TOKİ, Bodrum’u karıştırdı

TOKİ, Bodrum’u karıştırdı

TOKİ tarafından 3 bin konut yapılmasının planlanması tepkilere neden oluyorOrtakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, TOKİ tarafından beldeye 3 bin konut yapılmasının planlandığını iddia ederek, "Kamusal arazilerin kamunun elinde kalması gerektiği ve bu alanların kentin ihtiyacı olan sosyal donatı alanları olarak kullanılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Şahbaz, yaptığı açıklamada, Ortakent sınırları içerisinde Çakmaklı mevkisinde hazine adına kayıtlı olan taşınmazların, TOKİ'ye bedelsiz devrinin uzun zamandır gündemde olduğunu ifade ederek, "Geçen hafta Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden belediyemize gelen yazıda, Muğla Üniversitesi'ne tahsis edilen araziyi de içine alan hazine adına kayıtlı parsellerin, TOKİ'ye bedelsiz devri konusunda kuruldan istenildiğini öğrendik. Söz konusu parsellerde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemelerde, kaya mezarı, tonozlu yapı kalıntıları gibi çok sayıda kültür varlığı tespit edilmiştir" dedi.

Söz konusu arazinin yaklaşık bir milyon metre kare olduğunu ifade eden Şahbaz, "Bu güne kadar onaylanan tüm üst ölçekli planlarda bu bölge, kamu kullanımına yönelik olarak donatılmıştı. TOKİ tarafından yapılaşma yapılması demek, beldeye 3 bin konut yapılması anlamına geliyor. Ortakent bu yükü kaldıracak durumda değil" diye konuştu.
Bölgenin, Bodrum Yarımadası'nda kamunun kullanımına açılabilecek ve bugüne kadar özelliğini korumuş nadir bölgelerden biri olduğuna işaret eden Şahbaz, şunları kaydetti:
 
"Belediye olarak, kamusal arazilerin kamunun elinde kalması gerektiği ve bu alanların kentlinin yaşam kalitesini artıracak, kentin ihtiyacı olan sosyal donatı alanları olarak kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Yapılan kanun değişiklikleriyle 'dar gelirli vatandaşa konut' adı altında kamu alanlarının yok edilmesine meşruiyet kazandırılmıştır. Beldemiz ve Bodrum Yarımadası için büyük önem taşıyan bu alandaki kültür varlıklarının, doğal değerlerinin korunarak gelecek nesillere taşınması için halkımızı, tüm meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini ve basını tek güç olmaya davet ediyorum."
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz