maritbet girişmaritbet
Nevşehir'de lüks binalar yapıldı

Nevşehir'de lüks binalar yapıldı

Nevşehir kent merkezinin kent görünümünü ciddi manada olumsuz hale getiren Nevşehir Kalesi ve çevresindeki yapılar,Nevşehir Belediyesi'nin öncülüğünde geliştirilen proje ile daha farklı daha zengin bir mimari görünüme kavuşuyor


 Nevşehir kent merkezinin kent görünümünü ciddi manada olumsuz hale getiren Nevşehir Kalesi ve çevresindeki yapılar,Nevşehir Belediyesi'nin öncülüğünde geliştirilen proje ile daha farklı daha zengin bir mimari görünüme kavuşuyor. Bu alanlardaki harabe ve virane yapılar içerisinde yaşayan bölge insanları, Kentsel Dönüşüm Projesi ile bundan sonraki yaşamlarını daha modern yapılarda sürdürebilecekler.

Nevşehir Belediyesi'nin en önemli projelerinden biri olan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin tamamlanması için artık son aşamalara doğru gelinmeye başlandı. Sahip olduğu değerler açısından Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden biri olmasına rağmen, çarpık,yıkık,virane ve düzensiz yapıların yoğunlukla bulunması nedeniyle şehir mimarisinin de ciddi yönde yara aldığı Nevşehir Kalesi ve Çevresi'ndeki yerleşim alanları da,Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile oldukça farklı mimari özelliğe sahip olacak.
 
2008 yılı sonlarında başlatılan proje kapsamında, Nevşehir Kalesi ve çevresinde bulunan 12 mahallede ikamet eden 2600 kişi için Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile yapılan 1. etap konutların yapımı büyük ölçüde tamamlanırken,2. ve 3. etap inşaat çalışmaları da büyük bir hızlılık içerisinde sürüyor.
Proje uyarınca Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde 300 bin metrekarelik bir alan dahilinde konutların yanı sıra 2 cami, ticaret merkezi,32 derslikli ilköğretim okulu, sağlık ocağı,polis karakolu ve kreş gibi sosyal donatıların yapımlarında ciddi ilerlemeler göze çarparken ,Nevşehir Kalesi ve Çevresi'ndeki bu alanlarda yaşamak isteyenlerin taşınma işlemlerinin de birkaç ay içerisinde başlayabileceği ve periyodik zaman dilimleri halinde bu yıl sonuna kadar taşınma işlemlerinin sona ermesi bekleniyor.
 
'KENT ESTETİĞİNE UYGUN YAPILAR OLUŞTURULUYOR'
2 ve 3 katlı ve cepheleri tamamen Nevşehir'e özgü taşlarla kaplanacağı daha modern konutlarda da , yine bu alanlarda yaşayan vatandaşlar,hazırlanan bu proje ile yararlanma imkanına sahip olabilecek.
 
Nevşehir'in en eski yerleşim merkezi olmasına karşın,1950 li yıllardan sonra bu alanlardaki insanların da maddi sıkıntı içerisinde olması nedeniyle de beklenilen bir mimari gelişmişliğin dışında kalan Nevşehir Kalesi ve Çevresi'ndeki konutlar , şu anki görünümleri ile de Nevşehir Belediyesi'nin neden böyle bir projeye imza attığını ortaya çıkartırcasına yıkık ve dökük görüntüleri ile göze çarpıyor.
 
Bir bölüm konutlar,kişilerin çeşitli nedenlere dayalı olarak bu alandan göç etmeleri nedeniyle adeta bir savaş yıkıntıları görünümü ortaya koyarken,çoğunluklu evlerin gerekli bakım ve onarımdan uzak oluşu,bu alanlardaki yaşam standardını da gözler önüne seriyor. 12 mahallede bulunan ve Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen toplam 44 yapının tam anlamıyla korumasının süreceği Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi ile Nevşehir farklı kent mimarisi ile Türkiye'nin örnek şehirlerinden biri olarak hak ettiği yeri alacak.
Kaynak: Sabah emlak
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz