maritbet girişmaritbet
Mecidiyeköy’e meydan projesi

Mecidiyeköy’e meydan projesi

Mustafa Sarıgül, bazı kesimlerin Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı’na ilişkin "Yeşil alanı vermeyiz" dediğini ifade ederek, "Burası bu haliyle yeşil alan değil, beton yığınıdır. Önerimiz, büyük bir yeşil alandır, bunu 11 yıl önce planlayarak kamuoyuyla paylaştık" dedi

 

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bazı kesimlerin Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı'na ilişkin "Yeşil alanı vermeyiz" dediğini ifade ederek, "Burası bu haliyle yeşil alan değil, beton yığınıdır. Önerimiz, büyük bir yeşil alandır, bunu 11 yıl önce planlayarak kamuoyuyla paylaştık" dedi.

Sarıgül, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Ali Sami Yen Projesi'ni gündeme getiren ilk yerel yönetim olduklarını belirterek, şehir içindeki tüm statların şehir dışına çıkarılmasını amaçladıklarını anlattı.
Arazinin önümüzdeki günlerde TOKİ tarafından ihaleye çıkarılacağını vurgulayan Sarıgül, "Bu noktada bazı kesimler tarafından özellikle siyasi amaçlı bir negatif kampanya başlatıldığını üzülerek görüyoruz. Bugünkü stadyum yerinin yeşil alan olarak kalması için bazı kesimler tarafından kampanyalar düzenleniyor, protesto gösterileri organize edilmeye çalışılıyor. Bu siyasi kampanyalarda belediyemizin adının da olumsuz anlamda kullanıldığını üzülerek gözlemliyorum" diye konuştu.

Hazırladıkları Mecidiyeköy Meydan Projesi'nin Türkiye'nin en büyük meydan projesi olduğunu, böylece kente büyük bir yeşil alan kazandıracaklarını anlatan Sarıgül, şöyle devam etti:
 
"Bugün bu konudan bahsedenler, siyaset malzemesi yapmak isteyenler, tarihi de yapılaşmayı da bilmiyorlar. Biz 11 yıl önce böylesine önemli bir projeyi kamuoyu ile paylaştık. Projede, arazinin altında yedi katlı otopark var, üzerinde sinema, tiyatro salonları, kongre merkezi ve turizm amaçlı kullanılmak üzere bir yapılaşma önerdik. Projede TOKİ ile olan görüşmeler devam edecek. TOKİ ile olan proje çalışmalarında önerimiz iyi bir şekilde dikkate alınacak ve İstanbul'a, Mecidiyeköy'e yakışan bir meydan planlayacağız.
 
Stat bu haliyle yeşil alan değil, beton yığınıdır. Şimdi 'yeşil alanı vermeyiz' diyorlar. Yeşil alan parktır, bahçedir, meydandır, ağaçlıktır. İlk önce 'şehircilik nedir' onu öğrenmemiz, sonra fikirleri beyan etmemiz lazım. Bizim önerimiz büyük bir yeşil alandır, bunu 11 yıl önce planlayarak kamuoyu ile paylaştık. O gün projeyi gündeme getirdiğimizde 'hayal, Ali Sami Yen buradan taşınmaz, fiyasko' dediler. Bugün Türkiye'de bir model oldu."
        
Sarıgül, ihale sonrası uygulanacak projelerde, alanın İstanbul'un nefes alabileceği muhteşem bir nokta olmasını temenni ettiklerini belirterek, "Spor kulüpleri üzerinden popülist politika yapılmasını doğru bulmuyorum. Gündeme gelmek için bazı arkadaşların Ali Sami Yen Stadı'nı, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi kulüpleri kullanmasını doğru bulmuyorum. Medyatik olmak önemli, bunun için de kalıcı proje üretmek lazım. Kalıcı projeyi de biz Mecidiyeköy için önerdik. Bu modelin sonuna kadar arkasındayız" diye konuştu.

Taslak projenin 750 milyon - 1 milyar dolara mal olacağını ifade eden Sarıgül, stadın toplam arazisinin 41 bin 450 metrekare olduğunu anımsattı.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz