Ali Sami Yen’de ikinci raund da 461 milyon TL'ye Aşçıoğlu'nun!

Ali Sami Yen’de ikinci raund da 461 milyon TL'ye Aşçıoğlu'nun!

Toplu Konut idaresi’nin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemi ile satışı ihalesinin ikinci aşamasında en yüksek teklifi yine Aşçıoğlu İnşaat verdi

 


Toplu Konut idaresi'nin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemi ile satışı ihalesinin ikinci aşamasında en yüksek teklifi yine Aşçıoğlu İnşaat verdi.
Aşçıoğlu İnşaat, Ali Sami Yen arsası için hasılat hedefini 1 milyar 25 milyon 555 bin liraya yükseltirken, TOKİ'ye 461 milyon 500 bin lira arsa payı önerdi. Firma, hasılatın 1 milyar 25 milyon liranın üzerine çıkması halinde TOKİ'ye verilecek payı da yüzde 43'ten yüzde 45'e çıkardı.

TOKİ'de, komisyon başkanı Muhsin Soylu başkanlığında düzenlenen ihalenin ikinci aşamasında, ilk önce firmalardan sözlü teklifleri istendi. Pazartesi günü düzenlenen ihalede teklif veren iki firmadan biri olan Teknik Yapı Teknik Yapılar San. ve Tic. AŞ'nin temsilcisi ihaleye katılım için gecikince, ilk önce Aşçıoğlu İnşaat sözlü teklifini verdi.
Aşçıoğlu İnşaat, ihalenin birinci aşamasında 387 milyon lira olarak önerdiği arsa payını 388 milyon liraya çıkardı. Bu arada Teknik Yapı'nın temsilcisi geldi ve önceki ihalede 92 milyon 210 bin 92 kuruş olan arsa bedelini 389 milyon liraya yükseltti.
Daha sonra firmalardan nihai yazılı teklifleri istendi. Aşçıoğlu İnşaat, söz konusu arsa için önce 900 milyon lira olarak öngördüğü satış hasılatı tutarını 1 milyar 25 milyon 555 bin liraya, arsa bedeli olarak TOKİ'ye verilecek  tutarı da 461 milyon 500 bin liraya yükseltti. Satış hasılatının 1 milyar 25 milyon 555 bin liranın üzerine çıkması halinde, TOKİ'ye verilecek pay yüzde 43'ten 45'e yükseltildi.
Teknik Yapı Teknik Yapılar San. ve Tic. AŞ ise Ali Sami Yen stadyumu arsasında uygulayacağı projenin toplam hasılat tutarını 249 milyon 217 bin 416 liradan, yaklaşık 3 kat artırarak 971 milyon 428 bin 571 liraya çıkardı. Firma, TOKİ'ye, 421 milyon 428 bin 571 lira arsa payı önerirken, satış hasılatının 971,4 milyon liranın üzerine çıkması halinde, idareye bundan yüzde 43,41 pay vermeyi öngördü.

Teknik Yapı, ihalenin birinci aşamasında, toplam 249 milyon 217 bin 416 lira satış geliri öngörürken TOKİ'ye 92 milyon 210 bin 92 kuruş arsa satış payı önermişti. Satış hasılatının 249,2 milyon liranın üzerine çıkması halinde bunun yüzde 37'si TOKİ'ye verilecekti.
Komisyon Başkanı Muhsin Soylu, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını belirterek, tekliflerin TOKİ tarafından değerlendirileceğini söyledi.TOKİ'nin, değerlendirmesini Haziran'ın ilk haftasında sonuçlandırması bekleniyor.
İhaleye Aşçıoğlu İnşaat adına katılan Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Aşçıoğlu, basın mensuplarının soruları üzerine, ihalenin sonuçlanması halinde gerekli açıklamayı Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu'nun yapacağını söyledi.
 İrfan Aşçıoğlu, "hangi futbol klubünü tuttuğunun" sorulması üzerine de "Ben Fenerbahçeliyim, Yaşar Aşçıoğlu Trabzonsporlu" dedi.
 
İhale şartnamesine göre, teklif edilen arsa satış karşılığı idare payının yüzde yüzde 20'si sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde, yüzde 15'i bir yıl içinde, yüzde 15'i 540 gün içinde, yüzde 15'i 720 gün içinde, yüzde 15'i 900 gün içinde, yüzde 10'u 1140 gün içinde, kalan son yüzde 10'luk bölümü de 1325 gün içinde olmak üzere, yaklaşık 4 yılda ödenecek.
 
