Başbakan şimdiye kadar kaç proje açıkladı? İşte o projeler!

Başbakan şimdiye kadar kaç proje açıkladı? İşte o projeler!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve İzmir için ilk yeni projelerini açıkladı

Erdoğan, Kanal İstanbul ve iki yeni şehirden sonra İstanbul için farklı özelliklerde başka projeler açıkladı...

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Hazır Hedef 2023" proje tanıtım toplantısında, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır projelerini açıkladı.

İstanbul için 3 yeni projeleri bulunduğunu, ilk projelerinin Avrupa ve Anadolu yakasında iki adet şehir hastanesi olduğunu belirten Erdoğan, Avrupa yakasındaki şehir hastanesini İkitelli'ye inşa ettiklerini, bu şehir hastanesinde, 1 genel, 7 tane de ihtisas hastanesi bulunacağını belirtti.

Erdoğan, toplamda 2 bin yataktan oluşan bu şehir hastanesinin ön yeterlilik ihalesinin 18 Mart'ta sonuçlandığını ve en kısa sürede sözleşme imzalanarak inşaatın başlayacağını bildirdi.

TAKSİM MEYDAN PROJESİ
Anadolu yakasında da aynı tarzda bir şehir hastanesini inşa edeceklerini ifade eden Erdoğan, "İstanbul için ikinci projemiz Taksim Meydanı Projesi" olduğunu belirterek, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Taksim'de, Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Bulvarı araç trafiğini yer altına alıyoruz.
Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi Önü ve Taksim Anıtı çevresinde bulunan araç yollarını da yeraltına alıyoruz. Cumhuriyet Caddesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Bey ile Beyoğlu Belediye Başkanımızdan cephe giydirme sistemleriyle bu binaların süratle aslına uygun olarak restorasyonunun yapılması lazım. Bunu halletmemiz lazım ki burası bambaşka olsun.

Çünkü 100. yıla hazırlanıyoruz. Böylece tüm Taksim Meydanı'nı yayalara tahsis etmiş oluyoruz. Cumhuriyet Caddesi üzerinde 312 metre, Anıt ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından 819 metre uzunluğunda olmak üzere toplamda 1.131 metre uzunlukta yer altı araç yolu inşa edeceğiz.
Böylece, Taksim Gezi Parkı ve Atatürk Kültür Merkezi önünü, araç trafiğinden arındırılmış olarak, İstiklal Caddesi'ne kesintisiz şekilde bağlıyoruz. Alttaki araç trafiğini, her yöne ulaşmayı mümkün kılacak şekilde tasarladık.

Günün belli saatlerinde, Taksim Meydan'ındaki servis yollarına, sadece bölgedeki iş yeri ve konutların ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla araç girişi olacak. Bu proje yapılırken, 41 adet ağaç taşınmak zorunda kalacaktır. 15 ayda tamamlanması planlanan bu projenin inşası sırasında, trafiğin aksamaması için gerekli planları da yaptık. Toplu taşımayı aksatmayacak, alt geçitlerde otobüs duraklarının faaliyetini devam ettireceğiz.

Bilindiği gibi Gezi Parkı'nın bulunduğu yer aslında Taksim Topçu Kışlası idi. Bu binayı yıkan zihniyet hangi zihniyet biliyor musunuz? Bu kışlanın inşa tarihi Sultan III.
Selim dönemine kadar uzanıyor. Kışla, Kapıkulu askerlerinin topçu sınıfı için 1806'da inşa edilmiş, defalarca tahribat ve onarım yaşamıştır. Taksim Topçu Kışlası, 1940 yılında tek parti (CHP) döneminde, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar döneminde, mimari ve tarihi değerine bakılmaksızın yıktırılmıştı.


İşte CHP bu. CHP yıkıyor ve bu hale getiriyor. Yıkılan bu alana da Gezi Parkı inşa edilmişti.Şimdi, biz, aslına uygun hale getiriyoruz. Taksim Topçu Kışlası'nı yeniden inşa ediyoruz. Binaların orta bölümü yine park olarak kullanılacak, alt bölüm ise otoparka dönüştürülecek. Taksim'e çok farklı bir çehre kazandıracak bu büyük projenin İstanbul'a hayırlı olmasını diliyorum. Fakat burada, bu geçiş döneminde de ne oldu biliyor musunuz? Burası eski Taksim Stadı olarak kullanıldı. Dolmabahçe Stadı'ndan önce burası meşhur Taksim Stadı idi. Baktılar ki biz buradan çok darbe yiyeceğiz, ondan soma, aşağıda alelacele Dolmabahçe Stadı inşa edildi.
İşte CHP zihniyetini öğrenmek istiyorsanız bu sizlere gösterdiğim tablolara balan ve bunu bilmeyenlere de anlatın. CHP tarihi yıkan bir zihniyettir. Biz tarihimize sahip çıkıyoruz ve bu tarihi de geleceğe taşıyoruz."
 

İSTANBUL İÇİN ÜÇÜNCÜ PROJE ADALAR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul için üçüncü projenin Adalar Projesi olduğunu belirterek, "Yassıada ve Sivriada'yı yeniden ele alıyor, farklı bir çehreye kavuşturuyoruz" dedi.
Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu iki adayı, İstanbul'un, Türkiye'nin, dünyanın önemli iki sembol adası haline getirmeyi planlıyoruz. Bu konuda Genelkurmay Başkanı'mıza özellikle teşekkür ediyorum.
Çünkü TSK adına tahsis edilmişti Yassıada. Oradan tekrar devraldık. Hazine'ye devri yapıldı. Şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmek suretiyle Yassıada'yı 'yaslı ada" olmaktan çıkarıyoruz. Şu anda ön proje çalışmalarını yaptırdık.

Burada, her iki adayı müşterek olarak uluslararası kongre merkezlerinin yapılacağı, burada gerek idam edilen merhum Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, bıraktığı gerek objeler ve eserler noktasında neler varsa bunların sergilenebileceği müzeler, bunun dışmda, eğer varislerinden alabileceğimiz kitaplar vesaireleri, kütaphaneleri varsa, bunları sergileyebileceğimiz kütüphaneler kuracağız.

Büyük bir kongre merkezi, otelller kuracağız. Gördüğünüz binalar, bunların bütün çalışmaları yapıldı. Sivriada'da, bu gördüğünüz yerde, şimdi inşallah gördüğünüz modern kongre merkezini yerleştirmiş oluyoruz. Gayet güzel, yat limanı her iki tarafta olacak. Birbirine yalan adalar olması hasebiyle de müşterek olarak projelendiriyoruz.

Bu Yassı adayı da yaslı ada olmaktan çıkartıp, demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz. Hedefimiz bu. İnanıyorum ki bu tabii bir tarihi yanlışın giderilmesi olacaktır. Yani, 'Bize verilen emir yerine gelmiştir', diyenlere karşı, millet, 'Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir' diyerek bu tarihi yanlışı ortadan kaldırmıştır. Bu iki adayı, farklı bir konseptte İstanbul'a kazandırarak, hem demokrasi adına bir vefa borcumuzu yerine getirecek hem de İstanbul'un kongre ve turizm kenti olmasına farklı bir güç katmış olacağız." AK Parti Genel Başkam ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları yatırımları Türkiye'ye dönüştürdüğünü ve değiştirdiğini belirterek, "Devrim bu. Devrim taşla sopayla can almak, can yaralamak değil. Cam çerçeve kırmak değil. Yapabiliyorsan devrimi böyle yap. Milliyetçilik, milliyetçilik diyorsun.
Milliyetçilik bu. Yapabiliyorsan, milliyetçiliği böyle yap" dedi.
Başbakan Erdoğan, "Türkiye Hazır Hedef 2023" adlı İstanbul, İzmir ve Diyarbakır projelerini tanıtacağı toplantının yapıldığı Haliç Kongre Merkezi'ndeki salona girişinde "Büyük Usta" sloganları ve alkışlarla karşılandı.

Erdoğan'ın, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul'a ilişkin projelerini "açıklaması 1 saat 45 dakika sürdü.
Recep Tayyip Erdoğan'ın, her ilin projelerini açıklamasının ardından sahneye kurulan iki dev ekrandan projeler için hazırlanan kısa film sunuldu.
Erdoğan'ın projelere ilişkin anlatımları dev ekranlardan yansıyan görüntülerle de desteklendi.
Partililer sunum sırasında Erdoğan'ın sözlerini sık sık alkışlarla keserken, "Büyük usta" ve "Başbakan Erdoğan" sloganları atıldı.
Erdoğan'ın konuşmasında Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği bölümlerde de bir kişi "12 Haziran'da sandığa gömeceğiz" diye bağırdı.
 

TOPLAM 22 PROJE AÇIKLANDI
Başbakan Erdoğan İstanbul için 3, İzmir için 13 ve Diyarbakır için 6 proje açıkladı.

 İstanbul projeleri şöyle:

1 - Avrupa ve Anadolu yakasında iki adet şehir hastanesi.
2 - Taksim Meydan Projesi

3 - Adalar Projesi

İzmir projeleri şöyle:

1 - Körfez Geçişi Projesi, diğer adıyla, İZKARAY.
2 - Konak Tüneli

3 - İzmir-Ankara ve İzmir-Burs-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi

4- Sabuncubeli Tüneli

5 - İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara otoyolları

6 - Metro hattı metro agı haline getirilecek

7 - Egeray, diğer adıyla İzban Projesi (devam ediyor)

8 - Şehir yenileme projesi.
9 - Kuzey Ege, yani Çandarlı Limanı (yapımına başlandı)

10 - Kruvaziyer Limanı (inşa edilecek)

11 - İzmir Limanı (modernize edilecek)

12 - Efes'in Antik Limanı (yeniden inşa edilecek)

13-9 yeni yat limanı inşa edilecek

Diyarbakır projeleri:

1 - Suriçi Yenileme Projesi

2 - Havaalanı

3 - Dicle Vadisi Projesi

4 - Diyarbakır-Şanlıurfa Otoyolu

5 - Silvan Barajı

6 - Biri Kayapınar'da biri Yenişehir'de olmak üzere 2 şehir hastanesi

7 - 30 bin kişilik bir stad.
 

"PROJELER 12 HAZİRAN'DAN SONRA BAŞLAYACAK"
• Erdoğan, proje sunumlarının tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada, her 3 kentteki projelere 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayacaklarını, başlayan projelere hız vererek en kısa sürede bitireceklerini söyledi.
Projelerin hazırlanmasında emeği geçenleri kutlayan ve şükranlarını sunan Erdoğan, projelerin her 3 şehirde de yaşayan vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.
Erdoğan, projelerin hayata geçirilmesinin Türkiye'nin değişim ve dönüşümüne de büyük katkılar sağlayacağını vurgulayarak, "Buna inanıyorum ve kalan 11 günü gece gündüz demeden yoğun" bir şekilde çalışarak tamamlayacağız ve 11 Haziran akşamını da inşallah başarıyla, zaferle taçlandıracağız" dedi.

Kaynak: Ayrıntılı Haber

  • Etiketler:

Yorum Yaz