titanic hotels

Turizme futbol ve golf dopingi!

Turizm 04.10.2015 10:37

Mehmet Aygün, futbol ve golf sayesinde turizmi 12 aya yaydıklarını açıkladı.

Son dönemlerde düşen turist sayıları ve gelirleri turizmcileri bir hayli etkiledi. Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, “Turizmi 12 aya yaymayı başardık. Bunu da futbol ve golf turizmi ile yapıyoruz. Krizleri işimizi çeşitlendirerek atlatıyoruz” dedi.

Türkiye'de turizm sektöründe faaliyet gösteren otelciler yaşanan zorlu süreci aşmak için birbirinden farklı yöntemler izliyor. Turist sayısının düştüğü, gelirlerin hızla aşağı düştüğü dönemde bazı oteller fiyat kırarken, bazıları işçi sayısını düşürerek giderlerini azaltmayı deniyor. Her iki yönteminde sürdürülebilir olmadığını ifade eden Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, kendi şirketlerinin zor dönemleri atlatabilmek için ‘ürünlerini çeşitlendirdiğini' söyledi. Bu kapsamda yeni yatırımlar yaptıklarının altını çizen Aygün, “Resort ve şehir otelciliğinde faaliyet gösteriyoruz. Kışın otellerimizin kapanmaması için ocak ve mart ayları arasında toplam 9 tane futbol sahamızda futbol kulüplerine kamp imkanı sunuyoruz. Bu dönemde 160-170 futbol takımına ev sahipliği yapıyoruz. Böylece yazın bizle beraber olan elemanlarımızı da işten çıkarmak zorunda kalmıyoruz. Kaliteli elemanımız elde tutmuş oluyoruz” dedi.

160 FUTBOL TAKIMI GELDİ

Bunların dışında Belek'teki otellerinin yanındaki golf sahasını bünyelerine kattıklarına değinen Mehmet Aygün, “Burada bir golf oteli yapmayı planlıyoruz. Golf turizmi için gelen turistler, normal turistlere göre daha çok harcama yapıyor. Ayrıca golf sezonu kasım ayında başlayıp, mayıs ayına kadar devam ediyor. Golf ve futbol ile turizmi çeşitlendirerek kazancımızı 12 aya yaymaya çalışıyoruz. Bunların dışında otellerimize tenis kortu ve olimpik yüzme havuzları koyuyoruz. Bir otelimizde 27, birinde 18 tane toplantı salonu bulunuyor. Toplantılara da ev sahipliği yapıyoruz. Bu şekilde turizmi çeşitlendirerek krizleri en az etki ile atlatıyoruz. Bundan sonraki hedeflerimi arasında da kayak ve sağlık oteleri açmak var” diye konuştu.  
Titanic Hotels'in İstanbul'da 6, Antalya'da 2, Berlin‘de 2 otel bulunduğunu söyleyen Mehmet Aygün, “Bodrum, Berlin ve Giresun'da 2016 yılında hizmete girecek olan 3 otelimizin yatırımları devam ediyor. Toplam yatak kapasitemizde 3 bin 800” dedi.

Doların yükselişi  sektörü etkiledi

Dolar ve Euro'nun yükselmesinin turizm sektörüne çok büyük etkisi olduğunun altını çizen Mehmet Aygün, “Uzun yıllardır bu durumlar yaşanmamıştı. Geçen yıl 100 kişiden 100 lira kazanılıyorsa, bu yıl 120 kişiden 100 lira kazanılabiliyor. Zor bir dönemden geçiliyor. Hükümetin kurulmasıyla birlikte bu oynaklığın yerini sakinliğe bırakacağını düşünüyorum. Dolardaki yükselişin duracağını hatta aşağılara ineceğini düşünüyorum” dedi.