İsrail'in, Kudüs’te 750 dönümlük Milli Park inşa etme kararı tepkilere neden oldu

İsrail'in, Kudüs’te 750 dönümlük Milli Park inşa etme kararı tepkilere neden oldu

Yurtdışı 17.11.2013 08:45

İsaviye-Tur beldeleri arasında inşa edilmek istenen 'Milli Park' tepkilere neden oldu

İsrail'in, Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait arsalar üzerinde 750 dönümlük "Milli Park" inşa etme kararı tepkilere neden oldu.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in, El-İsaviye ile Tur beldeleri sakinlerinin ellerinden aldığı ve Mescid-i Aksa'nın karşısında kalan El-Meşarif Dağı'nın eteklerindeki alanda park inşasını onayladığı" bildirildi.

Park sayesinde İsrai'in Kudüs'ü bir an önce Yahudileştirmeyi amaçladığı öne sürülen açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümetinin yaptığı baskının, park inşası için gereken onayın acilen çıkarılması konusunda etkili olduğu iddia edildi.

AA muhabirine açıklama yapan Hamas hareketi liderlerinden Vasfi Kebha, İsrail'in, "Milli Park” inşasını onaylayarak, "Filistin kentinde imara açık kalan bölgeleri de tasfiye etmeyi amaçladığı" görüşünü savundu.

"1948 Filistin İslami Hareketi" sözcüsü Zahi İncidat ise "İsrail, Kudüs'te baskı uygulayarak, kentteki Arap kurumları kapatararak, Raid Salah gibi aktif liderleri uzaklaştırarak veya tutuklayarak Filistinlilere ait topraklara el koymak için hazırlık yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin'in Kurtuluşu için Demokratik Cephe liderlerinden Hilmi el-Arac da "Doğu Kudüs'teki Filistinlilerinin varlığını yok etmek isteyen "Siyonist proje" yüzünden Filistin direnişinin yol ayrımında olduğuna dikkati çekerek, direnişin, uluslararası ve Arap dünyasının içerisinde bulunduğu zorlu koşullara karşı koyabilmesi için yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

AA