İLK AŞAMADAKİ TEKLİFLER
TOKİ'nin Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasının hasılat paylaşımı yöntemi ile satışı amacıyla düzenlediği ihalenin ilk aşaması, 24 Mayıs günü yapılmış, 8 firma şartname almasına karşın sadece iki firma teklif vermişti.İhalenin ilk aşamasında Aşçıoğlu İnşaat-Nurol OGG,  söz konusu arsa için toplam 900 milyon liralık satış hasılatı öngörürken, TOKİ'ye 387 milyon lira arsa payı önerdi. Ayrıca satış hasılatının 900 milyonun üzerine çıkması halinde hasılatın yüzde 43'ü yine TOKİ'ye verilecekti.İhaleye ikinci teklifi veren firma ise Teknik Yapı Teknik Yapılar San. ve. A.Ş. oldu. Firma toplam 249 milyon 217 bin 416 lira satış geliri öngörürken TOKİ'ye 92 milyon 210 bin 92 kuruş arsa satış payı önerdi. Firma satış hasılatının 249,2 milyon liranın üzerine çıkması halinde bunun yüzde 37'si yine TOKİ'ye verilecekti.
 
TOKİ'NİN İLK AŞAMADAKİ KARI 45 MİLYON LİRA
TOKİ'nin Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasının satışı amacıyla 16 Nisan'da düzenlediği açık artırmada da en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermişti. TOKİ teklifi yetersiz bulduğu için arsa satış ihalesini iptal ederken, gelir paylaşımı yöntemi ile yeniden ihaleye çıkmıştı. Aşçıoğlu inşaat, ihalede, arsa için ödenecek bedeli 45 milyon lira daha artırmış oldu. TOKİ, gelir paylaşımı yöntemi ile sadece arsadan ağlayacağı geliri 45 milyon lira artırırken, firmanın satış gelirini 1 milyar 25 milyon 555 bin liranın üzerine çıkarması halinde, bundan da ayrıca yüzde 45 pay alacak. 
 
Firmanın hasılatına bağlı olarak TOKİ'nin bu projeden alacağı gelir artacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, satış ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili yaptığı AA'ya yaptığı değerlendirmede, arsa için verilen 416,5 milyon liralık teklifi, "iyi ama yetersiz" bulduklarını belirtirken, "Aslında arsa için oldukça iyi teklif verildi. Ama bizim Seyrantepe için masrafımız öngörülenin üzerine çıktı. Açığı kapatmak, daha fazla gelir sağlamak için hasılat paylaşımını denemek zorundayız. İyi bir ihaleydi, üzgünüm. Katılan firmalara teşekkür ediyorum" demişti.
 
Hasılat paylaşımı yönteminde daha iyi bir teklifin geleceğine inandığını, bekledikleri rakama ulaşıncaya kadar ihaleye devam edileceğini kaydeden Bayraktar, hasılat paylaşımı yönteminde yatırımcı açısından birtakım avantajlar
 olduğuna, özellikle devletin ortaklığının devam etmesi nedeniyle imar ve ruhsatla ilgili sorunların daha kolay çözülebildiğine işaret etmişti.
 
138 BİN 600 METREKARELİK İNŞAAT YAPILABİLECEK
TOKİ'nin bugün gerçekleştirdiği ihalede satışa çıkarılan Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasında toplam 138 bin 600 metrekarelik inşaat yapılabilecek. İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisinin 10 dönümden fazlasının yeşil alan olarak değerlendirilmesi öngörülüyor.

Rekreasyon, park ve ticaret, turizm alanı olarak planlanan alanın imar planı halen yürürlükte. Arsa üzerinde emsal bedel, brüt parsel üzerinden E=2,50 olarak gösteriliyor. Bu çerçevede, 52 bin metrekare bodrum, 86 bin 600 metrekare yer üstü olmak üzere toplam 138 bin 600 metrekare iskan edilebilecek şekilde inşaat yapılabilecek.
Arsada, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, büro, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, eğlence merkezi, çok katlı mağaza, müze, kütüphane, sergi salonu, kültür tesisleri, restoran, gazino, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek alanlar, planda yaklaşık 23 bin 100 metrekare olarak görünüyor.

Alanın 10 bin metrekarelik bölümü rekreasyona ayrılırken, burada 500 metre kare inşaat yapılabilecek. Bu alanda, çeşmeler, oyun alanları, otoparklar ve yeşil bitki örtüsü yer alabilecek. Avan projesine göre büfe, lokanta, gazino, çayhane gibi tek katlı ve yüksekliği 3,5 metreyi geçmeyen, geçici yapılar yapılabilecek.
  • Etiketler:

Yorum Yaz