kredisi 

Akbank 5 yıl vadeye dek %1.68, 10 yıl vadeye kadar %1.69 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 

  • Etiketler:

Yorum Yaz