maritbet girişmaritbet
1 Ocak'tan itibaren konut kredisi faizi %0,79'a inecek

1 Ocak'tan itibaren konut kredisi faizi %0,79'a inecek

Bakan Albayrak müjdeyi verdi. Kamu bankalarında faiz yüzde 0,79'a iniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı son dakika açıklamasında, kamu bankalarının sıfır konutta faizi yüzde 0,79'a indireceğini söyledi. Bu indirimin 1 Ocak 2020'de başlayacağı açıklandı.

Albayrak, Şırnak'a gelirken kamu bankaları ile görüştüklerini aktararak, "Dedik ki yeni yılda güzel bir haber verelim. Bunu da Şırnak'tan verelim. Kamu bankalarımız istişare ettik, konuştuk. Gayrimenkul, konut sektörü önemli. Özellikle bu noktada iyileşmeleri vatandaşlara hemen yapmamız lazım. Türkiye üzerinden güzel bir mesajı da Şırnak'tan verelim. Onlardan geldi teklif, biz de 'Memnun oluruz.' dedik. 1 Ocak itibarıyla özellikle sıfır konut faizlerinde 0,99 olan oranı tarihi düşük seviyeler olan 0,79'a indirelim' diye bir teklifle geldiler, hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Ekonomide sağlanan iyileşmelerin yansımalarının süreceğine vurgu yapan Albayrak, "Her iyileşmede bunu topluma yansıtmaya devam edeceğiz. Gerek inşaat gerek yan sektörler bu manadaki maliyetler faizler daha da düşecek. Kamu bankaları bunun öncülüğünü yapıyor. Piyasadaki diğer bankalar da yavaş yavaş geliyorlar. Biraz fazla yavaş geliyorlar ama onlar da hızlanacaklar 2020 yılında inşallah diyoruz." diye konuştu.

Ekonomide yaşanan olumlu tablo kredi faiz oranlarına yansıdı. Bir süredir vatandaşlar tarafından talep edilen, ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından dillendirilen konutta faiz indirimi ile ilgili Bakan Albayrak'tan son dakika müjdesi geldi. Bakan Albayrak Halkbank, Ziraat, Vakıfbank'ın (3 kamu bankası) konutta faizleri 0.79'a çektiğini duyurdu. Yeni oranlar 1 ocak'tan itibaren geçerli olacak. Peki bu haberle birlikte ihtiyaç - taşıt - konut kredisi faiz oranları nasıl oldu? Hangi banka hangi oranı uyguluyor?

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI:

Tüketici kredisi: 1.17
Taşıt kredisi: 1.21
Konut kredisi: 0.79


VAKIFBANK FAİZ ORANLARI:

Konut kredisi: 0.79
Taşıt kredisi: 1.45
İhtiyaç kredisi: 1.08


HALKBANK FAİZ ORANLARI:

İhtiyaç kredisi: 1.19 (Maaş müşterileri) - 1.25 (Diğer müşteriler)
Taşıt kredisi: 1.19
Konut kredisi: 0.79

  • Etiketler:

Yorum Yaz