maritbet girişmaritbet
Kilise arsasına rezidans projesi!

Kilise arsasına rezidans projesi!

20 dönümlük kilise arsasına rezidans ve AVM kurulacak

 

 
İstanbul Şişli İlçesi'nde iskâna ilk açılan bölge olan Kurtuluş'un çehresi dev bir projeyle değişmenin eşiğinde. Semtin Beyoğlu sınırlarında kalan ve Aya Dimitri Kilisesi'ne de ev sahipliği yapan Son Durak meydanındaki 20 dönümlük bir arazide yüzlerce konutluk bir rezidans ve alışveriş merkezi (AVM) yapılması planlanıyor. Kurtuluş Aya Tanaş Aya Dimitri Aya Lefter RumOrtodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı'na ait arazi, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız ihaleye çıkarıldı. Aya Dimitri Kilisesi'nin yanında yer alan ve 15 kadar parseli kapsayan arazi için önde gelen inşaat firmalarının tekliflerini yarıştırdığı belirtildi.

Kat Karşılığı Verecek
Vakfın arazi üzerinde gelir getirecek bir gayrimenkul projesi geliştirilmesini istediği; ancak satışa yanaşmadığı ifade edilirken, ihaleyi kat karşılığı esasına uygun yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, 9 Nisan Cuma günü son tekliflerini veren firmalar, kapalı zarf usulünde kat karşılığı oranı bildirdiler. İhaleyi kimin kazandığı ise henüz açıklanmadı.
Söz konusu arazi ile ilgili olarak vakfın sıkıntı içinde olduğu konuşuluyor. İhaleye teklif veren bazı şirket çalışanları ve sektörün bölgeyle ilgilenen temsilcileri, vakıf ile kiracıları arasında problemler olduğuna dair görüş bildiriyor. Arazinin kiracıları arasında oto yıkama ve bakım istasyonu, süpermarket, kafe-restoranlar yer alıyor. Edinilen bilgilere göre, vakıf bazı kiracılarının ödemeyi yapmamasından rahatsız; ayrıca, elde ettiği kira geliri de beklentisinin çok altında. Öte yandan, arazi üzerinde bazı gecekonduların da yer aldığı ve işgalcilerin bulunduğu da ifade ediliyor.
Hal böyle olunca, vakıf çareyi arazisini başka türlü değerlendirmekte arıyor; müteahhitlerle görüşüp bir ihale hazırlığında olduğunu bildirerek son teklif gününü 9 Nisan olarak belirliyor.
 
İmar Durumu Zorlayıcı
Arazi, konumu bakımından ekici bir yatırım olduğu için pek çok şirket teklif veriyor. Ancak gerek arazi üzerindeki kiracı ve işgalciler, gerekse de imar durumu, yatırımın gerçekleşmesini zorlaştıran etmenler olarak göze çarpıyor. mevcut planlara göre, arazinin emsali parsel parsel farklılık gösteriyor. Kimi yerlerde 1.5, kimi yerlerde 2 emsal, bazı bölümlerde ise blok nizam yapılaşma izni var. Konut ve ticaret imarlı arazide gelir getirecek bir yatırım yapılabilmesi için emsalin 3'e çıkarılması ve yol, yeşil alan gibi yapılaşma özelliklerinin plan tadilatıyla farklılaştırılması öngörülüyor.
Aya Dimitri Kilisesi ile özdeşleşmiş
 
16'ncı yüzyıldan beri gayrimüslüm vatandaşların ve özellikle Rum ailelerin yoğunlukta olduğu Kurtuluş'un Son Durak bölgesi, Aya Dimitri Kilisesi ile ünlü. Pangaltı'nın üzerinde bulunduğu tepeden güneye doğru inen eski dere yatağı ve etrafındaki tepeciklerin üzerinde kurulu semtte, bu tepeciklerin adı da 1782'de inşa edilen Rum Ortodoks Aya Dimitri Kilisesi'nin adıyla özdeşleşmiş.

Kurtuluş, şehir merkezinde yer alması nedeniyle gayrimenkul fiyatlarının belli bir ölçeğin altına inmediği semtlerden. Son Durak'ta fiyatlar semt merkezinden daha geride ve ortalama 100 bin-150 bin TL arasında. Kurtuluş'ta yeni yapılan binalarda yer alan dairelerde ise fiyat 300 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Planlanan proje gerçekleşirse bölgedeki konutların değerinde yüzde 50'ye varan oranda artış öngörülüyor.
 
Kaynak: Habertürk
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz