maritbet girişmaritbet
Mehmet Zeren: Çelik boru sektörünün en büyük pazarları Irak, Cezayir ve ABD oldu!

Mehmet Zeren: Çelik boru sektörünün en büyük pazarları Irak, Cezayir ve ABD oldu!

Türk çelik boru sektörü tüm olumsuz etkenlere rağmen üretim ve ihracatını artırmaya devam ediyor

Avrupa Birliği'nde uzun süredir devam eden ekonomik durgunluk, Ortadoğu'da yaşanan siyasi gerilimler ve yurtiçindeki çelik boru talebindeki sınırlı artışa rağmen çelik boru sektörü üretimini artırıyor. Sektör, Ocak – Ağustos 2013 döneminde üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3 oranında artışla 2,85 milyon tona ulaştırdı. Aynı dönemde yurtiçi tüketim 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2 artarak 1,75 milyon ton oldu.

Ağustos ayı sonu itibariyle 8 ayda miktar bazında 1,23 milyon ton olarak gerçekleştirilen çelik boru ihracatı, 2012 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4,16 yükseldi. Bu dönemde Türk çelik boru ihracatı değer olarak ise yüzde 0,2 azalarak 1,1 milyar olarak gerçekleşti. Ocak – Ağustos 2013 döneminde çelik boru ihracatının en fazla yapıldığı 3 ülke sırasıyla Irak, Cezayir ve ABD oldu.

Çelik boru sektörünün aylık bazdaki değerlerine baktığımızda, Ağustos ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yükseliş ivmesini koruduğunu görüyoruz.  Bu dönemde çelik boru ihracatı miktar olarak 7,6 artarak 162 bin tona ulaştı. Sektör ihracatını değer bazında ise yüzde 6,9 artırarak 151 milyon dolar olarak gerçekleştirdi.  

Çelik boru ithalatı da artıyor

Yerli piyasada kullanılmak üzere ithal edilen çelik boruların gümrük vergisinden muaf olması çelik boru sektörü üretimini olumsuz yönde etkiliyor. Ocak – Temmuz 2013 döneminde dikişli çelik boru ithalatı yüzde 37,8 artarak 80 bin tona ulaştı. Aynı dönemde yaklaşık 173 bin ton dikişsiz çelik boru ithalatı gerçekleşti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ihracat artıyor

Bu dönemde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki altyapı yatırımlarına bağlı olarak artan çelik boru ihtiyacı sektörün ihracatına ivme kazandıran etkenlerden oldu. Ocak – Ağustos 2013 döneminde Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının en önemli iki alıcısı Cezayir ve Irak'a gerçekleştirilen ihracatta da önemli artışlar sağlandı. Bu dönemde yapılan toplam çelik boru ihracatının yaklaşık üçte biri Irak ve Cezayir'e yapıldı. Ağustos sonu itibariyle Cezayir'e yüzde 178 artışla 155 milyon 728 bin dolar, Irak'a yüzde 23,33 artışla 225 milyon 660 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. 

Avrupa Birliği ve ABD'ye yapılan ihracatlar azalıyor

Ağustos ayında, Türkiye'den ithal edilen petrol ve sondaj borularına yönelik olarak anti damping ve telafi edici vergi soruşturması başlatan Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan çelik boru ihracatı Ocak – Ağustos döneminde miktar bazında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 azalarak 162 bin tona geriledi. Bu dönemdeAvrupa Birliği ülkelerine yapılan çelik boru ihracatında ise gerilemenin devam ettiği görüldü.

Sektörün Ağustos ayı performansını değerlendiren Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, “Dünya çelik boru pazarının en önemli aktörlerinden biri olarak 140'tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Sektörümüz tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sıkıntılara rağmen üretimini ve ihracatını artırmaya devam ediyor. Özellikle bir yenilenme sürecinden geçen Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya gerçekleştirilen ihracatımızdaki artış sektörün yüzünü güldürüyor.  Ancak sektörümüzün en önemli ihracat pazarlarından Avrupa Birliği ülkelerine ve ABD'ye yapılan ihracatta gerileme devam ediyor.” dedi.

Mehmet Zeren, “Günümüzde üretilen dikişli çelik borular yüksek basınç ve ısıya karşı dayanıklı yapıları sayesinde dikişsiz çelik boruların kullanıldığı alanlarda da kullanılabiliyor. Buna bağlı olarak toplamda 250 bin tonluk dikişli ve dikişsiz çelik boru ihtiyacının ithalat yerine yurtiçinden karşılanması, mevcut üretim potansiyelimizi kullanabilmek adına büyük önem taşıyor.AB ülkelerinin yassı çelik ithalatına yüzde sıfır gümrük vergisi uygulanmasına karşılık Türk çelik boru üreticilerinin hammaddeyi dünya piyasalarından daha yüksek fiyatlarla temin etmesi rekabeti zorlaştırıyor. Çelik boru sektörünün rekabet gücünü ve üretimini artırabilmesi için gümrük vergisinde düzenlemeler yapılması şart” dedi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

ABD'de konut kredisi faizleri geriledi
  • 09.05.2024 14:24

ABD'de konut kredisi faizleri geriledi

ABD'de 30 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı yüzde 7,18'e indi. ...

Erbil inşaat fuarına katılan Türk firmaları, iki ülke arasındaki ticarete katkı sağlıyor
  • 16.11.2023 11:45

Erbil inşaat fuarına katılan Türk firmaları, iki ülke arasındaki ticarete katkı sağlıyor

Erbil'de bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı'na Silopi ...

ABD: Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi'ne ihtiyacı var
  • 14.03.2023 09:48

ABD: Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi'ne ihtiyacı var

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi'nin uzatılma ...

ABD'de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı!
  • 06.10.2022 11:09

ABD'de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı!

ABD'de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 6,7 ...

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi temmuzda %15,8 arttı
  • 28.09.2022 10:11

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi temmuzda %15,8 arttı

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, temmuzda geçen yılın ayn ...