Ankara Shopping Fest'e turistlerin ilgisi ikiye katlandı!

Ankara Shopping Fest'e turistlerin ilgisi ikiye katlandı!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Ankara Shopping Fest'in (Ankara Alışveriş Festivali, ASF), indirimlerle vatandaşın yüzünü güldürdüğünü belirterek, "İç piyasada yüzde 70'lere varan artışlar gözlenirken, turistlerin yoğun ilgisi sevincimizi ikiye katlamıştır" dedi

ATO'dan yapılan yazılı açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) alınan bilgilere göre, 8 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalin, mağazaların cirolarını ciddi oranda artırdığı ifade edildi.

Verilere göre, en çok artışın yüzde 70 ile kuyumculuk sektöründe yaşandığı, bu sektörü yüzde 60 ile gıda sektörünün takip ettiği belirtildi. Elektronik eşya sektöründe yüzde 40, mobilya sektöründe yüzde 39, havayollarında yüzde 34, giyim ve aksesuarda yüzde 30, market ve alışveriş merkezlerinde ise yüzde 28'lik artış yaşandığı kaydedildi.
 
Yabancı banka kartları ile de festival süresince yapılan alışverişlerde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33'lük artış yaşandığı, konaklama harcamalarında da yüzde 43'lük bir artışın gerçekleştiği belirtildi.
 
Açıklamada, BKM'nin yabancı kart harcamalarına yönelik sağladığı verilerin, konaklamada gerçekleşen artışla birlikte değerlendirildiğinde, festivale yerli ve yabancı binlerce turistin geldiğini gösterdiğine işaret edildi.
 
Festival sürecinde Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan kente giriş yapan yerli turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20, yabancı turist sayısının ise yüzde 22 arttığı bildirildi.
 
Çevre illerden Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile gelerek festivale katılan yerli turist sayısında da ciddi bir yükseliş olduğu belirtilen açıklamada, "Festival süresince tren dönüş biletlerinde yapılan yüzde 50 indirim kampanyasını da fırsat bilen vatandaşlar, YHT'lerle yolculuk etmeyi tercih etti. Haziran ayı boyunca yolcu sayısı 294 bine ulaştı. YHT'ler, festivalin yapıldığı 8 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında taşıdıkları 237 bin 370 yolcudan yaklaşık 5 milyon liralık gelir elde etti" denildi.
 
Festival, hedefi tam 12'den vurdu
 
Açıklamada, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci'nin konuya ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. "Festivalin hedefi tam 12'den vurduğunu" belirten Bezci, organizasyonun Ankara ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade etti. Bezci, şunları kaydetti:
 
"İç piyasada yüzde 70'lere varan artışlar gözlenirken turistlerin yoğun ilgisi sevincimizi ikiye katlamıştır. Edindiğimiz bilgilere göre, alışveriş canlılığı yalnızca alışveriş merkezleri ile sınırlı kalmamış caddelere de büyük oranda yansımıştır. Bunun yanı sıra Ankara'nın en önemli ekonomi dinamiklerinden Siteler'de ciddi artışlar yaşanması bir diğer övünç ve sevinç kaynağımız olmuştur. Tabii elimizdeki veriler, BKM'nin veri tabanına bağlı bilgilerden oluştuğu için nakit ödemeler bu rakamlara dahil değil. Nakit ödemeleri de bu verilere eklediğimizde festivalin hacim ve başarısının aynı oranda artacağını görmek mümkün olacaktır."
 
Ankara Shopping Fest'in "en"leri
 
Açıklamaya göre, festivalde en çok işlemin gerçekleştiği gün, 818 bin adet işlemle 16 Haziran günü oldu. En çok alışverişin yapıldığı gün 106 milyon lira ile 29 Haziran, en çok alışverişin yapıldığı saatler, 18.00-19.00, en çok alışveriş yapılan ilçe Çankaya, en çok ciro yapılan sektör ise giyim ve aksesuar sektörü oldu.
 
Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye'nin 'aşı ve biyoteknoloji üssü' 50 bin metrekarelik alana kurulacak
  • 31.12.2021 17:32

Türkiye'nin 'aşı ve biyoteknoloji üssü' 50 bin metrekarelik alana kurulacak

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin met ...

YHT'lerde sefer sayısı 12 Aralık itibarıyla artırılacak
  • 07.12.2021 17:24

YHT'lerde sefer sayısı 12 Aralık itibarıyla artırılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek h ...

Milli elektrikli tren setleri 2023'te seri üretime geçiyor
  • 19.11.2021 10:55

Milli elektrikli tren setleri 2023'te seri üretime geçiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli elektrikli tren setlerini ...

YHT'lerle bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 60 milyona yaklaştı
  • 09.11.2021 11:47

YHT'lerle bugüne kadar taşınan yolcu sayısı 60 milyona yaklaştı

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından özellikle Ankara-İstanbul-Ankara hattında artan t ...

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşecek!
  • 05.11.2021 11:14

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşecek!

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Haziran 2019'da yapımına başlanan Çerkezköy-Kapı ...

Çerkezköy-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren etabında çalışmaların yüzde 50'si tamamlandı
  • 22.10.2021 12:03

Çerkezköy-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren etabında çalışmaların yüzde 50'si tamamlandı

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlaya ...