maritbet girişmaritbet
Tekel 200 gayrimenkulü satıyor

Tekel 200 gayrimenkulü satıyor

Taşınmazlar ihale yoluyla en düşüğü 1000 TL, en yükseği 70 bin TL geçici teminatla satışa çıkarıldı

Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün 33 ildeki 200'e yakın taşınmazı Resmi Gazete ilanı ile satışa çıkartıldı. TEKGIDA-İŞ Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL taşınmazlarının satışa çıkartılmasını değerlendirirken, ihalelerin şaibesiz ve yandaşlara verilmeden kamuoyuna açık yapılmasını istedi.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne ait, 33 ildeki 200'e yakın taşınmaz satışa çıkartıldı. Satışa çıkartılan taşınmazların içinde, depo, fabrika, imalathane, sosyal tesis, lojman, misafirhane, içki ambarı, kazan dairesi, bekçi kulübesi ve kagir bekçi kulübesi, tütün deposu, bakım deposu, çay bahçesi, kerpiç dam ve arsası, prefabrik sosyal tesis, boş arsa ve kreş yeralıyor. Taşınmazlar ihale yoluyla en düşüğü bin TL, en yükseği 70 bin TL geçici teminatla satışa  çıkarıldı.

Kars Merkez'de Kargir TEKEL binası, Korunması Gerekli Tabiat ve Kültür Varlıkları içinde yer alırken, Konya Meram'daki müştemilat 3 katlı TEKEL binasının tarihi kentsel sit alanı içinde değerlendiriliyor. Manisa'daki tarla da Arsa Atıl AGH Konservecilik A.Ş bir yıllığına 17 Ocak 2009'da kiraya verildi. İhaleler, kapalı teklif usulü ile İhale Komisyonu'nca gerekli görülmesi durumunda, pazarlık yada açık artırma usulü ile de yapılabilecek. İhaleler 27 Nisan'da başlayacak, 30 Nisan'da tamamlanacak.
 
Gayrimenkuller değerinin altında satıldı
TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, yaptığı açıklamada, ihalelerin şeffaf ve kamuya açık yapılmasının önemli olduğunu belirterek, "Şaibe götürmeyecek şekilde, yandaşlara ihale etme yerine ya da kılıfına uydurarak ihale etme yerine kamuoyuna açık yapılmasını önemsiyoruz" diye konuştu.
Türkel, ihaleyle satılan gayri menkullerin gelirlerinin nerelere gittiği de çok önemli olduğunun altı çizerek satılanların doğrudan doğruya TEKEL çalışanlarının ve TEKEL'in gayrimenkulleri olduğunu söyledi. Satışa çıkarılan yerlerin tarihi eser konumunda olduğunu ifade eden Türkel, sölerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar adeta birilerine yağma ediliyor, ucuz pahalı demeden satılıyor.  Bunların faturası işçiye çıkarılıyor. Hatta o kadar ileriye gidiliyor ki; işletmeye ait binalar birilerine tahsis ediliyor. Bitlis'den Diyarbakır'a varana kadar gayri menkulleri kimlerin alacağı şimdiden belirlenmiş. Bunların çok önemli bir diğer boyutu da şu ana kadar TEKEL'in menkul ve gayri menkul olarak neyi satıldıysa bize göre değerinin altında satılmıştır. Bunlar kimilerine bütçe açıklarını yamamak için veya kimilerinin ihale bedellerini karşılamak için istismar edilmiştir. Maliye Bakanlığı trilyonlarca değerindeki bir binayı bir üniversiteye verdi. Ben verdim oldu bitti mantığıyla verebiliyorlar. Cevizli'ye ait arsaları bir başka üniversiteye karşılıksız tahsis edebiliyorlar. Bunların her biri TEKEL gibi 10 tane gayrimenkulü kuracak değere sahip.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz