maritbet girişmaritbet
Bankaların konut kredisi faiz oranları ne durumda?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ne durumda?

Mart ayı itibariyle kamu bankalarından dev faiz indirimleri ve konut kredisi kampanyaları geldi.

Konut kredisi faizleri açısından düşüşün oldukça hızlandığı Şubat ayının ardından Mart ayı konut kredisi kampanyaları açısından daha da hızlı başladı. Mart ayının ilk beş gününde 5 banka konut kredisi faiz indirimine gitti. 

Konut kredisi faiz oranlarındaki en büyük hareketlilik Ziraat Bankası'nın hafta başı itibariyle tek seferde uyguladığı 40 baz puanlık indirim oldu. Ardından gün içinde VakıfBank da Bahara Özel Kampanyalı Sarı Panjur Konut Kredisini %1.28 faiz oranı ile devreye soktu. Özel bankalar da konut kredisi faiz indirimlerine ara vermedi. Garanti Bankası, Akbank ve Anadolubank da konut kredisi faiz indirimi uyguladı. 

KrediPazari.com araştırmalarına göre bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.87 oldu. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise %1.28'e düştü. En yüksek tabela konut kredisi faiz oranı %2.58 seviyesinde. 

Güncel olarak bankalardan 150.000 TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi için konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en düşük aylık taksit tutarı 2.450 TL, sonunda yapılan toplam geri ödeme 294.300 TL' ye karşılık geliyor. 

5 Mart tarihli bankaların konut kredisi faiz oranları sıralaması şu şekilde;

Ziraat Bankası 

Ziraat Bankası bu hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarında uyguladığı büyük faiz indirimi sonrası konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadeye dek %1.28 olarak belirledi. 

VakıfBank

Standart konut kredisi kapsamında %1.75 konut kredisi faiz oranı kullandıran VakıfBank bunun yanında iki dev kampanya daha sunuyor. Dün açıklanan %1.28 faiz oranına sahip VakıfBank'ın yeni konut kredisi ürünü Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi oldu. Diğeri ise Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi oldu. VakıfBank kendi mülkü konutların satışında hem konut fiyatlarında %20 indirim hem de 120 ay vadeye kadar %0.98 faiz oranlı konut kredisi kullandırıyor. 

HalkBank 

HalkBank konut kredisi faiz oranlarında geçtiğimiz hafta uyguladığı indirim sonrası kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranlarını %1.49'a, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranlarını %1.53'e, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranlarını ise %1.85'e indirdi.

Kuveyt Türk 

Kuveyt Türk Katılım Bankası ise konut finansmanı kar payı oranlarını 5 yıl vadeye dek %1.54,10 yıl vadeye kadar ise %1.59 kar payı oranı ile sunuyor. 

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası indirim sonrasında 10 yıl vadeye  kadar %1.61 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor

ICBC 

ICBC %2.4 konut kredisi faiz oranı kullandırsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında %1.62 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

TEB

TEB %2.58 ile standart konut kredisi ürünlerinden en yüksek faiz oranını sunsa da kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde %1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 

Garanti 

Garanti Bankası dün itibariyle konut kredisi faiz oranlarını %1.65'e düşürdü. Banka 12 ay vadeye dek %1.71, 24-120 ay ay aralığında vadelerde ise %1.65 faiz oranı kullandırıyor. 120-240 ay vade arasında ise %1.91 faiz oranı sunuyor.

İNG 

İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında %1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını %1.65'e kadar düşürüyor. 

Akbank 

Akbank 120 ay vadeye kadar %1.67 konut kredisi faiz oranı sunuyor. 

  • Etiketler:

Yorum Yaz