Dikkat! Emlakçıdan pahalı kredi almayın!

Dikkat! Emlakçıdan pahalı kredi almayın!

Bankaların kendisine kredi müşterisi yönlendiren emlakçılara komisyon vermelerinde bir sakınca yokmuş gibi dursa da...

Geçen hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, bazı emlakçıların
bankacılık yaptığını, bankaların emlakçılara komisyon verdiğini ve bunun da kredi maliyetlerini önemli oranda yükselttiğini söyledi.

İlk bakışta bankaların kendisine kredi müşterisi yönlendiren emlakçılara komisyon vermelerinde bir sakınca yokmuş gibi dursa da konuyu araştırınca bunun gerçekten konut alanlar için ne kadar 'pahalı' bir yöntem olduğu, bir nevi vatandaşın kandırıldığı ortaya çıkıyor.

Nasıl olduğunu anlatalım...

Bankalar kendilerine müşteri gönderen emlakçılara yüzde 2'lere varan oranlarda komisyon ödüyor. Bu tutar faiz oranları düşmeye başlayınca aşağı geldi ancak 50 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 2'lik komisyon korunuyor. Çünkü bazı bankalar gelen müşteri başına bin lira gibi sabit komisyon oranları belirliyor. Bu da örneğin 50 bin liralık kredide yüzde 2'ye ulaşıyor. Daha yüksek tutarlı kredilerde oran doğal olarak geriliyor.

Komisyon sizin cebinizden

Komisyon ödenmesi normal görünse de ödenen bu meblağın kimin cebinden çıktığına bakıldığında konunun önemi de ortaya çıkıyor. Çünkü emlakçıya ödenen komisyon aslında bankanın değil, emlakçı aracılığıyla bankadan kredi alan vatandaşın cebinden çıkıyor.

Emlakçılar, konut almak için giden vatandaşlara, bankaların internet sitelerinde yayımladıkları faiz oranlarını göstererek bu orandan hatta bir iki puan daha düşük faiz oranı ile kredi temin edilebileceğini belirtiyor. Vatandaş da gerisini sorgulamadan alıyor krediyi. Oysa bankalar şubeye gidip konut kredisi isteyen vatandaşlara ilan edilen kredi faizlerinin çok daha altında bir oranla kredi veriyor.

Örneğin internet sitesinde yüzde 0,99 olarak ilan edilen konut kredisi faizi birçok bankada  aslında yüzde 0.91'e kadar iniyor. Yani şubeye gidip biraz da pazarlık yaparsanız 0.91 ile konut kredisi alabilecek vatandaş, emlakçının aldığı komisyonu cebinden ödeyeceği için 0.99 veya en iyi ihtimalle 0.96 ile kredi kullanabiliyor. Aradaki fazla ödenen ve emlakçının cebine giden faiz farkı da yüzde 0,96 ile 100 bin TL kredi alan vatandaş düşünüldüğünde bin 80 TL'ye kadar çıkıyor.

İnternet siteleri de aynı

Aynı yöntem ağırlıklı olarak internetten banka kredilerini karşılaştırarak kredi pazarlayan bazı şirketler için de geçerli. Bu şirketler de bankalara yönlendirdikleri her müşteri için komisyon alıyor. Faiz oranları ise yine emlakçılarda olduğu gibi tabela fiyatları üzerinden ve yüksek oluyor. Sadece internet siteleri değil, bankalara müşteri kazandırmak için anlaşan ve çeşitli kurumlarda ve şirketlerde pazarlama faaliyeti gösteren şirketler de gönderdikleri her müşteri başına komisyon alıyor, tabii gönderilen müşterinin cebinden. Bu yüzden konut kredisi alacak olanların direkt şubeye gitmesi en ucuz ve en sağlıklı yol.

kaynak: Rahim Ak / Habertürk

  • Etiketler:

Yorum Yaz