İstanbul Havalimanı metrosunda ışık göründü
Haberler / Ulaşım / İstanbul Havalimanı metrosunda ışık göründü

İstanbul Havalimanı metrosunda ışık göründü

Ulaşım 10.05.2020 17:26

İstanbul Havalimanı metro hattını şehrin diğer metro hatlarına entegre edecek tünel çalışmasında sona gelindi.

Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Projesi TBM Tünelleri Tamamlanması Töreni, Gayrettepe Metro İstasyonu'nda gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve yetkililerin katıldığı törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans ile bağlandı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün annelerin Anneler Günü'nü kutladı. Metro hattının devreye girmesiyle İstanbul Havalimanı'nın ulaşım sorununun tamamen çözüleceğini vurgulayan Erdoğan, “Ayrıca İstanbul, şehrin kuzey aksı yönünde diğer tüm ulaşım hatları ile bağlantılı çok önemli ve verimli bir toplu taşıma alternatifine kavuşacaktır. Metro hattımızın ray döşeme, sinyalizasyon ve diğer işlemleri tamamlanarak hedeflenen süreden önce hizmete girmesini diliyorum. Bu metro hattında da yeri ve milli imkanları kullanmaya öncelik verdik. Kendi alanında dünyanın en büyüklerinden olan İstanbul Havalimanını şehir merkezine bağlayan bu metro hattı ile İstanbul'un dünya şehri özelliğini biraz daha güçlendiriyoruz. Korona virüs salgını sebebiyle dünyada siyasi ve ekonomik güç dengelerinin yeniden oluşacağının konuşulduğu bir dönmede bu proje Türkiye'ye büyük bir avantaj kazandıracaktı. İstanbul'u turizmden kültüre, finanstan teknolojiye her alanda küresel merkez haline getirme yolunda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu. 

"İstanbul mazeret değil hizmet bekler, biz biz hangi kurumun görev alanında olduğuna bakmaksızın İstanbul'un tüm acil ihtiyaçlarını karşılıyoruz"

İstanbul'u hak ettiği seviyeye çıkartmak için çalıştıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Verdiğimiz emeklerin en büyük şahidi İstanbul halkıdır. Nasıl bir İstanbul devraldığımız ve şehri nereye getirdiğimizi görmek için adil bir vicdan, duyan bir kulak, gören bir göz yeterlidir. İstanbul'un potansiyeline inanmayan hiç kimsenin bu şehre layık olduğu hizmeti verme imkanı yoktur. Bu şehrin her zerresine sinmiş olan medeniyetimizden nasibini almayanlar, İstanbul ile gerçek anlamda bütünleşemez. ‘Aşk ile çalışan yorulmaz' sözünde olduğu gibi İstanbul'a hizmet etmek, yatırım yapmak imkandan önce inanç meselesidir. Şartların zorluğu sadece mücadele azminin yükseltilmesinin gerektirir. İstanbul mazeret değil hizmet bekler. Bunun için biz hangi kurumun görev alanında olduğuna bakmaksızın İstanbul'un tüm acil ihtiyaçlarını karşılıyor, yatırımlarını aksatmıyoruz. Havalimanından hastanesine, yolundan temizliğine, parkından metrosuna kadar İstanbul'un her talebine çözüm üretiyoruz” açıklamalarında bulundu. 

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Bugün rekorların yaşandığı metro hattında tünel inşaatında ışığı göreceğiz. Çift tüple 68 kilometreyi aşan tünel çalışmalarımız ardından Gayrettepe istasyonuna ulaşıyoruz. İlk ray kaynağını gerçekleştirdiğimiz bu projede tünel kazma makine sayısı ve hızında dünya rekorlarını kırdı. Yapım hızında kırdığımız rekoru işletme hızında da kıracağız. 37,5 kilometrelik hattımızda 9 istasyon arasında önce tam otomatik ardından sürücüsüz trenlerimiz saatte 120 kilometrelik hızla metro hız rekorunu kıracaklar. Her gün 600 bin hemşehrimiz Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasını 35 dakika gibi kısa bir sürede kat edecekler. Şehir içi trafik yükünü önemli oranda azaltacaktır. Gayrettepe Kağıthane İstanbul Havalimanı hattında yolcu ulaşımı daha kolay, konforlu hızlı olacaktır" dedi.

Projenin Gayrettepe İstasyonu'nda Yenikapı - Hacıosman Metro Hattı ve metrobüs ile bağlanacağını vurgulayan Karaismailoğlu, yapımı devam eden İstanbul Havalimanı Halkalı metro hattında da Kayaşehir istasyonundan Başakşehir Şehir Hastanesi'ne entegrasyon sağlanacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı'nın şu anda İstanbul'da 233 kilometre raylı sistem hizmet verdiğini söyleyen Karaismailoğlu, "İstanbul genelinde yapımı devam eden 85 kilometrelik metro hattı projeleri tamamlandığında kent içi raylı sistem uzunluğu tam 318 kilometreye ulaşacaktır. Şu anda içerisinde bulunduğumuz 37,5 kilometrelik bağlantısıyla birlikte yaklaşık 9 kilometrelik Bakırköy, Bahçelievler Kirazlı Metrosu 32 kilometrelik İstanbul Havalimanı Halkalı, Marmaray raylı sistem bağlantısı ve 7,5 kilometrelik Sabiha Gökçen Havalimanı demir yolu bağlantısı çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir" dedi.