Dudullu-Bostancı Metro Hattı

Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın yapımına yeniden başlandı!

Ulaşım 11.07.2020 14:03

Dudullu-Bostancı Metro Hattı Başlangıç Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'da yapımına yeniden başlanan metrolara bir yenisi daha ekliyor. Daha önce inşaatına yeniden başlanan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Ümraniye-Göztepe-Ataşehir ve Kaynarca-Pendik-Tuzla metrolar sonrasında Dudullu-Bostancı hattı da yeniden aktif olacak.

İBB'de yer alan habere göre; toplam 14,3 kilometrelik hattın yapım işlerine yeniden başlatma töreni, Kayışdağı İstasyonu'nda yapılacak. Törende, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB bürokratları ile yüklenici firmaların yöneticileri bulunacak. Yüzde 63 fiziki ilerleme sırasında inşaatına ara verilen hat, 13 istasyondan oluşuyor. Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinden geçen projeyle, saatte 88 bin 800 yolcu seyahat edebilecek. Dudullu-Bostancı arasını 21 dakikaya düşecek hat, şu noktalarla entegre olacak:

- Bostancı istasyonunda deniz ulaşımı
- Bostancı istasyonunda  Marmaray  Hattı
- Kozyatağı istasyonunda Kadıköy-Kartal-Tavşantepe Hattı
- Dudullu istasyonunda Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı

Anadolu yakasının ulaşımını önemli şekilde rahatlatması planlanan projenin 2021 yılının sonunda tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.