Cumbalı Edirne konakları yeniden ayağa kaldırılacak

Cumbalı Edirne konakları yeniden ayağa kaldırılacak

Edirne Valiliği'nce, kentin değerli semtlerinden Kaleiçi'ndeki tarihi konakların yeniden ihtişamlı görüntüsüne kavuşması için çalışma başlatıldı.

Günümüze ulaşmayan Roma surlarıyla çevrili olması nedeniyle "Kaleiçi" olarak adlandırılan, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne de konu olan semtteki cumbalı Edirne konakları, Edirne Valisi Günay Özdemir'in talimatıyla yeniden ayağa kaldırılacak.

Sokaktan basamakla yükseltilmiş, ahşap payandalarla destekli, haremlik ve selamlık bölümleri olan geniş sofalı Edirne konakları, Edirne Valiliği aracılığıyla onarılarak turizme kazandırılacak. 

Konaklarda oturanlarla birebir, kent dışında yaşayan konak sahipleriyle de iletişim kurularak restorasyon konusunda adımlar atılmaya başlandı. 

"Geldikçe kalın"

Edirne Valisi Özdemir, tarihi konakların ihyası konusunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'nin tarih, kültür ve turizm anlamında dünyanın önemli kentlerinden birisi olduğunu söyledi.

Osmanlı medeniyetinin, İstanbul'u fetheden medeniyetin kurulduğu şehir olarak, dünya medeniyet tarihinde önemli yeri olan Edirne'nin turizmden elde ettiği gelirin daha fazlasını hak ettiğini ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Edirne'de 400'ün üzerinde konağımız var, sivil mimari olarak. 80 civarında konağa gerçekten hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Kendileri yapamadıklarından dolayı sahiplerinin konakları Valiliğe 25-30 yıllığına vermeleri kaydıyla onların restorasyonunu yapıp turizm kazandırmayı amaçlıyoruz. Şu anda 4 tane o şekilde bağış oldu, birkaç tane daha ilgilenenler var. Bir de Edirne'de konağı olan ancak kent dışında yaşayanlara, 'Bunu bize 25 yıllığına verin, bunu turizme açalım, siz Edirne'ye geldiğinizde de Edirne'de bir eviniz olsun. O konağınızda, tarihi evinizde, geldiğinizde yılda 15 gün de sizi misafir edelim.' Yani turizm amaçlı değerlendireceğiz, yani turizme o bölgede nasıl ihtiyaç varsa otelse otel, kafeyse kafe, o bölgenin ihtiyacına uygun şekilde oradaki o tesislerimizi değerlendireceğiz. "

Bu yıl 15 konağı turizme kazandırmayı hedeflediklerini anlatan Vali Özdemir, "Önemli bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Zaten bu konuda sadece Edirne'den değil Edirne'nin dışından da birçok kişi aradı, beni arayanlar da oldu. Onlar da konaklarla ilgili bizimle beraber çalışmak istiyorlar. Biz de onlarla bu konuda çalışmak istiyoruz. Edirne'de bazı iş adamlarımızın o bölgede bazı faaliyetler yapmak istemişler ama tabii bunlar örnek olmayınca, o bölgede uygulamalarını göremeyince biraz geri kalmış, geri durmuşlar. Onların da ben bizim çalışmalarımızla cesaretleneceklerini görüyorum. Cesaretli bir adımla daha ilerilere gidilecek." diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kärcher, Yedikule Hayvan Barınağı’nı temizledi!
  • 05.06.2021 14:57

Kärcher, Yedikule Hayvan Barınağı’nı temizledi!

Kärcher, Türkiye’nin en büyük hayvan barınağı olan Yedikule Hayvan Barınağı’nı p ...

Kaleiçi surlarına 'macerasever' hasarı!
  • 25.01.2019 16:24

Kaleiçi surlarına 'macerasever' hasarı!

Antalya'da, kendilerini 'macerasever' olarak tanımlayan 2 genç, 5 medeniyetin ku ...

Cumbalı Edirne konakları yeniden ayağa kaldırılacak
  • 03.02.2018 10:36

Cumbalı Edirne konakları yeniden ayağa kaldırılacak

Edirne Valiliği'nce, kentin değerli semtlerinden Kaleiçi'ndeki tarihi konakların ...

Kuşadası'nın eğlence mekanları yaza ısınıyor!
  • 26.05.2012 14:49

Kuşadası'nın eğlence mekanları yaza ısınıyor!

Mayıs aylarındaki yüzde 10 düşüşe rağmen turizm sezonu yavaş yavaş hareketlenirk ...